مراسم گرامیداشت روز جهانی «دریا و اقیانوس» در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد

۲۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۷ کد : ۱۳۹۵۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۲
گرامیداشت روز جهانی «دریا و اقیانوس» با حضور امیر دریادار دکتر سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان، مهندس محمد سعیدنژاد معاون وزیر و مدیرعامل...
گرامیداشت روز جهانی «دریا و اقیانوس» با حضور امیر دریادار دکتر سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان، مهندس محمد سعیدنژاد معاون وزیر و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، دکتر حسن صالحی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران، دکتر سعد الله نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، خانم استر کیش - لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه یونسکو در تهران در محل پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در ابتدای این مراسم دکتر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در خصوص نقش دریاها در زندگی انسان ها و اقتصاد ملی وجهانی اظهار داشت: دریاها و اقیانوس ها نقش بی بدیل در اقتصاد جهانی و ملی دارند و با توجه به اهمیت آن 8 ژوئن مصادف با 19 خرداد به نام روز جهانی «دریا و اقیانوس» نامگذاری و ثبت شده است و سازمان ملل متحد در سال 2009  به طور رسمی اولین مراسم بزرگداشت این روز را برگزار کرد.
رئیس این پژوهشگاه اضافه کرد: در آن مراسم اهمیت مردم و دریا ، نقش دریا در تعدیل شرایط آب و هوایی ، معیشت پایدار، گردشگری دریایی، فعالیت های انسانی در دریا و حفاظت از محیط زیست مورد توجه قرار گرفت.
دکترحاجی زاده ذاکر افزود: امسال نیز مانند سال گذشته توجه به سلامت و محیط زیست دریایی با شعار «دریا و اقیانوس سالم، زمین سالم » برگزار می شود.
رئیس پژوهشگاه اقیانوس ‌شناسی و علوم جوی گفت: دریاها و‌ اقیانو‌س ها حدود 70 در صد کره زمین را ‌پوشانیده اند و نقش اساسی در تامین اکسیژن کره زمین و‌تعدیل آب  و هوای جهان را ایفا می کنند و انسان نیز به لحاظ تامین غذا و داروی منابع و معادن؛ حمل و نقل و گردشگری از دریاها و اقیانوس ‌ها بهره برداری می‌کنند.
در ادامه مراسم دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو گفت: اقیانوس سالم، سیاره سالم شعار سازمان یونسکو برای اهمیت روز دریاها و اقیانو‌س‌ها نامگذاری شده و باید اهمیت بیشتری به این موضوع داشته باشیم چراکه در اثر فعالیت های انسان دیگر سالم نیستند و به صورت انباری برای انباشت زباله های انسانی و صنعتی در آمده‌اند که آلودگی نفتی یکی از شایع ترین آلودگی زیست محیطی اقیانو‌س‌ها است.
دکترنصیری قیداری عنوان کرد: لازم است فرصتی برای شناسایی چالش ها و مدیریت دقیق منابع دریاها و ‌اقیانوس‌ها در نظر داشت که کمیسیون ملی یونسکو فعا‌لیت‌هایی در این زمینه در جهت گسترش پژوهش‌های اقیانوس شنا‌سی و‌ایجاد همکاری و‌هماهنگی در برنامه های داخلی و‌بین ‌المللی داشته است.
وی در ادامه بیان کرد. کمیسیون ملی یونسکو اهداف 17 گانه توسعه پایدار را در نظر دارد که مبنای آن برنامه دستورالعمل2030 سازمان ملل است.
در بخش دیگری از  مراسم معاون وزیر و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان سخنانی اظهار داشت: دریاها و اقیانوس نقشی پررنگ در توسعه اقتصاد آتی ایران مبتنی بر بهربرداری پایدار دارند که با اجرای سند جامع توسعه دریایی کشور محقق می‌شوند.
سعیدنژاد با بیان اینکه توسعه اقتصادی آتی ایران مبتنی بر بهره‌برداری پایدار از دریاها و اقیانوس ها است، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران با داشتن بیش از 5000 کیلومتر خط ساحلی یک کشور دریایی است که از شمال و جنوب توسط 3 توده بزرگ آبی دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان احاطه شده است. این سه توده از اهمیت راهبردی خاصی برخوردارند چراکه با دارا بودن ذخایر مختلف انرژی، اراضی ساحلی ومنابع عظیم دریایی و زیستی نقش بسیار مهمی در شکوفایی اقتصادی ایران ایفا می‌کند.
معاون وزیر و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: خوشبختانه فعالیت‌های ارگان‌های دریایی کشور در زمینه های مختلف توانا و مقتدر است و بی تردید توسعه اقتصاد آتی ایران مبتنی بر بهره‌برداری پایدار از دریاها و اقیانوس‌های کشور است.
در ادامه این مراسم فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران درخصوص روز جهانی دریا و اقیانوس گفت: روز جهانی دریا و اقیانوس را امسال درحالی برگزار می‌کنیم که سند جامع توسعه دریایی کشور تدوین تصویب شده است که این سند به عنوان سند بالا دستی توسعه دریایی کشور نقش اساسی را در آینده ایفا می کند.
معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران نیز در این مراسم با بیان سخنانی گفت همانگونه که قلب وظیفه خون رسانی به همه قسمت های بدن را دارد، اقیانوسها و دریاها نیز تمام نقاط جهان و مردم آن را به یکدیگر مرتبط و جریان حیاتی اجتماعی و اقتصادی را فراهم می آورند.
حسن صالحی گفت اقیانوس ها نقش حیاتی در تنظیم آب و هوا داشته و محل ارتزاق صدها میلیون نفر از جمعیت جهان هستند. اقیانوس ها محل تولید اکسیژنی هستند که ما برای تنفس نیاز مبرم به آن داریم. محل زندگی ده ها هزار انواع حیات وحش و منابع زنده بوده و صدها کارکرد اجتماعی، اقتصادی و زیستی مهم دیگر را دربر می گیرند.
وی تغییرات آب و هوایی را از تهدیدهای جدی جهانی دانست و در این رابطه گفت که عواقب ناشی از تغییرات آب و هوایی، دریاها و اقیانوس ها را نیز تهدید و تاثیرات نامطلوبی را بر روی فعالیت های مختلف از جمله فعالیت های شیلاتی خواهد داشت.
صالحی در ادامه تصریح کرد بر اساس گزارشات رسمی سازمان های جهانی بدلیل ورود منابع کربن به دریاها و اقیانوس ها ناشی از گازهای گلخانه ای، رخداد اسیدی شدن دریاها شدت گرفته و چرخه حیات دریاها و اقیانوس ها و منابع زنده آن با مخاطرات جدی همراه خواهد گردید. لذا حفاظت مناطقی مانند جنگل های حرا، علف زارهای دریایی، مناطق مرجانی و تالاب ها که تا پنج برابر معمول در تثبیت کربن نقش دارند بسیار  مهم و حیاتی به نظر می رسد.
همچنین در بخش دیگری از این مراسم، به برگزیدگان مسابقه نقاشی که به مناسبت روز جهانی « دریا و اقیانوس» در سطح کودکان از میان سازمان ها وارگان های دریایی برگزار شده بود جوایزی ازطرف پژوهشگاه اهدا شد.
گفتنی است به مناسبت روز جهانی اقیانوس همزمان در چهار مرکز: مرکز اقیانوس شناسی دریای خزر(نوشهر)، مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس(بوشهر)، مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس(بندرعباس) و مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند(چابهار) مراسم گرامیداشت روز جهانی «دریا و اقیانوس» با حضور مسوولان محلی استان های ساحلی برگزار شد.