مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران نمونه در دانشگاه هرمرگان برگزار شد

۲۸ آذر ۱۳۹۴ | ۱۱:۲۲ کد : ۱۳۹۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۴۰
مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران نمونه دانشگاه هرمرگان با حضور رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور برگزار در این دانشگاه برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این مراسم...
مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران نمونه دانشگاه هرمرگان با حضور رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور برگزار در این دانشگاه برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این مراسم که با حضور دکتر نصرت الله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در دانشگاه هرمزگان برگزار شد، دکتر علی اکبر شیخی رییس دانشگاه هرمزگان ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در مراسم، جایگاه پژوهش را در دانشگاه هرمزگان جایگاهی برجسته ای دانست و بیان کرد که صنایع استان توانمندی های پژوهشی دانشگاه را پذیرفته اند و برای حل مشکلات خود از دانشگاه استفاده مطلوب را می کنند.
وی در ادامه با بیان فعالیت های پژوهشی انجام شده در طول سال گذشته، افزود دانشگاه هرمزگان در زمینه تعداد مقالات چاپ شده در نشریات بین‌المللی با نمایه آی‌اس‌آی، مقالات چاپ شده درنشریات معتبر داخلی، تعداد مقالات ارائه شده کنفرانس‌های بین‌المللی داخلی و خارجی، تعداد کتاب‌های چاپ شده، تعداد نشریات علمی‌پژوهشی که دارای مجوز و تعداد طرح‌های داخلی مصوب روند افزایشی داشته است .
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشورنیز با بیان اینکه قرن پیش رو قرن ذهن، نوآوری و خلاقیت است، اظهار داشت:‌ ضمن اینکه بنا داریم در توسعه کمی ساماندهی داشته باشیم اما هدف اصلی نگاه ویژه به پژوهش، فناوری و نوآوری است.
دکترضرغام با بیان اینکه آموزش و پژوهش از یکدیگر تاثیر می‌پذیرند و برهم تاثیر می گذارند، عنوان کرد: قطعا آموزش و پژوهش نمی توانند از هم جدا باشند.
مشاور وزیر علوم با تاکید بر اینکه دیگر به مانند اوایل انقلاب و قبل از آن، به آن صورت استخدام نخواهیم داشت، افزود:‌ زمان تدوین برنامه سوم یک دوره آموزش کوتاه مدت برای کارشناسان سازمان گذاشتیم تا با نحوه تدوین آشنا شوند و جالب است که تنها 14 درصد شرکت کردند زیرا جذب و استخدام ما براساس مدرک است اما شرایط تغییر پیدا کرده است و در حال حاضر در حال اجرای اصل 44 قانون اساسی هستیم و دولت باید تصدی گری را واگذار کند.
وی افزود: معنای آن، این است که بدنه دولت باید کوچک شود و معنا ی دیگر این است که دیگر مانند اوایل انقلاب و قبل از آن به آن صورت استخدام نخواهیم داشت، باید نگاهمان به روز باشد نگاه سنتی قطعا دیگر جواب نمی دهد وقتی معیار و ملاک مدرک باشد همه دنبال مدرک هستند، با توجه به نگاه های جدید برای اشتغال و کارآفرینی و اجرای اصل 44 و همچنین نگاه ویژه به علوم و فناوری های جدید قطعا سیاست گذاری و برنامه ریزی توسعه آموزش عالی هم تغییر پیدا خواهد کرد.
دکترضرغام با تاکید بر اینکه ما در رابطه با آموزش عالی و به خصوص توسعه کمی آن باید تجدید نظر کنیم، گفت: وزیر علوم کشور در صدد هستند در زمینه آموزش عالی و توسعه کمی آن ساماندهی داشته باشند و دانشگاه های ما باید در این تصمیمی که آموزش عالی گرفته است کمک و همراهی کند تا یک ساماندهی در آموزش عالی انجام شود و کیفیت فارغ التحصیلان بالاتر برود.
وی در پایان گفت: زمانی می رسد که دیگر مدرک ملاک نخواهد بود بلکه اندوخته و دانشی که کسب شده است ملاک است برای جذب افراد، باید کاری کنیم که علم و دانش که اندوخته می شود در جامعه خریدار داشته باشد تمام تلاش ما این است که همه فارغ التحصیلان به کشور خودشان خدمت کنند.