مراسم تجلیل از حماسه‌نگاران و خاطره‌ نویسان دفاع مقدس خوزستان در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد

۰۸ مهر ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۱ کد : ۱۳۸۵۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۱۳
در هفتمین روز ویژه‌برنامه‌های جشنواره فرهنگی و هنری دفاع مقدس دانشگاه شهید چمران اهواز، مراسمی در قالب تجلیل از حماسه‌نگاران و خاطره‌نویسان دفاع مقدس خوزستان، در این دانشگاه برگزار شد. به گزارش رو...
در هفتمین روز ویژه‌برنامه‌های جشنواره فرهنگی و هنری دفاع مقدس دانشگاه شهید چمران اهواز، مراسمی در قالب تجلیل از حماسه‌نگاران و خاطره‌نویسان دفاع مقدس خوزستان، در این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر منوچهر جوکار، مدیر امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران در این مراسم با اشاره به سالروز شهادت شهیدان جهان‌آرا، نامجو، فلاحی، فکوری و کلاهدوز اظهار داشت: جشنواره فرهنگی و هنری نکوداشت دفاع مقدس با اجرای دو نمایش خیابانی، پخش 23 فیلم مستند و داستانی، برگزاری مراسم شب زیتون با محوریت مقاومت مردم فلسطین همراه بود.
سردار محمد علیپور، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خوزستان نیز در این مراسم با بیان اینکه هفته دفاع مقدس یادآور غیرت دینی تمام ملت ایران به ویژه مرزنشینیان، بسیجیان و رزمندگان در لبیک به فرمان امام خمینی(ره) است، گفت: علت و اهداف و نتایج هشت سال دفاع مقدس در سه مقوله گنجانده شود.
سردار علیپور گفت: انقلاب اسلامی باورهای دینی و اعتقادی را نه تنها در ایران بلکه میان کشورهای دیگر ترویج داد و آنها بدین دلیل سعی در نابودی و انحراف انقلاب اسلامی داشتند. در این راستا برای نابودی انقلاب اسلامی طرح‌های بسیاری را اجرا کردند.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خوزستان افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دشمن به تحریم کشور روی آورد. پس از آن نیز موضوع حمله عراق و ایران را طراحی کردند. عراق با آمادگی کامل و به هم‌ریختگی در عرصه اقتصادی، سیاسی و نظامی کشور جنگ تحمیلی را آغاز کرد. اما انقلاب اسلامی با باورهای دینی و اعتقادی با سابقه‌ای تاریخی ارزشمند توانست در جنگ به پیروزی برسد.
وی گفت: پیشرفت انقلاب اسلامی مدیون خون شهدا است. صدای انقلاب اسلامی هم‌اکنون تا پشت کاخهای کرملین و سفید رسیده است. به همین دلیل داعش و القاعده را به وجود آوردند تا علیه انقلاب اسلامی عمل کنند. آنها برای انقلاب اسلامی به هر موضوعی از نهضت آزادی در داخل تا مزدوران قلم به دست و منافقان استفاده کردند تا حرکت شتابنده انقلاب را متوقف کنند.
در ادامه مرتضی سرهنگی، مسئول دفتر ادبیات مقاومت سازمان تبلیغات اسلامی کشور در این مراسم گفت: جنگ تولید کننده و از بین برنده بسیاری از اتفاقات است، می توان گفت که ادبیات به شدت تحت تأثیر جنگ قرار دارد. روسیه کشور خود را بدون ادبیات جنگ یک خاک پهناور می‌داند و این بیانگر اهمیت ثبت وقایع جنگ در نظر همه کشورها است.
سرهنگی با بیان اینکه خاطرات رزمندگان، خاطرات اسیران و خاطرات اسیران عراقی در ایران گونه‌های ادبی به جا مانده از جنگ تحمیلی را تشکیل می‌دهد، گفت: 65 عنوان کتاب توسط اسرای عراقی در ایران نوشته شده است که آنها این خاطرات را عذرخواهی ملی خود از ملت ایران می‌دانند. البته 20 عنوان از این کتابها به خرمشهر بازمی‌گردد. قلم و کاغذ در اردوگاه‌های جنگی ممنوع بود. اما در ایران در اختیار اسیران قرار می‌گرفت.
گفتنی است در این مراسم از سردار گرجی‌زاده، حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند، بهزاد شیخی، مهرنوش گرجی، عبدالصاحب رومزی‌پور، عیسی خلیلی، خانواده دریکوندی، پروین کاشانی‌زاده، غلام‌عباس اسلامی‌پور، مرتضی طیبی، حبیب‌الله بهرامی، علی عمیره، حسنه عفراوی و سید فرید موسوی به عنوان حماسه‌نگاران استان خوزستان تجلیل شد.