مراسم اختتامیه جشنواره رضوی در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)

۲۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۱:۲۱ کد : ۱۳۷۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۸۵
مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره رضوی ویژه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در بخش نوای رضوی و مقاله نویسی با حضور مقامات استانی،  مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تالار اجتماعات مرکزی د...
مراسم اختتامیه جشنواره رضوی در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)
مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره رضوی ویژه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در بخش نوای رضوی و مقاله نویسی با حضور مقامات استانی،  مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تالار اجتماعات مرکزی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار و برترین ها معرفی شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، این مراسم با حضور روزبه، استاندار قزوین، دکتر نائینی، رئیس دانشگاه، بین المللی امام خمینی (ره)  دکتر رحیم زاده مدیر کل دفتر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی واجتماعی وزارت علوم ، استادان و دانشجویان برگزار شد.
در این مراسم دکتر رحیم زاده، برگزاری جشنواره رضوی را یکی از اقدامات ارزشی و راهبردی در دانشگاه ها و در دانشگاه بین المللی امام خمینی عنوان کرده و بیان داشت: در دنیای کنونی که تصاویر نادرستی از اسلام در جهان ارائه می شود نیازمند است تا این مباحث در مکان های علمی به ویژه دانشگاه ها که متفاوت از مکان های دیگر است مورد موشکافی، بحث و ارائه آگاهی قرار گیرد.
وی افزود: دانشگاه ها بهترین مکان برای پرداختن به این مباحث است و برگزاری جشنواره رضوی نیز یکی از این اقدامات ارزشی در این راستا می باشد زیرا به دلیل فضای خاص دانشگاه بابد مواجهه علمی و درست با این رویکردها صورت گیرد
دکتر رحیم زاده با اشاره به اینکه یکی از مزیت های مهم کشور ما این است که بارگاه مطهر امام رضا (ع) و اندیشه شیعی در ایران مستقر است اظهار داشت: برای اینکه دانشگاه ها مواجهه درست و مناسب با این امکان را داشته باشند باید در معرفی حکمت رضوی پیشگام باشند.
وی بیان داشت: ذهن و ضمیر جوانان امروز درگیر پرسش ها و سئوالات بسیاری است که معتقدیم کامل ترین پاسخ ها به این سئوالات در دین مبین اسلام است و باید با زبان مناسب به این پرسش ها پاسخ داده شود که برگزاری جشنواره رضوی یکی از این راه هاست و امیدواریم دانشگاه بین المللی امام خمینی به عنوان الگو در برگزاری این جشنواره برای سایر دانشگاه ها باشد.
 سپس دکتر صلح جو، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و دبیر همایش ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان گفت: بنیاد بین المللی فرهنگی- هنری امام رضا از 13 سال پیش اقدام به برگزاری جشنواره رضوی کرده که در سال های اخیر این جشنواره با همکاری وزارت علوم به سمت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سوق داده شده و از آن زمان هر ساله یکی از دانشگاه ها متولی برگزاری یکی از موضوعات مقاله نویسی بود اما امسال برای اولین بار و با پیشنهاد دانشگاه بین المللی امام خمینی، برگزاری بخش نوای رضوی و اجرای سرود و تواشیح نیز مطرح شد که از استقبال خوبی نیز برخوردار بود.
وی افزود : با تشکیل گروه های سرود و تواشیح در دانشگاه ها، دانشجویان هنر خود را در این زمینه معنوی در خدمت دین و اسلام قرار می دهند که با استقبال خوبی نیز همراه بود که از بین گروه های شرکت کننده در این بخش شش گروه توانستند به مرحله نهایی راه یابند که در این جشنواره، اجرای زنده گروه های برتر توسط چهار تن از داوران مطرح کشور مورد ارزیابی قرار گرفته و گروه های برتر به ترتیب انتخاب خواهند شد.
دکتر صلح جو همچنین اظهار داشت: در بخش مقاله نویسی نیز که با عنوان همدلی و همگرایی بین پیروان ادیان و مذاهب در آموزه های رضوی برگزار شد از بین مقالات دریافتی دو مقاله به عنوان مقاله برتر انتخاب شدند.
در ادامه گروه های تواشیح و سرود راه یافته به مرحله نهایی از دانشگاه های زنجان، اهواز، یزد و قزوین به اجرای زنده پرداختند که پس از داوری، گروه ثامن الائمه از دانشگاه یزد، گروه حبل المتین از دانشگاه زنجان، گروه شمیم وصال از دانشگاه آزاد اسلامی یزد، گروه معراج از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، گروه رجاء از دانشگاه بین المللی امام خمینی و گروه الانوار از دانشگاه شهید چمران اهواز به ترتیب موفق به کسب عناوین اول تا ششم شدند
همچنین در بخش مقاله نویسی نیز مقاله دکتر مولوی، عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی و جعفری از دانشجویان به عنوان مقالات برتر جشنواره معرفی شدند.
گفتنی است اهدای جوایز به برگزیدگان نوای رضوی و مقاله نویسی و اهدای کمک هزینه سفر به مشهد مقدس به قید قرعه به هشت نفر از شرکت کنندگان حاضر در جشنواره از دیگر بخش های این مراسم بود.