لزوم واگذاری طرح های مطالعاتی حوزه آب استان خوزستان به مرکز پژوهشی زهکشی دانشگاه شهید چمران اهواز

۱۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۹ کد : ۱۳۵۱۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۵
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اعلام موافقت اصولی وزارت علوم با راه‌اندازی مرکز پژوهشی زهکشی در این دانشگاه، بر لزوم واگذاری طرح های مطالعاتی، پژوهشی و فناوری سازمان‌های متو...
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اعلام موافقت اصولی وزارت علوم با راه‌اندازی مرکز پژوهشی زهکشی در این دانشگاه، بر لزوم واگذاری طرح های مطالعاتی، پژوهشی و فناوری سازمان‌های متولی امور آب و زه‌آب استان به این مرکز تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر ابراهیم حاجی‌دولو در جلسه مشترک مدیران دانشگاه، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی حامی مرکز پژوهشی زهکشی دانشگاه شهید چمران اهواز که در سالن جلسات حوزه ریاست این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: وزارت علوم موافقت اصولی خود را با فعالیت این مرکز اعلام کرده و در صورت ارایه عملکرد مطلوب مجوز قطعی آن نیز اعطا می‌شود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز بر لزوم برنامه‌ریزی در دو بخش مأموریت‌ها و پروژه‌های کلان و مأموریت‌های کوتاه مدت برای این مرکز تاکید کرد و گفت: با توجه به ظرفیت علمی مرکز پژوهشی زه کشی دانشگاه شهید چمران اهواز، این مرکز می‌تواند تعریف صحیحی از نیازها و شرح مأموریت یک‌ساله سازمان‌ها را ارایه دهد.
 وی یکی دیگر از مأموریت‌های این مرکز را تعریف پروژه‌های تحقبقاتی تحت عنوان پایان‌نامه‌های ارشد و دکتری عنوان کرد و افزود: امیدوارم با راه‌اندازی این مرکز بتوانیم برگزار کننده سمینارهای علمی زهکشی، بازدیدهای علمی و کنفرانس‌های تخصصی در دانشگاه و استان باشیم.
در این نشست همچنین دکتر سید محمود کاشفی‌پور معاون آموزشی و تحصیلات‌تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز با تشریح پتانسیل‌های دانشکده علوم آب به‌عنوان قطب آب کشور، اظهار کرد: در حال حاضر سه رشته دکتری و پنج رشته کارشناسی‌ارشد با بیش از 85 دانشجوی دکتری و 140 دانشجوی کارشناسی ارشد در این دانشکده فعال است.
وی با بیان این‌که حدود 67 درصد دانشجویان این دانشکده در مقاطع تحصیلات‌تکمیلی مشغول به تحصیل هستند، افزود: با توجه به فعالیت‌های پژوهشی دانشکده علوم  آب بخش اعظم گرنت دانشگاه به این دانشکده تعلق گرفته است.
معاون آموزشی و تحصیلات‌تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز بیشترین قراردادهای تحقیقاتی دانشکده علوم آب را با سازمان آب و برق خوزستان عنوان و تصریح کرد: این دانشکده از سال 1379 به‌عنوان قطب علمی آب کشور معرفی شد و در سال 1388 نیز به‌عنوان بهترین قطب علمی کشور انتخاب و اکنون نیز جزو قطب‌های بسیار موفق در کشور است.
در این نشست مهندس عاملی نماینده سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز با بیان این‌که یکی از مشکلات کلیدی استان موضوع زهکشی اراضی است، اهمیت این مسأله را در تأثیر مستقیم آن در تولید محصولات کشاورزی عنوان کرد و بر حمایت‌های این سازمان از فعالیت‌های دانشگاه شهید چمران اهواز در این حوزه تأکید کرد.
وی همچنین بر آمادگی این سازمان برای واگذاری پروژه‌های تحقیقاتی به مرکز پژوهشی زهکشی دانشگاه شهید چمران اهواز تأکید کرد و گفت: در سطح کشور شاید 90 درصد زهکش‌ها در خوزستان و طی یکی، دو سال اخیر انجام شده است.
وی افزود: اکنون شاهد اثرات بسیار مثبت زهکشی بر افزایش تولید و بهره‌وری کشاورزی در استان هستیم و امیدواریم با راه‌اندازی این مرکز مشکلات بخش کشاورزی در حوزه زهکشی رفع شود.
همچنین در این نشست زهرا ظهرابی مسئول کمیته منطقه‌ای آبیاری و زهکشی خوزستان با اشاره به جایگاه این کمیته در هیئت اجرایی کمیته ملی، بر آمادگی برای حمایت از مرکز پژوهشی زهکشی تأکید و عنوان کرد: سوم تا ششم مارس، سیزدهمین کارگاه بین‌المللی زهکشی از سوی سازمان آب و برق خوزستان در اهواز برگزار می‌شود که ظرفیت بسیار خوبی برای معرفی این مرکز است.
گفتنی است این نشست با حضور دکتر غلامحسین خواجه سرپرست جدید دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد که وی از اعلام حمایت و علاقمندی همه دستگاه‌ها برای همکاری با این مرکز تقدیر کرد.