مراسم بزرگداشت حافظ در دانشگاه شهیدباهنر کرمان برگزار شد

۲۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۶ کد : ۱۳۷۸۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۹
دکتر محمدرضا صرفی عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر کرمان در مراسم شب شعر بزرگداشت حافظ که در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان با حضور جمع کثیری از دانشجویان علاقمند به شعر و ادب پارسی برگزار شد، اظهار...
دکتر محمدرضا صرفی عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر کرمان در مراسم شب شعر بزرگداشت حافظ که در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان با حضور جمع کثیری از دانشجویان علاقمند به شعر و ادب پارسی برگزار شد، اظهار داشت: انسان هایی مثل حافظ بازار سخن را ارزش می بخشند و سخن آنها همان چیزی است که معشوق ازلی بر زبان آنها جاری و ساری می کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، استاد گروه زبان و ادبیات فارسی گفت: حافظ برای فرهنگ ایران و فرهنگ بشریت در حکم یک سرمایه نمادین و پایان ناپذیر است.
دکترصرفی با بیان اینکه این سرمایه نمادین  و بزرگ مایه   نازش ما بر جهان است، گفت: سرمایه هایی چون حافظ، سعدی، مولوی و خیام سرمایه هایی هستند که باعث غرور و افتخار ما هستند و می توانند  ما را به عنوان مرجع تمام دنیا معرفی کند اما ما نسبت به این سرمایه غافل هستیم .
وی با بیان این پرسش که کدام دانشگاه ما به مولوی شناسی، حافظ شناسی ، سعدی شناسی در کشورهای خارجی بورسیه داده است، گفت: ما هرگز نتوانستیم آن کاری را که امروز ترک ها با مولوی، گرجی ها با نظامی، تاجیک ها با فردوسی  برای هویت و فرهنگ خود کرده اند انجام دهیم  و فردا مشخص نیست که کدام شاعر و یا دانشمند ما را به خاطر بی توجهی و غفلت از هویت ایرانی ما بگیرند.
وی گفت: حافظ ها و سعدی ها و فردوسی ها می توانند  الگو های هویتی ما باشند و احساس افتخار به این سرمایه ها می تواند موجب همبستگی ملی ما شود.
دکتر صرفی با بیان اینکه   نصیب ما از این ارزش ها نباید سطحی و شعاری باشد، ادامه داد: دیوان حافظ قرن های متوالی است که آینه فرهنگ ماست .آیین ، مذهب، زندگی همه و همه در دیوان حافظ مهیا است.
وی با بیان این پرسش که ارمغان حافظ برای روزگار ما چیست، تصریح کرد: ارزش حافظ و حافظ ها  به نوع اخلاق و مضامین اخلاقی نهفته در افکار و اشعارش است. اخلاقی که همه جانبه است و همه زندگی مادی و معنوی را در نظر می گیرد و هرگز نمی خواهد زندگی این جهانی را به بهانه آن جهان فنا کند و از بین ببرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر در پایان خاطرنشان کرد: غزلیات و اشعار حافظ  نتیجه الهامات وی است که بارها و بارها صیقل یافته است .
 در این مراسم همچنین دکتر حسین خانی مسئول امور فرهنگی هنری دانشگاه  با بیان اینکه حافظ ، حافظه قوم و هویت ایرانی و سناسنامه آن است، افزود: اگر قوم و ملت بزرگ ما توجهی به هویت فرهنگی چون حاظف ، فردوسی، مولوی، نظامی نداشته باشد مانند کسی است که ریشه های خود را گم کرده است.
وی خاطرنشان کرد: راز ماندگاری حافظ در این است که نه تنها در دوران خود بلکه در دوران معاصر نیز زندگی کرده است.