مراسم روز ملی فناوری هسته ای در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد

۳۰ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۸ کد : ۱۳۹۲۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۵۹
مراسم گرامیداشت روز فناوری هسته‌ای به همت انجمن علمی فیزیک دانشکده فیزیک دانشگاه شهید باهنر کرمان در محل آمفی تئاتر دانشکده‌ علوم برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر عباس حسین...
مراسم گرامیداشت روز فناوری هسته‌ای به همت انجمن علمی فیزیک دانشکده فیزیک دانشگاه شهید باهنر کرمان در محل آمفی تئاتر دانشکده‌ علوم برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر عباس حسینی استاد انرژی هسته‌ای دانشگاه به بیان تاریخچه¬‌ پیدایش انرژی هسته‌ای در جهان و چگونگی ورود ایران به این تکنولوژی پرداخت.
وی در خصوص کاربرد¬های وسیع انرژی هسته‌ای در عرصه‌های مختلف همچون کشاورزی که اصلاح نژاد انجام می‌دهد و همچنین کار کردن روی راکتورهای هسته‌ای به شکل وسایل تحقیقاتی در معالجات رادیوتراپی مطالبی عنوان کرد.
وی سپس خاطرنشان کرد: متاسفانه در برهه‌ای از زمان بعضی از قدرت‌ها از این نعمت خدادادی استفاده صحیح نکردند و از آن در ساخت بمب اتم استفاده کردند ولی پس از گذشت زمان دنیا متوجه اثرات بسیار مخرب آن در نابودی بشریت شد و به همین منظور در سال (1353) کشورهای بزرگ قطعنامه‌ای در سازمان ملل به تصویب رساندند که به معاهده‌ منع گسترش سلاح های هسته‌ای(NPT) نام گرفت. براساس این معاهده هر کشوری که آن را امضا کند حق استفاده‌ صلح آمیز از آن را دارد و حق ورود به ساخت بمب اتم را نخواهد داشت.
دکتر حسینی افزود: با توجه به اینکه ایرانیان همواره در انسان دوستی و اهمیت به حقوق بشر زبانزد بوده‌اند، ایران اولین کشوری بود که (NPT) را به امضا رساند و به همین خاطر حق قانونی ایران است که برای توسعه و پیشرفت خود از انرژی صلح آمیز هسته‌ای استفاده کند و قطعا بر اساس آموزه‌های دینی و حس انسان دوستی و غیرت و مردانگی هیچگاه ایرانیان به فکر تولید سلاح کشتار جمعی نخواهند بود.
دکتر حسینی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ شهدای گرانقدر هسته‌ای آن عزیزان را نابغه و دانشمند برجسته و باهوش معرفی کرد.