مراسم افتتاحیه دومین سمپوزیوم منطقه ای ورزش بانوان در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد

۲۹ آذر ۱۳۹۴ | ۱۰:۱۶ کد : ۱۳۷۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۷۳
مراسم افتتاحیه دومین سمپوزیوم منطقه ای ورزش بانوان تحت عنوان توانمند سازی زنان در ورزش، با حضور دکتر گودرزی وزیر ورزش و جوانان، دکتر مولاوردی معاون رییس جمهور در امور بانوان، دکتر شهنازی دبیرکمیته ملی...
مراسم افتتاحیه دومین سمپوزیوم منطقه ای ورزش بانوان در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد
مراسم افتتاحیه دومین سمپوزیوم منطقه ای ورزش بانوان تحت عنوان توانمند سازی زنان در ورزش، با حضور دکتر گودرزی وزیر ورزش و جوانان، دکتر مولاوردی معاون رییس جمهور در امور بانوان، دکتر شهنازی دبیرکمیته ملی المپیک، دکتر شجاعی رییس دانشکده تربیت بدنی دانشگاه الزهرا(س)، دکتر طاهریان رییس فدراسیون ملی ورزش بانوان، دکتر رزا لوپز رییس انجمن بین المللی تربیت بدنی زنان و دختران، معاونان و اعضای هیئت مدیره انجمن مذکور و روسای فدراسیون ها و قهرمانان ورزشی و فعالان و دست اندر کاران ورزش بانوان در محل تالار مصلی نژاد دانشگاه الزهرا(س) برگزارشد. 
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،دکتر مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده طی سخنرانی خود در این مراسم گفت: در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه، تحقق توسعه متوازن یکی از برنامه‌های ماست و یکی از محورهای مورد توجه در این زمینه گسترش ورزش و تربیت بدنی زنان است. وی افزود: با گسترش فعالیت بدنی زنان می‌توانیم به جامعه و خانواده سالم دست یابیم.
وی با بیان اینکه توانمندسازی کلید توسعه است و آموزش کلید توانمندسازی می باشد ، افزود: امروزه اغلب کشورها برای دستیابی به توسعه پایدار، توانمندسازی را مدنظر خود قرار داده‌اند؛ چراکه توانمندسازی را کلید توسعه پایدار می‌دانند و پیش‌نیاز توسعه پایدار مشارکت همه انسان‌های جامعه است که این کار باید از طریق افزایش ظرفیت‌ها و توانمندسازی آنان انجام شود. 
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه گفت: امروزه اتکای دولت‌ها و ملت‌ها برای تحقق توسعه پایدار، منابع طبیعی نیست؛ بلکه منابع انسانی و سرمایه انسانی است. این سرمایه زن و مرد نمی‌شناسد. در واقع محور توسعه پایدار، انسان آگاه، سالم، خلاق و آزاد است. امروزه کشورهای صنعتی پیچیدگی‌های زیادی دارند؛ البته کشورهای در حال توسعه نیز این پیچیدگی‌ها را تجربه می‌کنند. رشد سریع ابعاد مختلف زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی موجب افزایش ناهنجاری‌ها و آسیب‌ها شده است و برای پیشگیری از آسیب‌ها در کاهش هزینه‌های درمانی، تربیت بدنی، فعالیت بدنی و ورزش هم در سطح فردی و هم اجتماعی تاثیر بسزایی دارد. با این نگاه توسعه ورزش یک ضرورت انکارناپذیر است.
معاون رییس جمهور ادامه داد: با توجه به انتظارات موجود از ایفای نقش‌های چندگانه زنان، گسترش ورزش در بین آنان یک ضرورت است؛ چراکه ورزش هم بر سلامت فردی زنان و هم بر ایفای نقش‌های چندگانه آنان اثر مثبتی دارد. 
وی با اشاره به ورزش قهرمانی زنان، اظهار کرد: در تمام نقاط دنیا زنان نسبت به مردان دیرتر وارد این عرصه شده‌اند ولی با افزایش توانمندی‌های جسمی خود توانستند به موفقیت‌هایی در زمینه ورزش قهرمانی دست یابند. زنان ایرانی موفقیت‌های چشم‌گیری را در این عرصه به دست آورده‌اند. آنان علاوه بر آنکه مادران و همسران و شایسته‌ای هستند، در میادین بین‌المللی استعداد و توانمندی‌های زنان ایرانی و مسلمان را به رخ کشیده‌اند و از این طریق موفق شده‌اند محدودیت‌ها را پشت سر بگذارند و الگویی الهام‌بخش برای دختران و زنان ایرانی و زنان مسلمان در سطح جهان باشند. 
