مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه زنجان برگزار شد

۲۸ آذر ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۵ کد : ۱۳۸۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۰
دراین مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه زنجان در مرکز همایش ‏های بین ‏المللی غدیر دانشگاه با حضور اساتید دانشگاه زنجان برگزارشد. درادامه این مراسم دکترخلیل جمشیدی رئیس دانشگاه زنجان ضمن ت...
دراین مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه زنجان در مرکز همایش ‏های بین ‏المللی غدیر دانشگاه با حضور اساتید دانشگاه زنجان برگزارشد.
درادامه این مراسم دکترخلیل جمشیدی رئیس دانشگاه زنجان ضمن تبریک هفته پژوهش درخصوص برنامه راهبردی ده ساله دانشگاه مطالبی را عنوان کرد و گفت: ضمن ارسال این برنامه جهت نظرخواهی به اساتید ، امیدواریم با اجرای آن، دانشگاه در رتبه بندی مطلوب تری قرار گیرد.
وی با اشاره به روند توسعه فناوری و علم در کشور ژاپن ، این کشور را یکی از الگوهای مناسب در خصوص تولید فناوری دانست و افزود: این فناوری باید در بستر علم اتفاق بیافتد.
وی پژوهش های بنیادی و کاربردی که وظیفه اصلی دانشگاه ها پژوهش بنیادی است را ، دومین شاخص تولید علم نام برد و اختراع با داوری بین المللی و معتبر (که دانشگاه زنجان 21 مورد ثبت اختراع در این خصوص داشته ) و تالیف کتب با تایید مراجع معتبر – گزارش های علمی معتبر که در پایگاه های معتبر چاپ شده باشد- مجلات معتبر علمی را شاخص های بعدی تولید علم در کشور عنوان کرد.
دکترجمشیدی گفت: ما باید آموزش را در دانشگاه جدی بگیریم ولی با لحاظ نمودن کیفیت بیشتر، چرا که درآینده نه چندان دور و اوایل برنامه ششم توسعه ، جمعیت دانشجویی کم خواهد شد.
رئیس دانشگاه زنجان دسترسی به دانش فنی و فناوری را به عنوان مسیر توسعه در دانشگاه دانست و گفت: باید بر روی فناوری های برتر و جدید همچون فناوری هایی زیستی – نانو - زیست محیطی- هوا و فضا –  اطلاعات IT  و علم و فناوری شناختیسرمایه گزاری مطلوبی صورت گیرد.
وی همسو بودن با سیاست های کشور و مراجع مهم تصیم گیر را یکی از لازمه های برنامه ریزی دردانشگاه یاد کرد و افزود: ما بخش اعظم آن را در دانشگاه داریم همچون برقراری نشست و ارتباط دائمی و مطمئن با صنعت که مشکلاتی نیز در مسیر ارتباط با صنعت از ناحیه دانشگاه و صنعت وجود دارد.
دکترجمشیدی انجام فرصت های تحقیقاتی برای اساتید درصنعت (تحت عنوان پسا دکتری) را یکی از زیرساخت های مفید که می تواند ارتباط صنعت با دانشگاه را تقویت کند دانست و گفت: اولین استاد در شمال غرب کشور از دانشگاه صنعتی سهند تبریز در پالایشگاه تبریز تحت همین عنوان مشغول به کار شد که امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد بیش از پیش آن باشیم.
وی همچنین انجام فرصت های مطالعاتی برای متخصصان صنعت در دانشگاه با ظرفیت سازی در دانشگاه ها ،انتخاب موضوع پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای کمک به صنعت و جذب کمک  برای دانشگاه که با گرفتن سوژه از صنعت محقق می شود استفاده از متخصصین مجرب صنعت برای سخنرانی و تدریس دانشگاه، مشارکت دادن صنعت درایجاد رشته های جدید دانشگاه که باید پتانسیل صنعت استان را خوب شناسایی کرد و ایجاد رشته های جدید که توجیه قوی داشته باشد، انجام کارورزی ، کارآموزی و کار دانشجویی در صنعت کشور که هم بحث اشتغال را در بر خواهد داشت و هم نامزد استخدام در آن شرکت ها خواهند بود، انجام تحقیقات مشترک ، نشست مدیران دانشگاه با مدیران صنعت ، نشست اساتید دانشگاه با کارشناسان و متخصصان صنعت، قراردادن آزمایشگاه های دانشگاه دراختیار صنعت و بالعکس و دادن خدمات مشاوره ای به صنعت را از دیگر فعالیت های مفید در این زمینه شمرد.
رئیس دانشگاه زنجان در ادامه موانعی را نیز برای به نتیجه رسیدن این مهم من جمله ناکافی بودن سهم بودجه تحقیقات درقیاس با کشورهای دیگر که در کشورهای توسعه یافته بودجه اختصاصی به پژوهش بالای 1.5 درصد از درآمد ناخالص آن می‌باشد، گفت :  این در شرایطی است که در ایران این عدد کم‌تر از 0.5 درصد هست و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در برنامه ششم توسعه آن را 2 درصد پیش‌بینی کرده‌اند که امیدواریم آن به صورت گلوبال در اختیار وزارت علوم قرار دهند که با تفاهم صنایع و وزارت علوم در پژوهش مصرف شود.
وی افزود : کمبود مواد، ابزار، تجهیزات و اطلاعات و تحقیقات لازم، عدم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در امور علمی و پژوهشی- ضعف‌های حاکم بر چگونگی توزیع و هزینه‌کرد بودجه پژوهش در کشور- عوامل انسانی و مالی، ساختاری و عملکردی از دیگر موانع بر سر راه تحقیق هستند.
دکترجمشیدی راهکارهایی مانند حمایت از نخبگان و ایده‌های نو و جدید در دانشگاه که با اختصاص بودجه مستقل برای حمایت از آنها در بودجه سال 95 دانشگاه، حمایت از پژوهشگران و ایجاد محیط مناسب برای آنان برای فرار از این موانع عنوان کرد.
وی با عنصر اصلی دانستن اعضای هیئت علمی و محققان در پژوهش، از ایجاد انگیزه در اعضای هیئت علمی ، فیزیولوژیک ، نیاز امنیتی ، نیاز عاطفی، اجتماعی احترامی و حقوقی و دستمزد را به عنوان 5 نیاز در این خصوص یاد کرد.
گفتنی است تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه زنجان پایان بخش این مراسم بود.