مراسم افتتاحیه جشنواره تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته برگزار شد

۲۵ مهر ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۲ کد : ۱۳۷۶۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۵
مراسم افتتاحیه جشنواره تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر عباس قوام رئیس پارک علم و فناوری اس...
مراسم افتتاحیه جشنواره تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته برگزار شد
مراسم افتتاحیه جشنواره تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر عباس قوام رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان و دبیر علمی جشنواره گفت: برگزاری این جشنواره فرصتی مناسب برای شناساندن  پتانسیل های موجود در فناوری های پیشرفته بخصوص در بخش صنعت و معدن به سرمایه گذاران داخلی و خارجی  است.
وی افزود: تجاری سازی فناوری بخش کلیدی در فرایند ثروت آفرینی در اقتصاد دانش بنیان است.
دکتر قوام تصریح کرد: زنجیره اقتصاد دانش بنیان بدون حلقه تجاری سازی دانش و فناوری در فاز تحقیق و توسعه عقب می افتد و بدون شک رمز این بهره‌مندی در توجه ویژه به این حلقه است.
رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان اظهار داشت: تجاری سازی دانش، فرایندی بسیار پویاست که با بررسی پیوسته بازار تقاضا، تغییرات فناوری سبک زندگی و استاندارهای مصرف ارتباط تنگاتنگ دارد.
دبیر علمی جشنواره خاطر نشان کرد: مشابه هر فعالیت صنعتی، بازخوردهای مصرف کننده و بازار به کسب و کار دانش بنیان جهت می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه هر ساله در ایران جشنواره‌های متعددی با اهداف خاصی برگزار می‌شود ادامه داد: یقیناً جای جشنواره‌ای با رویکرد تجاری سازی و معرفی محصولات به تجار داخلی وخارجی خالی است.
دکتر عباس قوام افزود: در این راستا پارک علم و فناوری کرمان با حمایت دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام به برگزاری نخستین جشنواره تجاری سازی فناوری های پیشرفته با رویکرد دانشگاه کار آفرین کرد.
 وی گفت: فرایند برگزاری جشنواره از بهار امسال آغاز شد و تا به امروز فعالیت هایی چون دریافت مجوزها، راه اندازی دبیرخانه، اطلاع رسانی، ارائه فراخوان دریافت طرح ها و داوری آن‌ها صورت گرفت. همچنین هزینه‌های برگزاری این جشنواره صرفا توسط خیرین حوزه علم و فناوری پرداخت شده و باری به دوش دولت نداشته است.
دبیر علمی جشنواره اظهار داشت: در این جشنواره گسترش حضور و ارائه طرح ها عمدتا شامل کلیه شرکت‌های دانش بنیان، پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، کانون های خلاقیت و نوآوری ، بنیاد نخبگان و مراکز آموزشی و پرورشی است.
دکتر قوام حوزه های تخصصی زیست فناوری، طب سنتی، تجهیزات پزشکی، صنعت ساختمان و سایر حوزه های مرتبط با فناوری را از زمینه های فعالیت این جشنواره بر شمرد.
وی با اشاره به راه یافتن 44 طرح پس از داوری به جشنواره اظهار داشت: مهم‌ترین معیارهای فرایند ارزیابی، پختگی و میزان تازگی طرح ها در سطح ملی و بین المللی، حد  نوآورانه و فناورانه آن ها، ارزش افزوده اقتصادی حاصل از آن، آثار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از به کارگیری طرح و نهایتا قابلیت جذب سرمایه گذار است و در پایان طرح‌های برگزیده توسط هیئت داوران مستقیما به سرمایه گذاران معرفی می شوند.
وی گفت: با استقرار دبیرخانه دائمی جشنواره در پارک علم و فناوری استان کرمان همه ساله جشنواره تجاری سازی در کرمان برگزار خواهد شد و علاوه بر آن سعی خواهیم کرد همه ساله جشنواره تجاری سازی در یکی از کشورهای خارجی برگزار شود که در خرداد ماه سال آینده برگزاری این جشنواره در شهر دبی قطعی شده است.
وی ایجاد ارتباط چند سویه بین ارکان فرآیند تجاری سازی (مخترعان، تولیدکنندگان، سرمایه گذاران، متخصصان، شرکت‌های دانش بنیان)، فرهنگ سازی حمایت خیران از علم و فناوری با حمایت از تجاری سازی محصولات نخبگان و مخترعان ایرانی و آشنایی بیشتر مدیران پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان با روش‌های نوین کارآفرینی و تجاری‌سازی فناوری را از اهداف این جشنواره عنوان کرد.
 وی گفت: آشنایی با روش‌های نوین تبدیل ایده به ثروت، دانشگاه کارآفرین، آشنایی با روش‌های نوین کارآفرینی و تجاری‌سازی فناوری، آشنایی با روش‌های نوین مدیریت در کارآفرینی از جمله عناوین کارگاه های آموزشی این جشنواره است.
دکترقوام افزود: بخش‌های مختلف نمایشگاه جانبی جشنواره شامل طرح‌های آماده تجاری‌سازی پارک های علم فناوری سراسر کشور جهت ارائه به تجار و سرمایه‌گذاران، ایده‌ها و طرح‌های برتر بنیاد نخبگان استان کرمان و طرح های برتر ارائه شده به جشنواره (برگزیدگان بخش داوری جشنواره) است.