مراسم افتتاحیه جشنواره رویش خلیج‌فارس دردانشگاه شهیدچمران اهوازبرگزارشد

۱۳ دی ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۸ کد : ۱۳۷۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۱۵
مراسم افتتاحیه جشنواره منطقه‌ای رویش خلیج‌فارس (جشنواره ابداعات و اختراعات منطقه‌ای) ویژه استان‌های خوزستان، فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد. به گزارش روابط عمومی و...
مراسم افتتاحیه جشنواره منطقه‌ای رویش خلیج‌فارس (جشنواره ابداعات و اختراعات منطقه‌ای) ویژه استان‌های خوزستان، فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترابراهیم حاجی دولو معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهیدچمران دراین مراسم با تبریک ولادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفرصادق(ع) و ابلاغ حمایت ریاست دانشگاه شهیدچمران ازاین جشنواره، گفت: این جشنواره تشویق کارآفرینی، نوآوری، اختراع و تجاری‌سازی ایده است.
وی بابیان این‌که درسطح کشور درموضوع نوآوری، اختراع و ابتکار نسبت به دیگر کشورها عقب هستیم، افزود: باید کلیه امکانات و ظرفیت‌های علمی، دانشگاهی، صنعتی و انسانی خود را برای توسعه نوآوری و خلاقیت در کشور بسیج کنیم.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهیدچمران اهواز با اشاره به این‌که دانشگاه‌ها درموضوع تربیت نیروهای انسانی موفق عمل کرده و نیروهای دانشمند و توانمندی را تربیت کردند، گفت: درموضوع پژوهش نیز پیشرفت‌های بسیاری درکشور اتفاق افتاده است اما نقطه‌ضعف در نوآوری، کارآفرینی، ابداع و اختراع است که باید بیشتر به آن پرداخته شود و این جشنواره‌ها ازآن‌جهت که تأکیدی براین وظیفه می باشد، بسیار حائز اهمیت است.
دکترحاجی دولو با اشاره به این سخن امام (ره) که دانشگاه‌ها نقش اساسی درتغییر و تحولات یک ملت دارند، تصریح کرد: باید این تغییر نیز از دانشگاه‌ها آغاز شود که فرهنگ نوآوری درجامعه نهادینه و عملیاتی شود، تاکنون به دلیل رشد نظام دیوان‌سالاری درکشور وظیفه اصلی دانشگاه‌ها تربیت نیروی انسانی مورد نیاز ادارات و به‌عبارت ‌دیگر تربیت کارمند و کارمند آفرینی بوده است.
وی افزود: اکنون شرایط فرق کرده است و همان‌طور که در دنیا نیز شرایط تغییر کرد ما نیز چاره‌ای نداریم جز آن‌ که رویکرد و نگاه تازه‌ای را درمسیر کارآفرینی در پیش بگیریم، اختراع و ابداع دریچه کارآفرینی است و ازاین‌جهت این رویداد مهم است و امیدواریم همه واحدهای دانشگاهی و صنعتی در برگزاری هرچه‌ بهتر این جشنواره مشارکت کنند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهیدچمران اهواز بابیان این‌که اختراع مستلزم تلاش، کوشش، جدیت و پشتکار است، گفت: شاید مشهورترین مخترعی که همه ما می‌شناسیم، ادیسون باشد، این دانشمند درجایی عنوان می‌کند که دراختراع و نوآوری یک درصد نبوغ و استعداد و 99 درصد تلاش، جدیت، پیگیری و پشتکار دخالت دارد.
دکترحاجی دولو تصریح کرد: اگرچه ساختار اداری و نهادسازی خود را باید برای تسهیل این مسیر متناسب کنیم، مخترعان نیز باید بدانند که تلاش، جدیت و پشتکار بیشتری لازم است که بتوانیم با همکاری یکدیگر این وضعیت را در کشور بهبود ببخشیم.
وی همچنین با اشاره به این‌که شاید بعضی افراد بگویند که تا چه حد باید اختراع و نوآوری کنیم، به این حدیث اشاره کرد که اگر علم 27 کلمه داشته باشد تا زمان ظهور امام زمان (عج) تنها دو کلمه از آن برای بشر آشکارشده و 25 کلمه همچنان پنهان است و گفت: این حدیث نشان می‌دهد که جای کار برای نوآوری، اختراع و ابتکار وجود دارد، امیدواریم این فرآیندها و رویدادها دانشگاه را در مأموریت‌های خود در موضوع فناوری، نوآوری و خلاقیت یاری کند.
