مراسم افتتاحیه هفته ترویج علم برگزار ‌شد

۱۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۳۷۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۳
مراسم افتتاحیه هفته ترویج علم با حضور اساتید، پژوهشگران و اعضای انجمن ترویج علم در محل برج میلاد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر اکرم قدیمی رئیس هیئت مدیره انجمن ترویج ع ...
مراسم افتتاحیه هفته ترویج علم برگزار ‌شد
مراسم افتتاحیه هفته ترویج علم با حضور اساتید، پژوهشگران و اعضای انجمن ترویج علم در محل برج میلاد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر اکرم قدیمی رئیس هیئت مدیره انجمن ترویج علم گفت: چند دهه از تاسیس انجمن‌های علمی در ایران می گذرد و در تمامی این سال‌ها بویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سیاست انجمن‌های علمی ایجاد حس اعتماد در بدنه سیاست‌گذاری و همچنین آحاد مردم مبنی بر توانمندی آنها برای رسیدن به اهدافی که در اساس‌نامه انجمن‌ها مشخص شده، بوده است.
وی تصریح کرد: با نگاهی اجمالی به سیر انجمن‌های علمی، شاهد سیر صعودی از نظر تعداد هستیم و این نهادها علی‌رغم وجود کاستی‌ها در عمل به عنوان معین دولت در عرصه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.
دکتر قدیمی خاطرنشان کرد: در هفته ترویج علم، به طور نمادین علم و انجمن‌های علمی که در واقع نماد اصلی علم در جامعه هستند گرامی داشته می شوند.
وی افزود: از سال ۲۰۰۱ دهم نوامبر (۲۰ آبان) به عنوان روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه» نامگذاری شده و در کشور ما نیز از امسال این مناسبت در تقویم رسمی ثبت شده است.
رئیس هیئت مدیره انجمن ترویج علم عنوان کرد: اهمیت ترویج علم در این است که مردم بدانند جایگاه علم در زندگی روزمره آنها کجاست و با توجه به اینکه حیطه ترویج علم، افق‌هایی به گستردگی جامعه را در برمی گیرد، یاری و مشارکت سازمان‌ها، نهادها و آحاد مردم در هر چه باشکوه‌تر برگزار کردن این مناسبت علمی، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
وی خاطرنشان کرد: انجمن ترویج علم ایران با هدف ارتقای بینش علم در جامعه با همکاری نهادها و سازمان‌های علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین المللی از سال 91 این هفته را برگزار کرده و امسال چهارمین سال برگزاری این هفته در کشور است.
دکتر قدیمی یکی از اهداف ترویج علم را صلح و هم‌زیستی دانست و گفت: افزایش آگاهی در میان سطوح بشر به معنای کاهش جهل و نادانی در جامعه است.
وی افزود: در این هفته با تبعیت از پیامبر رحمت و آگاهی تلاش می کنیم مفهوم علم را در میان عموم مردم ترویج دهیم و نسل بعد از خود را نسبت به نسل کنونی مهربان‌تر به علم کنیم.
رئیس هیئت مدیره انجمن ترویج علم، مبارزه با خرافات، تاریکی، جهل، استقبال از گفت‌وگوهای منطقی و علمی، امکان حصول به تفاهم از طریق علم، احترام به باورهای علمی را مولفه‌های پنهان و آشکار تقویت ترویج علم دانست که از طریق انجمن های علمی محقق می شود.
وی در خاتمه با بیان اینکه 20 انجمن علمی در برپایی این هفته همکاری داشته اند تصریح کرد: امیدوارم با پشتکار، ایمان به هدف عالیه ترویج علم در جامعه، در سال آینده با حضور فعال انجمن های علمی، ترویج علم را به گفتمان اصلی جامعه تبدیل کنیم.
گفتنی است به همین مناسبت انجمن ترویج علم ایران از ۱۶تا ۲۱آبان ماه برنامه‌های متنوعی با توجه به نام گذاری روزهای این هفته را برگزار خواهد کرد و کارگاه‌ها، نشست‌ها و سخنرانی‌هایی تدارک دیده شده و در طول این هفته نیز نمایشگاهی در طبقه 2+ برج میلاد از ساعت 9 تا 5 بعدازظهر برای بازدید عموم دایر است.