مذاکرات دانشگاهی ایران و بلاروس/ اعطای دکترای افتخاری به دکتر فرهادی

۲۴ تیر ۱۳۹۵ | ۱۸:۱۳ کد : ۱۳۷۲۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۶۷
در دیدار هیئت ایرانی به ریاست دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان با ایگور ویتوف رییس دانشگاه دولتی فناوری بلاروس ، زمینه های همکاری با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و مراکز علمی و پژوه...
مذاکرات دانشگاهی ایران و بلاروس/ اعطای دکترای افتخاری به دکتر فرهادی
در دیدار هیئت ایرانی به ریاست دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان با ایگور ویتوف رییس دانشگاه دولتی فناوری بلاروس ، زمینه های همکاری با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و مراکز علمی و پژوهشی ایران بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیداردکترفرهادی با استقبال از پیشنهاد طرف بلاروسی بر اهمیت گسترش روابط بین دانشگاه ها بویژه موافقت با تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژهای تحقیقاتی مشترک و اعطای فرصت های مطالعاتی به استادان دو کشور تاکید کرد.
دراین مذاکرات که به عنوان نخستین برنامه اعضای هیئت ایرانی کمیسیون همکاری های آموزشی، علمی و فناوری دو کشور در شهرمینسک انجام گرفت، توانمندی ها و دستاوردهای علمی و فناوری ایران در حوزه های مختلف از جمله نانو، فعالیت های صلح آمیز هسته ای، پزشکی، دارویی، پتروشیمی، دارویی و IT ارائه شد.
در ادامه این مذاکرات که با حضور محمدرضا صبوری سفیر ایران انجام شد، هیئت دانشگاه دولتی فناوری بلاروس که از مطرح ترین دانشگاه های این کشور در عرصه های فناوری پیشرفته است، خواستار تدوین و امضای تفاهم نامه با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، مرکز تحقیقات پلیمر و دیگر مراکز فناوری در جمهوری اسلامی برای ارتقای همکاری ها در این عرصه شد.
همچنین در این نشست، موضوع شکل گیری مرکز مشترک مدیریت و پشتیبانی همکاری های دانشگاهی ایران و بلاروس مورد بررسی قرار گرفت.
در پایان این دیدار دانشگاه دولتی فناوری بلاروس به نشانه سال ها فعالیت های دانشگاهی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، انجام مسئولیت های متعدد و همچنین اهمیت ارتقای همکاری دو کشور در این حوزه به دکترفرهادی ، دکترای افتخاری اعطا کرد. 
گفتنی است در جریان سفر سه روزه هیئت ایرانی به مینسک، برنامه همکاری های آموزشی، علمی و فناوری دو کشور در چارچوب ششمین نشست کمیسیون همکاری ها در این حوزه به ریاست فرهادی و ژوراوکوف وزیر آموزش بلاروس بررسی و توافق ها و یادداشت های نهایی شده امضا خواهد شد. 
همچنین هیئت های ایرانی و بلاروسی، افزون بر نهایی کردن توافق و تفاهم های مورد بررسی در نشست جاری، در باره افق همکاری های آینده در حوزه های آموزشی بویژه دانشگاهی، فناوری های پیشرفته و ارتقای سطح روابط علمی دو کشور برای تدوین دستور کار هفتمین نشست این کمیسیون که سال 1397 در تهران برگزار خواهد شد، رایزنی می کنند.