مراحل اجرایی احیای دریاچه ارومیه با اعمال راهکارهای 24 گانه هیئت دولت آغاز می شود

۱۶ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۱ کد : ۱۳۷۲۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۵۴
عضو هیئت علمی و نماینده دانشگاه ارومیه در کمیته راهبری ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه گفت : با دستور رییس جمهور، مراحل اجرایی احیای دریاچه ارومیه با اجرای راهکارهای 24 گانه مصوب هیئت دولت آغاز می شود....
عضو هیئت علمی و نماینده دانشگاه ارومیه در کمیته راهبری ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه گفت : با دستور رییس جمهور، مراحل اجرایی احیای دریاچه ارومیه با اجرای راهکارهای 24 گانه مصوب هیئت دولت آغاز می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر میرعلی محمدی با اعلام این خبر اظهار داشت : در طی مدت 6 ماه گذشته جلسات فشرده ای در ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه و کارگروه های آن برگزار شد که نتایج این بررسی ها درقالب 25 راهکار به عنوان بسته پیشنهادی به هیئت دولت ارائه شد که از این تعداد، 24 راهکار برای احیای دریاچه به تصویب رسیده و با دستور رییس جمهور، عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
عضو شورای اسلامی شهر ارومیه بیان داشت: از مجموع راهکارهای بیست و چهارگانه مصوب هیئت دولت، 18 مورد پروژه اجرایی و 6 مورد نیز طرح مطالعاتی است که مراحل اجرایی آنها به طور هم زمان آغاز می شود که این پیشنهادات مصوب، حاصل تلاش شبانه روزی مطالعه، بررسی و جمع بندی نقطه نظرات بیش از 500 نفر از متخصصان و کارشناسان داخلی و خارجی، به ویژه اساتید دانشگاه های ارومیه، تبریز، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و تهران بوده است.
وی گفت: بر اساس محاسبات موجود، با اجرای این پروژه ها سطح آب دریاچه ارومیه در مدتی حدود 10 سال به تراز اکولوژیکی می رسد ودر نتیجه به شاخص های اولیه احیای دریاچه که همانا آغاز زندگی مجدد تنها موجود زنده آن یعنی آرتمیاست دست می یابیم. این موجود زندة کوچک ولی با ارزش که از جنس سخت پوستان است غذای اصلی برای تولید ماهیان و میگوها است و دارای ارزش اقتصادی فوق العاده بالایی می باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه درباره احیای دریاچه ارومیه اظهار امیدواری کرد و گفت: این امر مهم با بهره گیری از تلاش های متخصصان کشورمان به ویژه متخصصان استانی میسر است و دریاچه ارومیه که به عنوان نگین آذربایجان و سند هویت ملی و فرهنگی این منطقه محسوب می شود با جدیت تمام احیا می شود .