مدیر تربیت بدنی دانشگاه صنعتی کرمانشاه: خطر انحراف از اخلاقیات در ورزشکاران حرفه ای بیشتر است

۱۷ دی ۱۳۹۳ | ۱۳:۴۳ کد : ۱۳۶۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۱۳
حسین پار مدیر تربیت بدنی دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: خطر انحراف از اخلاقیات در ورزشکاران حرفه ای بیشتر است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پار به مناسبت 17 دی سالروز درگذشت مرحوم غلامرضا تختی د...
حسین پار مدیر تربیت بدنی دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: خطر انحراف از اخلاقیات در ورزشکاران حرفه ای بیشتر است.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پار به مناسبت 17 دی سالروز درگذشت مرحوم غلامرضا تختی در سخنانی اظهار داشت: با توجه به اینکه ورزشکاران حرفه ای در سنین جوانی به لحاظ مالی در وضعیت مطلوب تری نسبت به عامه مردم و همسالان خود قرار می گیرند و همچنین به دلیل توجه بیش از حد جامعه و رسانه ها به آنان و نیز شور و نشاط جوانی و عدم پختگی لازم، در آنان ضریب خطر عبور از موازین اخلاقی بیشتر خواهد بود.
 وی افزود: در این بین علاوه بر خانواده و جامعه،  باشگاه ها بیشترین نقش را در تربیت اخلاقی و حرفه ای ورزشکاران دارند. تاثیر پذیری زیاد ورزشکاران از مربیان خود، نوع قراردادها و نیز مشاوران تبلیغاتی و ورزشی باشگاه از مواردی هستند که می توانند خط و مشی کاری، اخلاقی و اجتماعی ورزشکار را تعیین کنند.
مدیر تربیت بدنی دانشگاه صنعتی کرمانشاه افزود: با توجه به اینکه رفتار ضد اخلاقی متأثر از دو عامل استانداردهای اخلاقی متفاوت فرد از استانداردهای جامعه و رفتار خودخواهانه فرد است، در نتیجه لزوم داشتن کلاس های آموزشی و دوره های کوتاه مدت و حتی برگزاری جلسات مشاوره جمعی و خصوصی برای ورزشکاران از سوی باشگاه می تواند در جهت دهی و تعدیل رفتارهای ورزشکار بسیار موثر باشد.
 وی خاطر نشان کرد: اخلاق را بطور ساده و خلاصه شامل شناخت صحیح از ناصحیح و آنگاه انجام صحیح و ترک ناصحیح تعریف کرده اند، بیشتر مردم رفتار ضد اخلاقی را رفتاری تعریف می کنند که با توجه به پاره ای از شرایط، متفاوت از رفتار اخلاقی در خور و شایسته است. هر یک از ما به رأی خود تشخیص می دهیم که چه چیزی برای ما و دیگران ضد اخلاق است در نتیجه وجود مدیران نتیجه گرا و غیر ورزشی و نیز وجود متفاوت رشته های ورزشی و فرهنگ هر منطقه از دیگر ریسک فاکتورهای تاثیرگزار بر رعایت اخلاقیات در ورزش هستند.
وی تصریح کرد: از یک ورزشکار حرفه ای انتظار می رود که در مرتبه ای فراتر از اکثر افراد جامعه رفتار کند. در هر حرفه، اصولاً یک حرفه ای بدان دلیل می خواهد به مرتبه ای بالاتر از کردار حرفه ای دست یابد که ضرورت دارد اعتماد جامعه را در مورد کیفیت خدمات آن حرفه جلب کند، برای او تفاوت نمی کند چه کسی از این خدمات بهره می گیرد. واژه حرفه ای به معنای مسئولیت پذیری در قبال فعل و رفتاری است که دامنه آن به آنسوی برآوردن مسئولیت های شخصی و نیز آنسوی الزامات قوانین و مقررات جامعه گسترده است.
 پار در خاتمه اظهار داشت: بنابراین ورزشکاران ما بایستی به نتیجه دست یابند که از نافرمانی و لابی کردن در یک تیم و استفاده از مواد و روش های ممنوعه در حین مسابقه و تمرین(دوپینگ) که از مظاهر آشکار بی اخلاقی در ورزش بوده بپرهیزند و از سوی دیگر با احترام به حریف و قوانین و مقررات و نیز تلاش حداکثری و سالم خود تفسیر درست و خوب از خود و فعالیت ورزشیشان به نمایش بگذارند در نهایت با درونی کردن ارزش ها و موفقیت ها به درجات بالاتری از پیشرفت و کمال برسند.