مراسم تودیع و معارفه مشاور وزیر و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت ممیزه مرکزی برگزار شد

۲۷ آبان ۱۳۹۴ | ۰۹:۲۵ کد : ۱۳۸۹۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۳۵
با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مراسم تودیع دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی و معارفه دکتر عبدالرضا باقری مشاور وزیر و رئیس مرکز هیئت‌های امناء و هیئت ممیزه مرکزی این وزارت برگزار شد...
مراسم تودیع و معارفه مشاور وزیر و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت ممیزه مرکزی برگزار شد
با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مراسم تودیع دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی و معارفه دکتر عبدالرضا باقری مشاور وزیر و رئیس مرکز هیئت‌های امناء و هیئت ممیزه مرکزی این وزارت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این مراسم دکتر فرهادی در سخنانی از زحمات و تلاش‌های دکتر رستمی ابوسعیدی تشکر و اظهار امیدواری کرد که با توجه به سابقه 30 ساله مدیریت در حوزه‌های مختلف آموزشی و دانشگاه‌ها، ایشان بتوانند در دانشگاه پیام نور هم نقش‌آفرینی موثری داشته باشند.
وی همچنین، با برشمردن سوابق علمی و اجرایی دکتر باقری بر پررنگ‌تر شدن نقش هیئت امنا در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی تأکید کرد.
در ادامه، دکتر باقری هیئت امنا را عالی‌ترین مرجع سیاست‌گذاری کلان دانشگاه‌ها دانست و گفت: هیئت امنا از جایگاه خاصی برخوردار است و با توجه به حضور شخصیت‌های اثرگذار علمی، فرهنگی و اجتماعی در هیئت‌های امنا باید سعی شود نقش سیاست‌گذاری کلان این هیئت نسبت به گذشته پررنگ‌تر شود.
وی به نقش حمایتی هیئت امنا اشاره کرد و افزود: اعضای هیئت امنا نه تنها باید در جلسات حضور یابند بلکه باید در کنار رئیس و مدیران ارشد دانشگاه قرار داشته و بر چگونگی اجرای برنامه‌ها در دانشگاه‌ها اشراف داشته باشند.
دکتر باقری سومین وظیفه هیئت امنا را نقش نظارتی بر عملکرد دانشگاه‌ها دانست و گفت: باید سازوکارهایی تعبیه شود که بتواند بر عملکرد دانشگاه‌ها در راستای برنامه‌های تدوین شده در هیئت امنا نظارت کند.
وی مهم‌ترین سیاست هیئت امنا در این دوره آموزش عالی را، توجه به کیفیت و ارتقای فعالیت‌های کیفی دانشگاه‌ها و پرهیز از توسعه کمی اعلام کرد.
رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت ممیزه مرکزی، پژوهش‌محور شدن دانشگاه‌ها و جهت‌دهی پژوهش به سمت نیازهای کشور، سرمایه‌گذاری در رشته‌های مورد نیاز، نقش‌آفرینی موثر دانشگاه‌ها در اقتصاد مقاومتی، تقویت ارتباط بین دانشگاه با بخش خصوصی و صنعت، مأموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها  و تربیت فارغ التحصیلان کارآفرین و متعهد را از دیگر سیاست‌ها و برنامه‌های هیئت امنا برشمرد.
وی خاطرنشان کرد: اعمال این سیاست‌ها باید با دو رویکرد حفظ استقلال عملیاتی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و همین طور نقش حمایت از دانشگاه‌ها بویژه دانشگاه‌های بزرگ برای تبدیل شدن به الگوهای کیفی صورت گیرد.
در ادامه دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در دوران مسئولیت خود در مرکز هیئت‌های امنا و هیئت ممیزه مرکزی  وزارت علوم ارائه کرد.