مراسم تجلیل از پژوهشگران برگزیده‏ دانشگاه شیراز برگزار شد

۱۲ دی ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۰ کد : ۱۳۸۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۲
در شب میلاد حضرت محمد مصطفی (ص) ، امام جعفر صادق (ع)، آیین تجلیل از پژوهشگران برگزیده‏ دانشگاه شیراز در سال 1394، با حضور دکتر مجید ارشاد رئیس دانشگاه شیراز، هیئت رئیسه‏ و جمعی از اساتید در تالار حک ...
در شب میلاد حضرت محمد مصطفی (ص) ، امام جعفر صادق (ع)، آیین تجلیل از پژوهشگران برگزیده‏ دانشگاه شیراز در سال 1394، با حضور دکتر مجید ارشاد رئیس دانشگاه شیراز، هیئت رئیسه‏ و جمعی از اساتید در تالار حکمت این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر مجید ارشاد رئیس دانشگاه شیراز با تبریک میلاد رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و تشکر ار همکاران حوزه معاونت پژوهشی در برگزاری مراسم هفته‏ پژوهش و همچنین از اقداماتی که طی این دو سال انجام گرفته است گفت: این جلسه تقدیر و تشکر از همه اساتید و شما پژوهشگران برتر به عنوان نمایندگان آن‏ ها است. از نظر من همه ‏اساتید نمونه هستند و سرمایه اصلی کشور می ‏باشند که با کار و تلاش شبانه ‏روزی که تعطیلی هم ندارد، برای توسعه و آبادانی کشور تلاش می ‏کنند.
وی افزود: علی رغم همه‏ مشکلاتی که کشور ما با آن مواجه است، خوشبختانه در دو سال گذشته اقدامات ارزشمندی انجام شده است.
دکتر ارشاد اظهار داشت: دولت تدبیر و امید نگاه ویژه‏ ای به دانشگاه‏ ها داشته و دارد و معتقد است که مسیر توسعه از مسیر دانشگاه می‏گذرد. در این خصوص 13 دانشگاه بزرگ کشور از جمله دانشگاه شیراز جلساتی به صورت هر دو ماه یک بار دارند و در سطح رؤسای دانشگاه ‏ها در خصوص مسائل آموزش عالی رایزنی می ‏کنند و نظرات مشورتی به وزارت علوم می‏ دهند.
رئیس دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: در یکی از همین جلسات که دکتر نوبخت حضور داشتند، به دغدغه‏ های دانشگاه‏ ها عنایت داشتند و قول‏هایی در خصوص افزایش بودجه‏ پژوهشی دادند؛ بویژه افزایش بودجه 13 دانشگاه برتر از جمله دانشگاه شیراز که تولید علم کشور توسط این دانشگاه‏ ها انجام می‏شود و بار اصلی آموزش عالی بر دوش این دانشگاه‏های بزرگ می باشد.
دکتر ارشاد بیان کرد: متأسفانه یا خوشبختانه در ده سال اخیر دانشگاه‏های متعددی بوجود آمده‏اند که فاقد استانداردهای لازم بوده ‏و به هر حال این دانشگاه‏ها الآن وجود دارند و دولت باید به آن‏ها کمک کند.
وی ادامه داد: با توجه به مشکلاتی که وجود داشته، دانشگاه‏ ها در بحث فرصت مطالعاتی تعهداتی کردند که به حدود 20 نفر ارتقا پیدا کرد و یک میلیارد هزینه داشت که امسال قرار است این رقم به یک و نیم میلیارد افزایش یابد.
رئیس دانشگاه شیراز تصریح کرد: در بحث تجهیزات و مواد مصرفی، اگر بخواهیم دانشجوی کارآفرین داشته باشیم و دانشجویی که از توانمندی برخوردار است، باید تجهیزات، آزمایشگاه و مواد اولیه و مصرفی داشته باشیم که در این زمینه قرار شد 900 میلیون تومان به تجهیرات دانشگاه کمک شود .
دکتر ارشاد اظهار داشت: ما به کمک شما احتیاج داریم؛ بخشی از نیاز مالی دانشگاه از طریق تبدیل علم به ثروت به دست می آید و خوشبختانه این توانمندی در دانشگاه هست و اساتید بسیار برجسته‏ای داریم که در سطوح جهانی مطرح هستند و این به انجام طرح‏های مختلف پژوهشی که مورد نیاز کشور است کمک می‏کند.
رئیس دانشگاه شیراز اضافه کرد: در بحث نفت، این دانشگاه جزو یکی از پنج دانشگاه کشور می ‏باشد که قراردادهای مهم نفتی با وزارت نفت انجام داده است و شورایی تشکیل شده که کارش بازدید از میادین نفتی بوده و هدف آن‏ها کار پژوهشی و افزایش ازدیاد برداشت است  که به درآمدهای دولت کمک می‏کند.
