مراسم افتتاح خطوط آلیاژ سازی و ریخته گری نقره در پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد

۱۲ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۰۳ کد : ۱۳۷۶۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۵۷
دکتر سید محمدمهدی هادوی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی در مراسم افتتاح خطوط آلیاژ سازی و ریخته گری نقره در این پژوهشگاه با اشاره به اینکه افتتاح پروژه تولید آلیاژ نقره به ما اطمینان می دهد که صنعت دانش بن...
دکتر سید محمدمهدی هادوی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی در مراسم افتتاح خطوط آلیاژ سازی و ریخته گری نقره در این پژوهشگاه با اشاره به اینکه افتتاح پروژه تولید آلیاژ نقره به ما اطمینان می دهد که صنعت دانش بنیان می تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد، گفت: ما به دنبال تولید علم و فناوری هستیم تا بتوانیم محصولات فناوری پیشرفته را عرضه کنیم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هادوی در این مراسم که با حضور مهندس گودرزی معاون هنری و توسعه ستاد بازسازی عتبات عالیات، مهندس مهرور فرماندار فردیس، دکتر تقوی پور رئیس هسته گزینش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سردار استاد حسینی فرمانده سپاه امام حسن استان البرز برگزار شد، اظهار داشت: تولید آلیاژ نقره در ساخت ضریح، خیمه گاه و ساخت گوی و ماسوره در این پژوهشگاه اجرا شده است.
وی در خصوص تولیدات این نوع آلیاژ نقره گفت: ساخت گوی و ماسوره در چهار بخش ساخت ورق نقره آلیاژی، پوشش بر سطح ورق‌های نقره‌ای نصب شده و پوشش آلیاژ نقره بر مس طراحی شده است.
وی با بیان اینکه استفاده نقره در این تولیدات منجر به رفع عیوب و نواقص شده است، اظهار داشت: در ساخت گوی و ماسوره نقره، بر تشکیل کمیته‌هایی بر جلای نقره‌ای به عنوان آنتی‌باکتریال، داشتن زیست‌سازگاری آلیاژ، استحکام صافی و مقاومت و سیاه نشدن تاکید شده است.
دکتر هادوی با اعلام اینکه این نقره آلیاژ جدیدی در کشور است، تصریح کرد: روان شدن و براق بودن این آلیاژ از مهمترین ویژگی‌های این طرح است که به زودی ثبت می‌شود.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی افزود: در فناوری جدید ریخته گری هدر رفت مواد نسبت به روش های سنتی کمتر است.
وی خاطر نشان کرد: آلیاژی که برای ساخت خیمه‌گاه حضرت عباس (ع) تحویل ستاد عتبات عالیات بوشهر داده ایم از این نوع آلیاژ فناور شده و پیشرفته می باشد.
وی با اشاره به اینکه این محموله در فروردین ماه جاری در ستاد بازسازی عتبات عالیات برای ساخت خیمه‌گاه حضرت عباس (ع) به بوشهر تحویل داده شد، افزود: محموله دوم ساخت این پروژه نیز به بوشهر ارسال شد که با تحویل  این محموله ساخت این پروژه به پایان رسید.
دکتر هادوی با بیان اینکه اکنون آمادگی نصب این آلیاژ جدید که با همکاری هنرمندان اصفهانی قلمکاری شده است را در کربلا داریم، تصریح کرد: طی هفته آینده تیم پژوهشگاه مواد و انرژی به کربلا اعزام می شوند تا این آلیاژ را در حرم مسلم بن عقیل (ع) نصب کنند.
در ادامه، مهندس جمشید گودرزی معاون فرهنگی و توسعه ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با اشاره به اشتیاق مردم ایران برای بازسازی عتبات عالیات، اظهار داشت: پروژه ای که در پژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شده است برای خیمه گاه ۵ تن از شهدای کربلا می باشد که بزودی نصب می شود.
وی افزود: ساخت صحن و ضریح حضرت فاطمه زهرا(س) در مساحت ۲۲۰ هزار متر مربع از فعالیت بارز این ستاد در کشور است.
مهندس گودرزی خاطرنشان کرد: به زودی صحن  ضریح حضرت زینب کبری(س) در مساحت ۶۰ هزار مترمربع و در سه طبقه ساخته می شود.
وی از بازسازی و نوسازی ایوان باب المراد در کاظمین که در زمان قاجاریه ساخته شده است خبر داد و خاطرنشان کرد: ساخت گنبد حرمین جوادین و ترفیع گنبد امام حسین به طول ۸ متر نیز از کارهای در دست اقدام ستاد بازسای عتبات عالیات کشور است.
مهندس گودرزی همچنین دیگر اقدام ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور را ساخت ایوان حرم امیرالمومنین(ع) اعلام کرد و گفت: این حرم پس از ۴۰۰ سال بازسازی و نوسازی می شود.
گفتنی است، در پایان این مراسم کارگاه ذوب و ریخته گری، پایلوت نورد، پایلوت آبکاری نقره بر روی مس و کارگاه تراشکاری و پولیش نقره در این پژوهشگاه افتتاح شد.