مراسم اختتامیه کارگاه بین‌المللی طراحی آینده نوآوری و کارآفرینی در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در فومن برگزار شد

۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۱۵:۵۸ کد : ۱۳۷۵۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۹
مراسم اختتامیه کارگاه بین‌المللی طراحی آینده نوآوری و کارآفرینی در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در هتل معین فومن برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم در این مراسم دکتر مجید متقی طلب رییس ...
مراسم اختتامیه کارگاه بین‌المللی طراحی آینده نوآوری و کارآفرینی در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در هتل معین فومن برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم در این مراسم دکتر مجید متقی طلب رییس پارک علم و فناوری گیلان با تشکر از مسئولان شهرستان فومن گفت: 
ما این افتخار را داشتیم که میزبان کارشناسان و دست اندرکاران مسائل علمی و فناوری کشورهای اسلامی، با راهبردها و سیاست های مشترک باشیم.
ما بر این عقیده هستیم که کشورهای مسلمان با چالش های ناخوشآیندی مواجه هستند ولی امیدواریم و بر این باور هستیم که از طریق این چنین مراسم و گردهمایی هایی بتوانیم به این عقیده مشترک اسلامی دست یابیم که می فرماید " تَعَاوَنُوا عَلَی الْبِرِّ وَالتَّقْوَی "و بسیار خرسندم از اینکه نمایندگان بخش های مهم دولتی و در سطح بین المللی و از محافل علمی و صنعتی را در جمع خود داریم.
وی افزود :  مراتب تشکر و قدردانی خودرا از بانک توسعه اسلامی به عنوان یک نهاد بین المللی مالی به جهت ارائه حمایت ها و مساعدت هایی که به کمیته علمی و فناوری داشته اند ابراز می دارم.از زمان راه اندازی شبکه پارک های علم و فناوری کشورهای اسلامی در سال 2012 تعدادی دوره های آموزشی برگزار شده که هدف از آن، جلب مشارکت فعالان بخش های مختلف علمی از سراسر کشورهای اسلامی بوده است.
دکتر متقی طلب در ادامه گفت : در واقع این رویداد نتیجه برنامه های توانمندسازی در زمینه جلب مشارکت پارک های علم و فناوری کشورهای اسلامی بوده است که می تواند مسیر درستی برای توسعه موفقیت آمیزی در زمینه شکوفایی نوآوری بوجود آورد و در پی آن می تواند زمینه توسعه اقتصادی را نیز فراهم آورد  و فرصت های خوبی را برای همکاری های فناوری و همچنین هم افزایی بین کشورهای اسلامی عضو INSTP فراهم کند.
وی افزود :فعالیت های علمی و فناورانه در بین کشورهای عضو می تواند موقعیت بسیار مناسبی برای یک آینده پایدار و رو به رشد را برای ما رقم بزند. و همچنین امیدواریم این چنین برنامه هایی در پیشبرد اهداف علمی و فناوری و کاهش فاصله فناوری بین کشورها و در ارتقای سطح تحقیقات و توسعه در کشورهای عضو موثر باشد و نیز فرصت های جدیدی برای پیشبرد مشارکت در بین کشورهای عضو به وجود آورد.
دکتر متقی طلب با بیان اینکه ما اکنون خواهان توسعه صنعتی و پایدار و فراگیر هستیم ، گفت : ما خواهان مشارکت و همکاری برای رسیدن به آینده روشن و رسیدن به موفقیت بیشتری هستیم و از این رو مایلم از حضار محترم دعوت کنم در کشورهای خودشان از تمامی گروه ها و واحدهای ذی ربط برای عضویت در INSTP دعوت کنند تا به ما ملحق شوند تا در واقع در جلسه بعدی که در پاکستان خواهیم داشت با پیشبرد این فعالیت ها بتوانیم موفق تر عمل کنیم.
