مجری طرح کلان رصد خانه ملی: سرمایه اجتماعی مهم ترین عامل توسعه کشوراست

۱۵ تیر ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۶ کد : ۱۳۵۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۵
پروفسور رضا منصوری مجری طرح کلان رصدخانه ملی گفت: نیروی انسانی و سرمایه اجتماعی مهمترین عامل  توسعه کشور در تمامی زمینه هاست.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پروفسور منصوری در نشست با اعضای هیئت علمی دانشگاه کاشان توجه بیشتر به سرمایه اجتماعی را لازم دانست و افزود: متاسفانه به دلیل نبود برنامه ریزی، سرمایه اجتماعی در ایران هدر می رود و به درستی آن را هزینه نمی کنیم.
وی با بیان اینکه دانشگاه محل تفکر و پرورش استعدادهای جوانان است اظهار داشت: استفاده نادرست از نیروی انسانی و سرمایه اجتماعی، 90 درصد استعدادهای جوانان در ایران  به خوبی مورد بهره برداری قرار نمی گیرد.
مجری طرح کلان رصدخانه ملی بر کسب مهارت و ارائه رشته های کارآفرینی و متناسب با بازار کار را در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: برای کارهای علمی و تحقیقاتی بایستی جذابیت وجود داشته باشد.
وی به  تاسیس رصد خانه ملی در کاشان اشاره کرد و افزود: با تاسیس آن پیشرفت های وسیعی برای جایگاه علمی کشور به دنبال خواهد داشت.
پروفسور منصوری ایجاد پژوهشکده رصد خانه ملی را برای ارائه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی منجمان و علاقمندان به علم نجوم لازم و ضروری دانست و اظهار داشت: برای ایجاد این مرکز مطالعات زمین شناسی، جامعه شناسی و انجام کارهای تحقیقاتی لازم است.
وی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم کشور در علم، فناوری و تجاری سازی یافته‌های علمی متحول شود راهی جز این نداریم که در طرح‌های کلان علمی سرمایه گذاری و نظارت کنیم.
در این نشست برخی اعضای هیئت علمی دانشگاه کاشان نیز نقطه نظرات خود را در خصوص پژوهشکده رصدخانه بیان کردند.
گفتنی است اجرای طرح رصدخانه ملی ایران از بهمن سال1382 با تشکیل کمیته ای به نام کارگروه رصدخانه ملی در معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز و در آبان ماه سال 1385 این طرح به پژوهشگاه دانش های بنیادی واگذار شد. این رصدخانه در ارتفاع 3 هزار و 600 متری قله «گرگش» در روستای کامو در 80 کیلومتری جنوب غربی شهر کاشان ساخته می شود.