مراسم گرامیداشت روز درختکاری در دانشگاه مراغه برگزار شد

۱۸ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۱:۱۹ کد : ۱۳۹۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۱۶
به همت انجمن علمی گروه باغبانی دانشگاه مراغه ،مراسم روز درختکاری با مشارکت دیگر واحد های دانشگاه و با حضور هیئت رئیسه،جمعی از اساتید و کارکنان دانشگاه مراغه در محوطه این دانشگاه برگزار شد. به گزارش ر...
مراسم گرامیداشت روز درختکاری در دانشگاه مراغه برگزار شد
به همت انجمن علمی گروه باغبانی دانشگاه مراغه ،مراسم روز درختکاری با مشارکت دیگر واحد های دانشگاه و با حضور هیئت رئیسه،جمعی از اساتید و کارکنان دانشگاه مراغه در محوطه این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر صالح شهابی وند سرپرست دانشگاه مراغه با تبریک روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی گفت: درختان همواره در زندگی بشر موثر بوده‌اند. قرنهاست که آدمی در سایه شاخسارشان از شدت گرما و تابش خورشید در امان مانده و از میوه های الوان و شیرین‌شان بهره مند گشته است.
وی افزود: پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) در پاره ای از احادیث خود به اهمیت درخت و درختکاری اشاره کرده اند : مَن نَصَبَ شَجَرَةً و صَبَرَ عَلى‏ حِفظِها و الِقیامِ عَلَیها حَتّى‏ تُثمِرَ کانَ لَهُ فی کُلِّ شَى‏ءٍ یُصابُ مِن ثَمَرِها صَدَقَةٌ عِندَ اللهِ؛ هر کس درختى بکارد و در نگهدارى آن بکوشد تا میوه دهد، در برابر هرچه از آن میوه به دست آید، پاداشى نزد خدا خواهد داشت . إن قامَتِ السَّاعَةُ و فِی یَدِ أحَدِکُم فَسیلَةٌ، فإنِ استَطاعَ أنْ لایَقومَ حَتّى‏ یَغرِسَها، فَلیَغرِسْها؛ اگر قیامت فرا رسد و در دست یکى از شما نهالى باشد، چنانچه بتواند برنخیزد تا آن را بکارد، باید آن را بکارد .
سرپرست دانشگاه مراغه گفت :در همین راستادر ایران اسلامی که ملهم از تعالیم ادبی و دینی می باشد که خود دستاورد فرهنگ غنی اسلامی ایرانی است، روزی را به درخت و درختکاری اختصاص یافته و آن را روز درخت‌کاری نام نهاده اند. به این ترتیب همه ساله در روز 15 اسفند ماه که آخرین ماه فصل زمستان است در حالی که همه ایرانیان خود را برای استقبال از روزهای پر طراوت بهاری آماده می کنند. نهال‌های جوان به دست خاک مهربان صبور و مقدس ایران اسلامی سپرده می شود تا به درختانی نیرومند و سرسبز بدل گردند و به این ترتیب گامی در آبادی ایران اسلامی برداشته می شود و نیز امری خداپسندانه انجام می گیرد که وارستگانی چون پیامبر گرامی اسلام و حضرت امام جعفر صادق (ع) آن را واجب الاجرا دانسته اند .
دکتر شهابی وند ادامه داد: از جمله مشکلات این دانشگاه کمبود فضای سبز محوطه آن است که امیدواریم با عنایت به برنامه ریزی انجام یافته از اوایل سال آینده اهتمام جدی خرج داده و همکاران زحمتکش بنده به این امر توجه بیشتری کنند تا با رفع این مشکل، بر نشاط دانشگاهیان دانشگاه مراغه بیفزاییم.
وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه بودجه دانشگاه در سال آینده با افزایش خوبی مواجه است که این در سایه پیگیری های مسئولان و تلاشهای بی وقفه ی همکاران خدوم دانشگاه دربخش های طرح و برنامه و امور مالی  می‌باشد که بنده به نوبه خودم سپاسگزارم.
گفتنی است پایان بخش مراسم کاشت نهال‌هایی توسط هیئت رئیسه،اساتید، کارکنان و دانشجویان در محوطه دانشگاه بود.