گفتگوی رئیس دانشگاه شهیدباهنر کرمان با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی

۱۸ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۲ کد : ۱۳۴۹۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۳۳
دکترمحمدعلی طاهر رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان درگفتگو بامرکزخبر شورای عالی انقلاب فرهنگی از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل دانشگاه شهیدباهنر و استان کرمان برای اجرایی‌سازی نقشه جامع علمی کشور خبر داد. به گزا...
دکترمحمدعلی طاهر رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان درگفتگو بامرکزخبر شورای عالی انقلاب فرهنگی از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل دانشگاه شهیدباهنر و استان کرمان برای اجرایی‌سازی نقشه جامع علمی کشور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترطاهردرخصوص اینکه دانشگاه کرمان چه ظرفیت‌هایی برای اجرایی کردن نقشه جامع علمی کشور دارد،گفت: دانشگاه شهیدباهنر کرمان، به عنوان دانشگاه مادر در جنوب شرق کشور و در بزرگ ترین استان ایران، می‌تواند به عنوان یکی از محورهای اصلی اجرایی کردن نقشه جامع علمی کشور باشد. اگر فضای فیزیکی، تعداد اعضای هیئت علمی و دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه را درنظر بگیریم و به آن ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه استان کرمان را که مهم ترین آن مزیت‌های نسبی در حوزه آموزش است اضافه کنیم، می‌توان دانشگاه شهیدباهنر را برای اجرایی کردن نقشه جامع علمی پیشرو دانست.
وی افزود :از دیدگاه ما راهبردهای کلان توسعه علم و فناوری در کشور می‌تواند از دریچه دانشگاه مادر نیز مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس هریک از راهبردهای 13 گانه کلان توسعه علم و فناوری می‌تواند برای دانشگاه در حوزه‌های استانی، ملی و بین‌المللی عملیاتی تلقی شده و مورد توجه قرار گیرد. من به عنوان نمونه به چند مورد از راهبردهایی که دانشگاه شهید باهنر کرمان می‌تواند در آنها نقش آفرین باشد اشاره می‌کنم. یکی از راهبردهایی که در دانشگاه شهیدباهنر مورد توجه است و می‌توان از آن به عنوان ظرفیتی در راستای نقشه جامع علمی کشور یاد کرد ایجاد فضای مناسب و مساعد در دانشگاه برای شکوفایی و تولید علم و فناوری بر مبنای آموزه‌های اسلامی با وجود فضای مناسب همدلی و همراهی و به‌کارگیری مؤلفه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی. همچنین با توجه به فضای همدلی حاکم در دانشگاه و وجود ظرفیت‌های معنوی در استان و دانشگاه، می‌توان در فرآیند اسلامی شدن نهادهای آموزشی و پژوهشی در دانشگاه متناسب با نقشه جامع علمی کشور گام‌های مؤثری برداشت.
دکتر طاهر در ادامه گفت : یکی دیگر از محورهای مورد توجه و دارای ظرفیت در دانشگاه شهیدباهنر کرمان جهت دادن چرخه علم و فناوری به سمت ایفای نقش مؤثر در اقتصاد است. این امر از طریق تخصصی کردن سیستم پژوهش و ایجاد رشته‌های کاربردی میان‌رشته‌ای مناسب با ظرفیت‌های استانی و ملی و همچنین احیای کارورزی و کارآموزی برای رشته‌هایی که توان بالقوه و کاربردی دارند، قابل تعقیب و تحقق است. همچنین با توجه به این که دانشگاه شهیدباهنرکرمان مجری طرح‌های بزرگ بالادستی در استان ازجمله مطالعات بخش اول طرح آمایش سرزمین استان بوده است و علاوه بر آن، با توجه به این که استان کرمان از نظر ظرفیت‌های اقتصادی، استانی کم نظیر است، بنابراین دانشگاه شهید باهنر به خوبی می‌تواند در جهت‌دهی آموزش، پژوهش و فناوری به سمت حل مشکلات و رفع نیازهای واقعی و اقتضائات کشور گام بردارد و تا کنون نیز در این زمینه موفقیت‌هایی داشته است. یکی دیگر از محورهای ظرفیتی دانشگاه شهیدباهنر این است که به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی استان، این دانشگاه می‌تواند دروازه علمی مطمئن و قدرتمند برای تعامل با همسایگان جنوبی، جنوب شرقی و جنوب غربی کشور باشد. در همین راستا دانشگاه ظرفیت‌های مناسبی برای تعامل فعال و اثرگذار در حوزه علم و فناوری با کشورهای منطقه و جهان اسلام دارد و تا کنون نیز گام‌های مؤثری دراین زمینه برداشته شده است.