دکتر ارشاد گفت: دانشگاه شیراز به عنوان متولی آموزش عالی در استان وظیفه‏ نظارت  بر 180 مرکز آموزش عالی را بر عهده دارد که باید مشکلات و کمبودهای آن‏ها را بررسی کند.
وی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع، دانشگاه شیرار طرحی را به سازمان مدیریت و برنامه‏ریزی ارائه کرده که یک آزمایشگاه مرکزی مجهز به دستگاه‏ های لازم در این دانشگاه ایجاد شود؛ مشروط بر اینکه خوب نگهداری شود و به سایر سازمان‏ ها، ارگان ها و دیگر دانشگاه ها سرویس دهد و در قبال این کار، دولت به ما بودجه دهد و کمک کند.
سپس دکتر احمد عریان معاون پژوهشی دانشگاه شیراز پس از تشکر از دست ‏اندرکاران برگزاری مراسم هفته‏ پژوهش، سخنان خود را با این سؤال آغاز کرد که آیا توقعات مسئولان با میزان توجهی که به دانشگاه ‏های پیشرو به خصوص 13 دانشگاه برتر کشور از جمله شیراز شده است همخوانی دارد؟
وی افزود: بودجه‏ هایی که تاکنون به دانشگاه‏ ها اختصاص داده شده است، غالباً زیر نرخ تورم است؛ یعنی عملاً سال به سال بودجه ‏ دانشگاه‏ ها کمتر شده است.
دکتر عریان خاطرنشان کرد: از سویی قرار است حوزه‏ پژوهشی از بودجه‏ های عمرانی یا سرمایه‏ای تا 3% استفاده کند که این هم هیچ گاه تقریباً محقق نشده است و در اغلب دانشگاه‏ ها معمولاً 85 تا 90 درصد بودجه‏ شان صرف هزینه‏ پرسنلی، پرداخت حقوق، اضافه‏کاری و گرنت می‏شود.
معاون پژوهشی دانشگاه شیراز اظهار داشت: از سویی در حوزه‏ پژوهشی هیچ‏ وقت بودجه‏ های پژوهشی کشور علی رغم اینکه 25 سال صحبت از این است که به 4 درصد درآمد ناخالص ملّی برسیم، هیچ وقت از نیم درصد هم تجاوز نکرده‏ است و از اعتبارات سطح استان هم نتوانستیم استفاده کنیم؛ بنابر این دانشگاه‏ها با این معضل مواجه هستند.
وی اضافه کرد: در حال حاضر، 250 آزمایشگاه در دانشگاه شیراز وجود دارد که برای خرید یک دستگاه معمولی در حدود یک میلیارد برای هر کدام از این آزمایشگاه‏ ها، به اعتباری حدود 250 میلیارد تومان نیاز است.
معاون پژوهشی دانشگاه شیراز گفت: با همه‏ این مشکلاتی که ما با آن دست به گریبان هستیم، دانشگاه‏ ها از نظر تولید علم در این شرایط سخت، مقام 16 دنیا در اسکوپوس و مقام 21 دنیا در ISI را از نظر کمیت دارند؛ در حالی که از نظر کیفیت، در رده‏ 43 تا 60 هستیم. به هر حال در وهله‏ اوّل کمیت بوجود می‏آید و بعد کیفیت.
دکتر عریان تصریح کرد: لازم است دولت به دانشگاه‏ های پیشرو به خصوص 13 دانشگاه برتر کشور که بزرگ‏ترین وظیفه‏شان تربیت نیروی انسانی است، بیشتررسیدگی کند.
وی ادامه داد: نیروی انسانی سرمایه ‏ اصلی کشور است و من امیدوارم که پس از 37 سال پس از انقلاب به این مسئله توجه شود که سرمایه‏ ما نفت و گاز و پتروشیمی نیست؛ سرمایه‏ ما مغز جوانان و شما متخصصان هستید و باید به مسئله‏ پژوهش توجه جدی کنیم.
دکتر عریان در پایان سخنانش گفت: این خبر خوش را می‏ دهم که خوشبختانه گرنت دانشگاه که در سال گذشته، 3 میلیارد و 200 میلیون تومان بود، به لطف هیئت رئیسه‏ دانشگاه بویژه دکتر ارشاد، امسال به 4 میلیارد و 200 میلیون تومان رسیده است و امتیازات پژوهشی اساتید در سال 94 حدود 14 درصد بیشتر از سال 93 است و چیزی حدود 800 میلیون تا یک میلیارد تومان به گرنت سال جاری اضافه شده است.
در ادامه دکتر سرداریان، مدیر پژوهشی دانشگاه شیراز نیز معیارهای انتخاب پژوهشگر برتر امسال را بیان کرد.
گفتنی است اهدای لوح به پژوهشگران برگزیده‏، پایان‏بخش این مراسم بود.