مراسم روز درختکاری در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد

۱۸ اسفند ۱۳۹۴ | ۰۹:۵۵ کد : ۱۳۹۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۱۴
در هفته منابع طبیعی و در آستانه روز درختکاری، مراسم کاشت درخت به همت کانون محیط زیست معاونت فرهنگی و اجتماعی و با همکاری بخش فضای سبز دانشگاه شهید باهنر کرمان، در محوطه روبروی خوابگاه دختران دانشگاه ...
مراسم روز درختکاری در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد
در هفته منابع طبیعی و در آستانه روز درختکاری، مراسم کاشت درخت به همت کانون محیط زیست معاونت فرهنگی و اجتماعی و با همکاری بخش فضای سبز دانشگاه شهید باهنر کرمان، در محوطه روبروی خوابگاه دختران دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر طاهر، رئیس دانشگاه شهید با هنر کرمان و معاونان و مدیران این دانشگاه  هرکدام درختی غرس کردند.
دکتر بصیری، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید باهنر کرمان با قدردانی از حضور مسئولان دانشگاه، گفت: امروز گردهم آمده ایم تا یکی از بزرگ ترین نعمت های الهی را ارج نهیم. اهمیت درختکاری در همه ادیان ستوده است و هیچ کس منکر اهمیت آن نیست. حتی در برخی از اقوام درخت را به عنوان یک پدیده مقدس می پرستند. در ایران هم از باستان به 4 عنصر آب، باد، خاک و آتش و سه پدیده جماد، نبات و حیوان که حاصل این 4 عنصر هستند احترام می گذاشتند و اجازه نابودی آن ها را به هیچ کس نمی دادند.
وی افزود: با طلوع اسلام توجه به طبیعت و عناصر طبیعی بیشتر شد. درخت و درختکاری و طبیعت سرسبز از نگاه قرآن و سخنان اهل بیت علیهم السلام از جایگاه ممتازی برخوردار است و نگاهی معادگرایانه نسبت به طبیعت وجود دارد. در قرآن کریم، حیات مجدد طبیعت بعد از مرگ ظاهری از نعمت های الهی و نشانه های خداوند برای اهل ایمان شمرده شده و یا به عنوان مثالی برای برپایی قیامت و معاد از آن یاد شده است.
دکتر بصیری خاطر نشان کرد: درختان ریه های تنفسی جهان هستند و همه انسان ها به آن نیاز دارند، به خصوص در کویر که تشنه آب و طراوت است.
وی با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده با معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم مبنی بر ایجاد بوستانی به نام «بوستان سروقامتان» در دانشگاه ها، به یاد شهدای هشت سال دفاع مقدس، درختکاری امروز را سرآغازی برای ایجاد این بوستان دانست و ابراز امیدواری کرد روند کاشت درختان ادامه یابد و به زودی در مکانی مناسب بوستان سروقامتان ایجاد شود.
گفتنی است هریک از حاضران یاد شهیدان را با کاشت درخت زنده نگاه داشتند.
 

( ۱ )