وی همچنین با ارائه پیشنهاداتی از قبیل : مشارکت و حضور فعال همه اعضا در برنامه آینده ،همکاری بین پارک های علم و فناوری و هسته ها و واحدهای فناور و سایر موسسات پژوهشی جهت تجاری سازی یافته های پژوهشی ،تسهیل سرمایه گذاری های مشترک بین اعضای INSTP و همچنین سایر بخش های ذی ربط در آن کشور ، تسهیل انتقال فناوری و فعالیت های برون سپاری ، همکاری در زمینه تسهیل اقامت شرکت های کوچک و متوسط SMEs در کشورهای عضو ،ایجاد یک صندوق مالی تخصصی برای حمایت از فعالیت های نوآوری و تجاری سازی به سخنان خود پایان داد.
بعد از سخنرانی دکتر متقی طلب و در ادامه جلسه، میرشمس مومنی‌زاده فرماندار شهرستان فومن در سخنانی با بیان اینکه فومن از شهرستان‌های قدیمی ایران است، گفت: این شهر در حوزه فرهنگ، علم و هنر بزرگان زیادی را به خود دیده است. مردم این شهرستان به لحاظ سیاسی در دوران معاصر در مبارزه با استعمار و استبداد نقش قابل توجهی داشته اند و نیز به لحاظ اقتصادی دارای ظرفیت‌های صنعتی، گردشگری و کشاورزی بسیاری می باشد.
فرماندار فومن با بیان اینکه علاوه بر جمهوری اسلامی، کشورهای اسلامی به طور کلی ظرفیت‌های زیادی را برای توسعه دارند، گفت: همه کشورهای اسلامی چالش‌های مشترک زیادی را در مسیر توسعه دارند.
مومنی‌زاده در خصوص برگزاری کارگاه‌های این چنینی، تصریح کرد: آرزو می‌کنیم در آینده باتلاش مضاعف تر شاهد همکاری‌های بیشتر کشورهای اسلامی باشیم.
ناصر عاشوری، نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: نوآوری را می‌توان از طریق مدیریت منابع انسانی و مدیریت منابع مالی محقق کرد و باید در حوزه بین‌الملل، کشورهای اسلامی در یک فضای تعاملی در راستای توسعه و ثبات منطقه گام بر ‌دارند.
وی با بیان اینکه کارآفرینی را باید با نوآوری بیامیزیم ، خاطرنشان کرد: اگر شرایط اقتصادی دنیا تغییر می کند، این تغییرات را باید با نوآوری جبران کنیم و اگر کشورهای اسلامی بتوانند در حوزه تولید، صنعت، تجارت، واردات و صادرات تعامل بیشتر داشته باشند قطعا در مسیر توسعه همه جانبه توفیقات مثبتی به دست می‌آورند.
وی افرود: مکتب اسلام به همه ما می‌آموزد که تجارت و تولید امر مقدسی است و به همین دلیل ما باید با نگاه به بیرون و کشورهای فرامنطقه‌ای و اروپایی در راستای توسعه کشور خود گام برداریم.
نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کشورهای اسلامی می توانند با اعزام نیروهای متخصص و ماهر در حوزه های مختلف علوم، نیازهای خود را تامین و از مهاجرت مغزها از کشورهای اسلامی جلوگیری کنند.
در خاتمه این مراسم دو توافقنامه همکاری فناوری و تجاری‌سازی بین پارک علم و فناوری گیلان و مرکز ملی تحقیقات اندونزی و اتحادیه مدیران نوآوری و فناوری مالزی منعقد شد.
این مراسم با حضور نمایندگان پارک‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی و عضو شبکه پارک‌ها (INSTP) از کشورهای مصر، پاکستان، سودان، اندونزی، مالزی، عراق، سوریه و سنگال و فرماندار ، نماینده مجلس ، رئیس پارک علم و فناوری گیلان ، مقام‌های استانی و محلی برگزار شد.