مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه شیراز

۱۹ مهر ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۴ کد : ۱۴۰۱۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۹
مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه شیراز با حضور دکتر سیدمحمد احمدی استاندار فارس، دکتر ارشاد رئیس دانشگاه شیراز ، اساتید و دانشجویان در تالار رازی دانشگاه شیراز برگزار شد. به گزارش روابط ع...
مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه شیراز با حضور دکتر سیدمحمد احمدی استاندار فارس، دکتر ارشاد رئیس دانشگاه شیراز ، اساتید و دانشجویان در تالار رازی دانشگاه شیراز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجید ارشاد رییس دانشگاه شیراز در این مراسم گفت: اساتید وظیفه دارند با همه توان در خدمت دانشجویان باشند تا افراد توانمندی از دانشگاه دانش آموخته شوند و به جامعه اسلامی خدمات موثری ارائه کنند.
وی تصریح کرد: قفل بسیاری از مسائل کشور به دست دانشگاه ها گشوده می شود و ضروری است که دانشگاهیان برای رفع مشکلات کشور راهکار ارائه دهند.
دکتر ارشاد ادامه داد: از دانشجویان هم انتظار می رود که نسبت به مسائل کشور حساس باشند و با ارائه نقد، نظر و راهکار برای حل مشکلات بکوشند.
رئیس دانشگاه شیراز  آزاد اندیشی را پیش نیاز  ارائه نقد و نظر دانست و گفت: دانشگاه مکان آزاد اندیشی است و در این صورت است که خلاقیت ها و ایده ها شکوفا می شود.
وی خاطر نشان کرد: برای این که دانشگاه دچار تلاطم نشود و فعالیت خود را با شور و نشاط انجام دهد باید در چهارچوب قانون حرکت کند و از اعمال سلیقه شخصی و برخوردهای خشن اجتناب کند.
دکتر ارشاد افزود: بخشی از زندگی ما باید برای خدمت به دیگران صرف شود تا جامعه ای مهربان تر و با نشاط تر داشته باشیم و اگر در این چهارچوب حرکت کنیم، شعار دولت تدبیر و امید اجرایی می شود.
رئیس دانشگاه شیراز گفت: باید سعه صدر و ظرفیت تحمل خود را در دانشگاه بالا ببریم و همدیگر را تحمل کنیم و هرگونه نظر و سخنی را با علم و منطق پاسخ دهیم و بدون شک در چنین فضایی شاهد خلاقیت و نوآوری خواهیم بود.
وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص کرسی های آزاداندیشی بیان داشت: حرکت در چهارچوب قانون، فرصت دادن به جریانات فکری مختلف در دانشگاه و نگاه نکردن یکسویه به مسائل کشور باید در این کرسی ها مدنظر قرار گیرد.
رئیس دانشگاه شیراز در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: ماموریت تحقیقات سه میدان نفتی کشور در تفاهم نامه ای با وزارت نفت به این دانشگاه محول شده است.
دکتر ارشاد افزود: دانشگاه شیراز یکی از پنج دانشگاه کشور است که به تازگی موافقت نامه همکاری علمی تحقیقاتی با وزارت نفت را منعقد کرده است.
وی اظهار کرد: بر اساس این موافقت نامه، امور تحقیقات سه میدان نفتی به دانشگاه شیراز واگذار شده است تا امور پژوهشی این میدان ها شامل مطالعات به منظور سرعت بخشی و آسان سازی عملیات بهره برداری و افزایش برداشت از مخازن را انجام دهد و پایان نامه های دانشجویان مرتبط را به این حوزه هدایت کند تا شاهد کاهش هزینه ها و افزایش تولید نفت در کشور باشیم.
رییس دانشگاه شیراز گفت:نتیجه عمومی این موافقت نامه این است که کشور به فناوری های مهمی در صنعت نفت و گاز دست پیدا خواهد کرد و اگر ما دانشگاهیان به رسالت اجتماعی خود در این زمینه به درستی عمل کنیم، تاثیر اجرای این موافقت نامه را در بحث اشتغال شاهد خواهیم بود و از این رو، امیدوارم دانشگاهیان نیز اعتماد دستگاه های اجرایی را با ارائه خدمات مناسب درک کنند.
