مراسم بزرگداشت هفته دولت و تجلیل از کارمندان نمونه دردانشگاه شیراز

۱۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۸ کد : ۱۳۸۲۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۹۱
مراسم بزرگداشت هفته دولت و تجلیل از کارمندان نمونه استان فارس با حضور استاندار، مدیران کل استان و رئیس دانشگاه شیراز ، در این دانشگاه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم دکترمجید ار...
مراسم بزرگداشت هفته دولت و تجلیل از کارمندان نمونه استان فارس با حضور استاندار، مدیران کل استان و رئیس دانشگاه شیراز ، در این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم دکترمجید ارشاد رئیس دانشگاه شیراز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دولت در سخنانی اظهار داشت: کارکنان دولت خالصانه به مردم خدمت می کنند.
وی دستاوردهای دولت تدبیر و امید دراین مدت کوتاه را ارزشمند و قابل تقدیر توصیف کرد و گفت: اداره امور براساس عقلانیت و خرد جمعی مهم ترین دستاورد دولت است و این دولت از طریق مشورت با صاحب نظران تلاش می‌کند تا به سمت آبادی کشور قدم بردارد.
دکتر ارشاد گفت: اگر کار به دست متخصصان سپرده شود، جامعه پیشرفت خواهد کرد.
رئیس دانشگاه شیراز درخصوص مهاجرت نخبگان به دیگر کشورها و فرار مغزها گفت: جوانان و نخبگان سرمایه‌های کشور هستند و با هزینه این مردم تربیت شده و آموزش دیده اند و می توان با ایجاد امید و انگیزه، آن‌ها را در کشور نگه‌ داشت؛ تا به مردم خویش خدمت کنند.
وی با اشاره به اینکه امروز در عرصه بین المللی مناسبات به سوی ایران است، گفت: به طور حتم جمهوری اسلامی ایران درعرصه بین المللی به جایگاه اصلی خویش خواهد رسید و این با اراده دولتمردان در هیئت دولت انجام می شود.
دکتر ارشاد در ادامه سخنانش در جمع مدیران استان فارس با بیان گوشه ای از سابقه درخشان و توانمندی های دانشگاه شیراز، گفت: این دانشگاه یکی از دانشگاه های مطرح در سطح کشور و حتی جهان است و یک دانشگاه توانمند در عرصه تولید علم به شمار می رود.
رئیس دانشگاه شیراز ضمن بررسی مشکلات آموزش عالی، به موضوع رشد افراطی در راه اندازی دانشگاه ها طی سال های اخیر اشاره و تصریح کرد : اکنون حدود 12 دانشگاه دولتی در استان داریم که زیرساخت های لازم برای برخی از آنها فراهم نیست و مشکلات این دانشگاه ها، امروز ، گردن بار دولت یازدهم شده است.
وی به وجود انبوه آموزشگاه‌های عالی در سطح استان فارس اشاره کرد و افزود: باید به مسئله کیفیت نیز توجه کرد و سعی شود که کارایی دانشگاه‌ها افزایش پیدا کند تا دانشجوی توانمند و کارآفرین تربیت کنند.
دکتر ارشاد تدوین سند چشم انداز 20 ساله را گام موثری برای توسعه کشور برشمرد و گفت: دست یابی به جایگاه برتر منطقه از جنبه های مختلف، مستلزم داشتن دانشگاه های برتر در منطقه است.
رئیس دانشگاه شیراز درادامه گفت: با توجه به چشم‌انداز سال 1404 و جایگاه اقتصادی ایران در سطح منطقه، باید به جنبش نرم‌افزاری و تولید علم توجه بیشتری شود.
وی افزود: توانمندسازی اعضای هیئت‌ علمی، رعایت ساختارها و زیرساخت‌ها، استخدام اعضای هیئت علمی توانمند و ایجاد فضای فیزیکی مناسب از جمله مواردی است که به پیشرفت علم و بالا رفتن کیفیت دانشگاه‌ها کمک می‌کند.
دکتر ارشاد ادامه داد: دانشگاه‌ها باید به سمت درآمدزایی حرکت و اتکاء خود به بودجه دولت را کم کنند و بر همین اساس نیاز است تا سهم تولید ناخالص از پروژه‌های علمی افزایش داده شود و هر دانشگاه به میزان تلاش علمی که دارد، بودجه دریافت کند.
رئیس دانشگاه شیراز در پایان اعطای تسهیلاتی مانند زمین و وام با بهره کم به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و ایجاد یک شهرک دانشگاهی برای تجمیع این مراکز به منظور خدمات‌دهی بهتر را خواستار شد.