لایحه بودجه 94 و بازارهای مالی ایران در دانشگاه الزهرا (س) مورد بررسی قرار گرفت

۲۱ دی ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۳ کد : ۱۳۵۰۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۳
هم اندیشی لایحه بودجه 94 و بازارهای مالی ایران  با حضور مدیران، کارشناسان خبره بازار سرمایه و اساتید دانشگاه در محل سالن دکتر مصلی نژاد دانشکده علوم اجتماعی و اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد....
هم اندیشی لایحه بودجه 94 و بازارهای مالی ایران  با حضور مدیران، کارشناسان خبره بازار سرمایه و اساتید دانشگاه در محل سالن دکتر مصلی نژاد دانشکده علوم اجتماعی و اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،در این هم‌اندیشی دکتر غلامرضا سلیمانی امیری، دکتر حسین راغفر، دکتر محمدتقی فیاضی و روح‌الله حسینی مقدم پیرامون محورهای مورد بحث به ایراد سخنرانی و بیان نقطه‌نظرات خود در مورد لایجه بودجه سال ۹۴ پرداختند.
در ابتدای این  هم‌اندیشی، دکتر سلیمانی امیری دانشیار گروه حسابداری دانشگاه الزهرا  (س)و مدیر عامل سرمایه گذاری غدیر به تبین شرایط موجود اقتصادی کشور پرداختن و بعد از آن به بررسی وضعیت تحریم ها و قیمت نفت در بودجه 94 اشاره  کرد و در پایان به نقش بنگاه های بزرگ برای کمک به کشور و پویایی اقتصاد پرداخت.
 همچنین محمدتقی فیاضی مدیر دفتر مطالعات مرکز پژوهش های مجلس  شورای اسلامی بعد از ارائه توصیحاتی درباره ساختار و کلیات لایحه بودجه، به تصمیمات جدید اتخاذ شده اشاره کرد و گفت: در بخش درآمدها، تنها تصمیم جدید افزایش یک‌درصدی مالیات بر ارزش افزوده است.
فیاضی در بخش دیگری از اظهارات خود به نقاط قوت و ضعف لایحه اشاره کرد و گفت: محدود کردن تعریف طرح‌های عمرانی جدید، محاسبه قیمت تمام شده در پیوست شماره ۴ لایحه بودجه (با ملاحظاتی در مورد روش محاسبه قیمت تمام شده، الزامات قانونی و بسترهای تحقق) و اولویت‌‌بندی طرح‌های عمرانی با تأکید بر خاتمه درسال های ۹۴ و ۹۵ از جمله نقاط قوت لایحه ۹۴ است.
فیاضی عدم استفاده از بودجه به عنوان سند سیاست گذاری مالی،تعیین قیمت نفت و ارز در لایحه همانند گذشته، پیروی سیاست های پولی و ارزی از سیاست مالی دولت، تأمین هزینه‌های جاری از محل صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی، وابستگی به اوراق تعهدزا، تردید در تحقق‌پذیری در سال جاری، ایجاد مشکل برای بودجه سال های آتی، افزایش ۶ درصدی سهم اعتبارات عمرانی ردیف‌های متفرقه از کل منابع،تغییر و جابجایی مداوم میان فصول و برنامه‌ها همانند سال های قبل و عدم امکان مقایسه‌پذیری ارقام را نقاط ضعف لایحه بودجه ۹۴ اعلام کرد.
روح‌الله حسینی مقدم، معاون نظارت بر ناشران شرکت بورس اوراق بهادار نیز به بیان دیدگاه‌های خود در بحث صنایع معدنی و فلزات اساسی پرداخت وی با اشاره به حق بهره مالکانه و تاثیر آن بر شرکت های سنگ آهنی و  بررسی سیاست های گذشته و پیش روی دولت که به فلزات اساسی مرتبط می شود پرداختند و بیان کردند که در بودجه 94 باید به مواردی همچون برنامه های توسعه ای، کاهش قیمت محصولات به تبع اقتصاد جهانی و قیمت نفت، رکود بازار داخل، افزایش هزینه تولید و موانع صادرات نوجه ویژه ای شود.
در ادامه دکتر راغفر دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه الزهرا  نیز با طرح مشکلات و چالش‌های پیش‌روی دولت، پیش‌بینی کرد: اگر دولت به همین میزان کنونی منفعلانه عمل کند و مسائل را به بازار واگذار کند، قطعاً نرخ دلار به ۴۰۰۰ تومان خواهد رسید.
وی ادامه داد: با این حال به تمهیدات دولت بستگی دارد. چرا که یکی از برنامه ها و راهکاری دولت در کنترل تورم، کنترل ارز است. اما نگرانی جدی این است که برنامه ای برای آن تعیین نکرده باشد.
 دکتر راغفر مهم‌ترین ارثی را که به دولت رسیده است، فرسوده شدن اعتماد ملی به اقتصاد کشور و سیاست‌های بخش عمومی دانست و اظهار داشت: از عوامل مهمی که مانع حضور بخش خصوصی در اقتصاد شده، فساد بزرگی است که فراگرفته و به اشکال مختلف هزینه‌های داد و ستد تولید را افزایش داده است. با این اوصاف شروع مبارزه با فساد می‌تواند امیدبخش باشد که به گفته مسئولان برنامه‌هایی هم برای مبارزه با فساد وجود دارد. امید است با نهضت ضد فساد، موج بازسازی اعتماد عمومی ایجاد شود.
در پایان هم‌اندیشی نیز طی یک پنل تخصصی با حضور سخنرانان کلیدی، محورهای نشست با پرسش و پاسخ از سوی حاضرین مورد تبادل نظر قرار گرفت.