دکتر ارشاد با اشاره به برگزاری این مراسم در سالن همایش های دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز گفت: سنگ بنای ساخت این دانشکده در دوران نخست وزارت مهندس زنگنه و با موافقت وی نهاده شد و امروز این دانشکده با برخورداری از امکانات روز، خدمات شایسته ای را به جامعه علمی و صنعت نفت کشور ارائه می کند و از نظر حجم قراردادهای پژوهشی با دستگاه های اجرایی، مقام نخست را در اختیار دارد.
در ادامه دکتر سیدمحمد احمدی استاندار فارس گفت: دانشجویان حق اعتراض و مطالبه گری دارند اما در این میان نباید سه اصل منافع ملی، مصالح ملی و امنیت ملی فراموش شود.
 وی افزود: با وجود اعتقاد ما به آزادی دانشجویان در بیان نظرات و دیدگاه ها، باید توجه داشت که هیچ کشوری بدون خط قرمز نیست.
دکتر احمدی با اشاره به دانش آموختگی خود از دانشگاه شیراز و فارغ التحصیلی در مقطع دکترای رشته حقوق بین الملل تصریح کرد: خود را هم دانشگاهی و هم سیاسی می دانم و از این حیث، نسبت به استانداران پیشین ارادت خیلی بیشتری به دانشگاهیان دارم.
وی گفت: پس از استاندار که نماینده اول حاکمیت در استان است، نوبت به جایگاه علم می رسد که رییس دانشگاه شیراز در استان فارس بعد از استاندار دارای بالاترین درجه است.
استاندار فارس با اشاره به اهمیت علم اندوزی در تعالیم دینی افزود: هیچ کس از آموختن بی نیاز نیست به ویژه آن که در شرایطی دولت را تحویل گرفته ایم که خرابی ها روی هم انباشته اند و در اصلاح این وضعیت به کمک دانشگاه نیاز داریم.
وی اظهار کرد: هرچند امروز در استان فارس افزون بر 200 هزار دانشجو در بیش از 170 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در حال تحصیل هستند، اما جایگاه دانشگاه شیراز از همه آنها بالاتر است و باید از این گنجینه و ظرفیت بزرگ برای حل مشکلات و پیشرفت و توسعه استان و کشور بهره بریم.
دکتر احمدی با بیان این که دانشگاه باید موتور محرکه جامعه باشد، گفت: مشکلات بسیاری در کشور وجود دارد و از آن جمله، مشکل بیکاری است که با وجود برخورداری از حدود 10 درصد ذخایر انرژی و معدنی جهان، با این وضعیت روبرو هستیم.
وی ادامه داد: بنا بر برخی آمار، ایران از نظر نرخ اشتغال رتبه 164 را در میان 186 کشور جهان به خود اختصاص داده است.
دکتر احمدی با طرح این پرسش که مگر دیگران چه دارند که بی قید و بند از محصولات آنها وارد کشور می شود و چرخه تولید ملی تضعیف می شود، گفت: دیگر کشورها از علم به خوبی استفاده کرده اند و آن را در عمل به کار بسته اند.
استاندار فارس در ادامه گفت: با وجود همه تاکیدها و ابلاغ ها مبنی بر اختصاص چهار درصد درآمد تولید ناخالص ملی به تحقیقات و پژوهش، امروز شاهد هستیم که پایان نامه فروشی در جلوی دانشگاه تهران رواج دارد و پایان نامه های دانشجویانی که در دانشگاه هایی مانند شیراز زحمت کشیده اند در این بازار خرید و فروش می شود.
گفتنی است در این مراسم دکتر سیدحبیب فیروزآبادی به نمایندگی از اساتید و مهندس علیرضا مروج به نمایندگی از انجمن های علمی دانشجویی به بیان دیدگاه های خویش پرداختند.