محقق جهانی فرش: فرش دستبافت کاشان شهرت جهانی دارد

۰۴ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۵ کد : ۱۳۵۷۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۱۶
محقق برجسته و جهانی فرش گفت: فرش دستبافت کاشان شهرت جهانی دارد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پیتر رابرت جان فورد مشهور به جیم فورد در جمع اعضای هیئت علمی و دانشجویان گروه فرش دانشکده معماری و هنر د...
محقق برجسته و جهانی فرش گفت: فرش دستبافت کاشان شهرت جهانی دارد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پیتر رابرت جان فورد مشهور به جیم فورد در جمع اعضای هیئت علمی و دانشجویان گروه فرش دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان وتنی چندازهنرمندان، تولیدکنندگان ودست اندرکاران فرش دستباف کاشان در خانه عطارها به تاریخچه درخشان  فرش دستبافت کاشان اشاره نمود و گفت: تاریخ فرش ایران به  بیش ازدو هزار سال قبل بر می گردد.
این محقق برجسته اروپایی مقیم آمریکا ، طرح و نقش فرش دستبافت ایرانی را بسیار جالب دانست و افزود: طراحان فرش تا قرن میلادی15 در طراحی فرش از شکل های هندسی ومربع و تکرار آن استفاده می کردند.
جیم فورد  با بیان اینکه در آن دوره ها برخی طرح های فرش های کشورهای  غرب ایران همچون عراق و ترکیه از فرش ایرانی الگو گرفته اند، خاطر نشان کرد: در قرن 14 طراحان ایران  دردوره تیموریان به نقش های چینی ازجمله  یقه ابری  ونقش های رئال نیزگرایش پیدا کرده اند آغاز این جریان را می توان علاوه بر هرات از شیراز دانست که درتسلط تیموریان قرار گرفته بود.
وی افزود: در 500 ساله اولیه دوران اسلام در حدود 100 نقش  وجود دارد که به طرح و نقش  فرش  به احتمال زیاد جهت داده است.
جیم فورد  که به دعوت مرکز ملی فرش ایران  برای ایراد سخن در همایش پژوهشگران فرش ایران درمحل نمایشگاه بین المللی فرش درتهران به ایران آمده است  باعلاقه به فرش کاشان خواستار حضور درکاشان می شود که باپیگیری گروه فرش دانشگاه کاشان  دراین دانشگاه حضور یافت.
همچنین دکتر امیرحسین چیت سازیان رئیس انجمن علمی فرش  ایران ومدیر گروه هنراسلامی و پژوهش هنر دانشگاه نیز در این نشست به تاریخ فرش کاشان اشاره کرد و افزود: قدمت فرش کاشان را براساس  شواهد می توان به دوره تمدن سیلک نسبت داد.
وی به شهرت جهانی فرش کاشان اشاره کرد و افزود: اینکه محققان دیگر کشورها برای انجام تحقیق و آشنایی نزدیک با فرش دستباف به کاشان سفر دارند نشان از عشق و علاقه  آنان و شهرت جهانی فرش کاشان است.
دکترچیت سازیان با اشاره به اینکه فرش دستباف این منطقه پیش از اسلام نیز سابقه داشته خاطر نشان کرد: در برخی بافته های دستی ابریشمی کاشان که از دوره ساسانی است و در کتاب ها به آن اشاره شده شهرت نساجی این شهرمشهود است.
رئیس انجمن علمی فرش  ایران، گفت: در دوره ایلخانیان نیز پارچه زربفت  وفرش طبق نوشته مارکوپولوی ایتالیایی وجود داشته ودر دوره تیموریان نیزکاشان در زمینه  فرش ودستبافت ها، مهد هنر بوده است.
دکتر چیت سازیان با بیان اینکه عمده فرش های ابریشمی دوره صفویه مربوط به کاشان است افزود: این دوره یکی از دوره های شکوفایی هنر فرش کاشان  است.
مدیر گروه هنراسلامی و پژوهش هنر دانشگاه کاشان توجه علمی به فرش را از سال 75 از زمان تاسیس رشته فرش در دانشگاه  بیان کرد و گفت: دانشگاه کاشان در این مدت پیشرفت های خوبی داشته و افراد متخصصی را در زمینه هنر فرش تربیت کرده است.
دکتر چیت سازیان  مدیریت دانش فرش را لازم دانست و اظهار داشت: بایستی ابعاد مختلف فرش از ریسندگی، طراحی و رنگرزی و بافت فرش  تا اقتصاد وتاریخ و فرهنگ  درقالب  مدیریت دانش برای آیندگان احصاء وثبت وضبط شود.
همچنین دراین نشست رئیس اتاق بازرگانی ونماینده  مرکز ملی فرش ایران واداره کل صنعت معدن وتجارت  استان اصفهان و روسای برخی ادارات کاشان و اعضای هیئت علمی و دانشجویان گروه فرش دانشگاه کاشان نیز نظرات و دیدگاه های خود را در خصوص فرش ارائه کردند.