همچنین دراین مراسم جمال عالمی نیسی معاون پشتیبانی، توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان بابیان این‌که فرصت‌های سرمایه‌گذاری درخوزستان با زیرساخت‌های موجود 120هزار میلیارد تومان است، گفت: این فرصت سرمایه‌گذاری میدان عمل برای مبتکران و مخترعان را فراهم کرده است که می‌تواند میدان بزرگی در کسب ثروت باشد . البته این موضوع که استان ازنظر جایگاه فناوری باوجوداین میزان ثروت، صنعت و زیرساخت در رده پایینی قرار دارد، رضایت‌بخش نیست.
عالمی نیسی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که استان ما ظرفیت‌های بالایی دارد، اکنون 120 هزار میلیاردتومان فرصت سرمایه‌گذاری درصنایع، کشاورزی و بندرهای استان فراهم است. وجود منطقه آزاد، سه منطقه ویژه، ارتباط با دریا و خشکی و داشتن چندین فرودگاه ظرفیت‌های بسیار بالایی برای استان فراهم کرده است، هرچند که خوزستان بیشترین ضربه را از نفت دیده است و نفت هیچ‌گاه مایه سرافرازی و پیشرفت استان نبوده است اما دیگر ظرفیت‌ها می‌تواند زمینه تشویق برای سرمایه‌گذاری و تبدیل ایده به ثروت را فراهم کند.
وی مشوق اصلی دراین فرآیند را دانشگاه دانست و بابیان این‌که رأس پژوهش و فناوری دانشگاه است، افزود: اگر بخواهیم که دانشگاه ورود فعالی درصحنه پژوهش و فناوری داشته باشد همه بازیگران صحنه پژوهش و فناوری در تمام زمینه‌ها باید در این کار سهم داشته باشند و برای آنکه این اتفاق به‌طور کامل در کشور ما محقق شود نیاز به یک نهضت ملی است.
معاون پشتیبانی، توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان افزایش سهم تحقیق و پژوهش را از تولید ناخالص داخلی، ارتباط بین دانشگاه و صنعت، کاربردی کردن ابتکارات، فناوری‌ها و اختراعات، تجاری‌سازی ایده و ابتکارات، تقاضامحور شدن پژوهش و جهت‌دهی به پایان‌نامه‌ها به سمت نیازهای کشور را از مهم‌ترین راهکارهای تحقق این امر عنوان کرد.
عالمی نیسی با تأکید بر این‌که نباید تصمیم‌گیری و تصمیم سازی در کشور بدون تحقیق و پژوهش باشد، افزود: در غیر این صورت به همان بلایی گرفتار می‌شویم که در هشت سال گذشته درکشور اتفاق افتاد و باعث از بین بردن ثروت و سرمایه ملی کشورشد.
وی بابیان این‌که فعالیت دانشگاه‌ها و به‌خصوص پایان‌نامه‌های دانشگاهی باید در ارتباط با نیازهای کشور باشد، تصریح کرد: باید دانش فنی را براساس نیازهای جامعه کاربردی کنیم، همچنین باید شبکه تجمیع مناطق ایجاد شود زیرا جزیره‌ای تصمیم‌گیری کردن و جزیره‌ای عمل کردن باعث دور شدن از اهداف خواهد شد.
معاون پشتیبانی، توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان خاطرنشان کرد: مدیریت و تصمیم‌گیری دستگاهی باید درکشور حاکم شود و هر مدیر باید تبعات تصمیم‌گیری خود را درهمه زمینه‌ها پیش‌بینی کند. جزیره‌ای تصمیم‌گیری و عمل کردن اتلاف منابع را به دنبال دارد، همه بازیگران صحنه باید درگیر پژوهش و فناوری شوند و از ابداع، اختراع و ابتکار حمایت کنند.
عالمی نیسی درادامه گفت: فرهنگ پژوهش باید به تمام لایه‌های جامعه تسری یابد و درتمام سطوح نهادینه شود. امیدواریم این نهضت ملی هر چه سریع‌تر شکل گیرد تا شاهد شکوفایی کشور و حضور فعال و مقتدرانه در همه صحنه‌های جهانی باشیم.