مراسم تجلیل از پژوهشگران برگزیده دانشگاه تبریز برگزار شد

۲۴ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۶ کد : ۱۳۸۴۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۶۸
شانزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران برگزیده دانشگاه تبریز، با تقدیر و تجلیل از 31 نفر در تالار وحدت این دانشگاه برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رییس دانشگاه تبریز در این مراسم با تبریک هفت...
شانزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران برگزیده دانشگاه تبریز، با تقدیر و تجلیل از 31 نفر در تالار وحدت این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رییس دانشگاه تبریز در این مراسم با تبریک هفته پژوهش و اعلام اینکه این هفته، فرصتی مناسبت برای تجلیل از زحمات اساتیدی است که در عرصه پژوهش و دانش گام بر می دارند، گفت: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، ایران باید کشوری عالم شود و جوانان ما باید با حرکتی جهادی علم را به فناوری، فناوری را به صنعت و صنعت را به توسعه کشور وصل و مرتبط کنند .
دکتر محمد رضا پور محمدی، فناوری را توانایی تبدیل ورودی‌ها به خروجی‌هایی که مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند، عنوان کرد و افزود: منابع ایجاد ثروت قبلا زمین، منابع طبیعی و منابع انرژی بود، اما امروزه اصلی ترین منبع ایجاد ثروت، دانش است که باید با تمام توان در این زمینه کار کرد.
وی در ادامه به اقتصاد دانایی محور اشاره کرد و گفت: در این اقتصاد، مهم ترین عامل، تولید نیروی کار و سرمایه نیست، بلکه" دانایی" و " فنّاوری" است . اقتصاد دانایی، اقتصاد کمیابی منابع نیست بلکه اقتصاد فراوانی منابع است. در این اقتصاد، دانایی به کالا تبدیل شده و به فروش می رسد، لذا امروزه بازارهای مجازی برای مبادله دانایی در جهان شکل گرفته است و کشورهایی با عنوان « رهبران فنّاوری» دنیا معرفی شده اند که بیشترین بهره برداری را از دانایی به عمل آورده و نه تنها آنرا تولید کرده اند، بلکه نقش عمده ای هم در صادرات آن ایفا می‌کنند.
دکتر پورمحمدی یادآور شد: در جهان امروز، درصد نرخ بازگشت سرمایه در امور کشاورزی 4 الی 12 درصد، در امور صنعتی 10 الی 20 درصد، در فناوری پیشرفته 40 درصد، در دارو 300 درصد است، اما این نرخ بازگشت سرمایه در بحث تحقیق و توسعه 3000 درصد است که قابل مقایسه با هیچ امری نیست و سرمایه گذاری در این امر، افق های روشنی را فراروی پژوهش و توسعه علمی کشور می گشاید.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این مراسم به ارایه عملکرد حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز طی یک سال گذشته پرداخته و گفت: 52 عنوان طرح تحقیقاتی مصوب درون دانشگاهی، 65 طرح تحقیقاتی خاتمه یافته درون دانشگاهی، تعداد 2117 مقاله نمایه شده در ISI و سایر پایگاه های معتبر بین المللی، 140 ارایه مقاله در همایش های علمی بین المللی خارج از کشور و 10 عنوان اعطای فرصت های مطالعاتی بلندمدت و کوتاه مدت، بخشی از فعالیت های پژوهشی انجام یافته در مدیریت امور پژوهشی دانشگاه تبریز است.
دکتر محمد مقدم واحد همچنین به فعالیت های پژوهشی انجام یافته در مدیریت امور فناوری دانشگاه تبریز اشاره کرد و افزود: عقد 51 عنوان قرارداد پژوهشی، 48 عنوان طرح تحقیقاتی خاتمه یافته، 2 عنوان قرارداد آموزشی و عقد 21 عنوان تفاهم نامه همکاری با سازمان ها و مراکز صنعتی نیز از عمده فعالیت های این مدیریت در طی یک سال گذشته بود.
وی در ادامه در خصوص عمده فعالیت های مدیریت همکاری های علمی بین المللی دانشگاه تبریز گفت: برگزاری اجلاس هم اندیشی روسای هفتاد دانشگاه عضو اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز، برگزاری 25 جلسه آزمون اینترنتی تافل بین المللی در منطقه شمال غرب کشور، برگزاری اولین جشنواره بین المللی اعطای نشان فرهنگی شهریار با همکاری مرکز آذربایجان شناسی دانشگاه، انعقاد 25 مورد تفاهم نامه جدید همکاری با دانشگاه های خارجی و افزایش آن به 85 مورد و پیشنهاد 10 طرح بین المللی همکاری های پژوهشی دانشگاه ها نیز از جمله عملکرد این مدیریت است.
دکتر مقدم همچنین در خصوص عملکرد بخش مالکیت فکری و کارآفرینی، گروه همکاری های فناوری، کلینیک صنعت و جامعه دانشگاه تبریز، کمیته ایمنی، بهداشت و محیط زیست، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه، مرکز فناوری اطلاعات و خدمات رایانه ای، اداره چاپ و انتشارات دانشگاه، مرکز رشد واحدهای فناوری، موسسه تحقیقاتی علوم اسلامی-انسانی، موسسه تاریخ و فرهنگ ایران و موسسه آذربایجان شناسی مطالبی را عنوان کرد.
بر اساس این گزارش، در شانزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران برگزیده دانشگاه تبریز از 23 نفر پژوهشگر نمونه دانشگاه، چهار تن از دانشمندان یک درصد برتر جهان و چهار نفر مدیران نهادها و سازمان های دولتی و صنایع استان که بیشترین همکاری را با دانشگاه داشتند،تجلیل شد.