 دکتر مولاوردی افزود : نظام جمهوری اسلامی دستاوردهای زیادی داشته است و موفقیت زنان در عرصه ورزش یکی از همین دستاوردها است. الگویی که فدراسیون اسلامی ورزش زنان ارائه کرده است، تجربه جهانی را در اختیار زنان جهان قرار داده است.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پایان تاکید کرد: تصمیم‌گیران ورزش جهانی باید به واقعیت‌های مربوط به ورزش زنان توجه کنند و شرایط را فراهم کنند تا آنان بتوانند در شرایط عادلانه نسبت به مردان به فعالیت‌های ورزشی بپردازند. علاوه بر آن بین زنان کشورهای مختلف نیز دسترسی عادلانه به امکانات ورزشی فراهم شود.
دکتر گودرزی وزیر ورزش و جوانان نیز طی سخنان خود با ابراز امیدواری از اثرات مثبت برگزاری این رخداد بین المللی برای ورزش بانوان در ایران اظهار داشت : موضوعی که باید بر آن تأکید شود ایجاد فضای گفتمان در خصوص ورزش زنان در جامعه است. 
وی افزود: با تبدیل شدن این بحث به موضوع رایج جامعه و ایجاد فضای گفتمان، این مهم خود را به عنوان یک اولویت نشان خواهد داد. گفتمان رایج در همین نشست ها اتفاق می افتد. 
وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه پرداختن به ورزش از منظر علمی، عقلی و حتی آموزه های دینی ضرورت دارد گفت باید به موانع و چالش های ورزش بانوان توجه کرد.
 وی در ادامه یکی از موانع اصلی ورزش بانوان را فقدان نگاه غالب به این بحث دانست و از زهرا نعمتی که در این نشست نیز حضور داشت به عنوان نمونه ای نادر در این خصوص یاد کرد و گفت: این بانوی کماندار کار شگفتی انجام داد و باعث شد دو قشر خود را باور کنند؛ یکی معلولانی که اعتماد به نفس خود را از دست داده بودند و دیگری دختران سالمی که انگیزه ی کافی برای تلاش نداشتند. وی خاطر نشان کرد: از نعمتی تشکر می کنم نه به واسطه کسب سهمیه المپیک، پارالمپیک و قهرمانی جهان بلکه به این دلیل که درس بزرگی به مجموعه افراد جامعه ی دختران معلول و سالم داد.
 دکتر گودرزی ضعف مشارکت نهادهای اجتماعی، ضعف مراکز آموزشی، عدم پیش بینی برنامه های جذاب و مفرح، بی توجی برخی مسئولان و مدیران در سازمان های ورزشی و غیر ورزشی، نگاه مردسالارانه و کمبود الگوهای قهرمانی زنان در عرصه های بین المللی را از دیگر موانع بیرونی عنوان کرد.
وزیر ورزش و جوانان موانع فرهنگی را یکی دیگر از این معضلات دانست و گفت: ترس از آسیب رساندن به ارزش های دینی، وجود برخی نگرش های منفی و معتصبانه نسبت به ورزش بانوان و عدم باور بانوان نسبت به پذیرفتن مسئولیت ها در حوزه مدیریتی از جمله موانع فرهنگی در این زمینه است. 
وزیر ورزش و جوانان از عوامل خانوادگی نیز به عنوان عاملی بازدارنده درخصوص پرداختن بانوان به ورزش یاد و خاطر نشان کرد: علاوه بر این ، موانع امکاناتی و زیرساختی از جمله عدم دسترسی آسان و ارزان به امکانات ورزشی و کمبود سرمایه گذاری لازم را نیز می توان از دیگر موانع سر راه ورزش بانوان دانست. 
وی خاطر نشان کرد: بانوی مسلمان علاقه مند است با ویژگی های فرهنگی و ارزش های خود در میادین ورزشی حضور یابد که ما نیز به دنبال تثبیت این ارزش ها هستیم.
در ادامه نشست دکتر رزا لوپز رییس انجمن بین المللی ورزش زنان و دختران با ابراز تشکر نسبت به میزبانی دانشگاه الزهرا(س) و وزارت ورزش و جوانان، از پیشرفت های چشمگیر ورزش همگانی و قهرمانی زنان در جمهوری اسلامی ایران ابراز شگفتی و رضایت کرد.
سپس طاهریان رییس فدراسیون اسلامی ورزش بانوان جمهوری اسلامی ایران نیز گزارش مشروحی از فعالیت ها و دستاوردهای این فدراسیون ارائه داد و گفت: تغییر نگرش کمیته بین المللی المپیک و شورای المپیک آسیا نسبت به ورزش زنان مسلمان و برگزاری چهار دوره مسابقات چهارسالانه زنان کشورهای اسلامی  و به رسمیت شناخته شدن پوشش زنان مسلمان در رویدادهای جهانی ورزشی از مهم ترین دستاوردهای فدراسیون طی 24 سال گذشته است. وی افزود: تربیت مربی، داور، مدیر و کادر اجرایی متخصص زن در کشورهای اسلامی نیز از دیگر دستاوردهای فدراسیون اسلامی ورزش بانوان جمهوری اسلامی ایران می باشد.