مراسم معارفه مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز برگزار شد

۲۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۳ کد : ۱۴۰۱۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۵۲
مراسم تودیع و معارفه مسئول سابق و جدید دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز با حضور حجت‏‎الاسلام سید مجید قریشی معاون فرهنگی ـ سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و جمعی ا...
مراسم تودیع و معارفه مسئول سابق و جدید دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز با حضور حجت‏‎الاسلام سید مجید قریشی معاون فرهنگی ـ سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و جمعی از مسئولان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم حجت‌الاسلام قریشی با اشاره به اینکه احیای تمدن نوین اسلامی یکی از برکات انقلاب اسلامی است، گفت: در شکل گیری و تثبیت این تمدن نوین اسلامی، دانشگاهیان و همچنین نهاد و تشکل های دانشجویی دانشگاه ها نقش تعیین کننده ای دارند و با حرکت رو به جلو و تربیت نیروهای متعهد و متخصص باید نقش راهبردی خود را ایفا کنند.
وی با بیان اینکه فعالیت‌ها و توسعه کار فرهنگی در دانشگاه‌ها باید در اولویت قرار گیرد، یادآور شد: فعالیت های فرهنگی جزو فعالیت‌هایی هستند که نمی‌شود آن را از یک معاونت یا دفتر خاص انتظار داشت و این تصور که با ایجاد یک معاونت فرهنگی، مسائل فرهنگی در دانشگاه‌ها انجام خواهد شد صحیح نیست، زیرا کار فرهنگی یک کار جمعی است.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه نباید کار فرهنگی در دانشگاه های کشور را به عنوان یک کار دسته دوم و فعالیتی فوق برنامه در نظر گرفت افزود: باید بپذیریم در سال‌های گذشته توفیق کامل در حوزه فرهنگ در دانشگاه نداشته‌ایم و اگر مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی همواره دغدغه فرهنگ را نداشته باشند، موفقیتی حاصل نخواهد شد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: مهم‌ترین بخش فرهنگی که در گذشته، از آن غفلت شده است، اهتمام به مسائل اعضای هیئت علمی دانشگاه ها بوده است چرا که در حوزه دانشجویی دانشگاه‌ها، معاونت دانشجویی و معاونت فرهنگی داریم اما برای هزاران عضو هیئت علمی دانشگاه ها هیچ گونه معاونتی در نظر گرفته نشده است که در حوزه فرهنگی فعالیت کنند.
وی همچنین از کارها، فعالیت های سازنده و مطالعات دقیق برای فعالیت‌های دفتر نهاد در دوره مسئولیت حجت‎‏‏الاسلام علی خدیوی قدردانی کرد و برای حجت‎الاسلام محمد انوری آروزی توفیق کرد.
دکتر محمد رضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز نیز در این مراسم رسالت اصلی دانشگاه ها را تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد برای اداره امور جامعه بیان کرد و تصریح کرد: به تعبیر حضرت امام خمینی(ره) دانشگاه کارخانه آدم سازی است و با توجه به این رسالت مهم، اساتید در کنار آموزش های تخصصی به تعلیم و تربیت دانشجویان نیز باید اهتمام ویژه ای بورزند.
وی تهذیب و تزکیه نفس را لازمه حرکت صحیح در تولید علم و دانش دانست و گفت: دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ایجاد فضای معنوی، راهبری فعالیت‌های مذهبی، بویژه گسترش فضای امید و سرزندگی در دانشگاه ها نقش موثر و برجسته ای دارند.
به گفته دکتر محمدی، به کمک مسئولان، مدیران و دست اندرکاران امور فرهنگی بسترهای لازم با همراهی نهادها و تشکل های فرهنگی و دینی در دانشگاه ها فراهم شده است و اکنون وقت آن است که جوانان و دانشجویان متعهد کشورمان با تلاش خود قله‌های موفقیت را فتح نمایند.
حجت‎‏‏الاسلام علی خدیوی مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‎های استان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: دانشگاهیان باید افتخار کنند که در محیط دانشگاه به فعالیت مشغول هستند زیرا در این محیط با انسان های پاک، مومن، متعهد، با ایمان و متخصص سر و کار داریم.
حجت‏‎الاسلام محمد انوری مسئول جدید دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز نیز در این آیین ضمن تشریح برنامه های خود از مسئولان، اساتید و دانشجویان خواست برای پیشبرد برنامه های راهبردی در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مساعدت های لازم را داشته باشند.
وی گفت: این دانشگاه متعلق به همه دانشگاهیان بوده و باید برای پیشبرد برنامه های خویش به همدیگر کمک کنیم.
بر پایه این گزارش، در ادامه این آیین، با قرائت حکمی از سوی حجت‏‌الاسلام والمسلمین محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‏‎الاسلام محمد انوری، به عنوان مسئول جدید دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز معرفی شد و از خدمات حجت‎‏‏الاسلام علی خدیوی مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‎های استان آذربایجان شرقی قدردانی شد.
گفتنی است حجت‎الاسلام محمد انوری پیش از این مسئولیت‌هایی از قبیل معاونت سیاسی ـ فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی سهند، معاونت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز، معاونت استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‎های استان را برعهده داشت.