دکترطاهر درخصوص اقداماتی که در دانشگاه شهیدباهنر و در راستای اجرایی‌سازی نقشه جامع علمی انجام شده است؟ گفت: یکی از مهم ترین اقدامات درجهت اجرایی کردن نقشه جامع علمی کشور، داشتن برنامه‌های راهبردی متناسب با اهداف برنامه‌های ملی کشور است. خوشبختانه دانشگاه شهیدباهنر کرمان، جزو اولین دانشگاه‌ها در کشور است که برنامه راهبردی در افق 1404 را در چارچوبی علمی و متناسب با ظرفیت‌های استانی، ملی و منطقه‌ای تدوین و به تصویب هیئت رئیسه و شورای مدیریت دانشگاه رسانده است.
وی افزود : دراین برنامه راهبردی ضمن توجه به اهداف و اصول نقشه جامع علمی کشور و همچنین برنامه چشم‌انداز افق 1404، مواردی دیگر نیز به صورت علمی مورد توجه قرار گرفته است. ازجمله این موارد این است که این برنامه بر تحلیل جامع SWOT دانشگاه و ماتریس‌های عوامل داخلی، خارجی و استراتژی استخراج شده از آن مبتنی است که بر اساس آن می‌توان نقاط قوت و ضعف، فرصت و تهدیدهای دانشگاه را در راستای رسیدن به اهداف مشخص و استراتژی مناسب ارائه داد.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان ادامه داد : این برنامه ضمن مشخص کردن اهداف کلی و اهداف جزئی دانشگاه در راستای نقشه جامع علمی و چشم‌انداز 1404، به پیش بینی تعداد دانشجویان، اعضای هیئت علمی، کارمندان، فضای فیزیکی و بودجه دانشگاه در سه سناریوی مختلف و در چارچوب دو برنامه پنج ساله (1395 تا 1399 و 1400 تا 1404) پرداخته است. این پیش‌بینی‌ها قطعاً می‌تواند کمک کند تا دانشگاه با یک برنامه‌ریزی دقیق علمی بتواند در چارچوب اهداف نقشه جامع علمی کشور گام بردارد.
دکتر طاهر افزود : همچنین دراین برنامه وضعیت مطلوب دانشگاه در افق 1404 به تفکیک در بخش‌های آموزشی، پژوهشی، مالی و اداری، فرهنگی و دانشجویی تعیین شده و سعی شده است برای هریک از بخش‌های یادشده پروژه‌های مشخصی درفاصله سال‌های 1395 تا 1404 پیشنهاد شود.
وی افزود : با توصیفاتی که گذشت باید گفت که تدوین برنامه راهبردی مهم ترین گام دانشگاه در راستای اجرایی کردن نقشه جامع علمی کشور بوده است. البته فعالیت‌ها و اقدامات انجام گرفته در زمینه بهبود فضای ارتباط صنعت و دانشگاه در استان و کمک به تدوین اسناد بالادستی توسعه استان نیز ازجمله دیگر اقدامات مهم دراین راستا بوده است.
رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان در پاسخ به این سوال که اجرای برنامه راهبردی دانشگاه شهیدباهنر درچه مرحله‌ایست؟ گفت: دانشگاه شهیدباهنر در کنار فعالیت‌های عمومی و خاصی که طبیعتاً به عهده دانشگاه مادر دریک منطقه است، بنا دارد به طور جدی برنامه درازمدتی را که تا افق 1404 تدوین کرده است و در آن همه جوانب نقشه جامع علمی کشور، آمایش سرزمین و آمایش آموزش عالی را در نظر گرفته، اجرایی کند. دراین راستا، چنان که اشاره شد برنامه درازمدت در قالب دو برنامه پنج سال برای فاصله سال‌های 1395 ـ 1404 مشخص شده و مقرر شده است تا برای هریک از برنامه‌های پنج ساله استراتژی مناسب در راستای اجرایی کردن نقشه جامع علمی کشور انتخاب شود. خوشبختانه در برنامه راهبردی دانشگاه، اهداف اصلی، کمّی‌سازی شده‌اند که در این صورت امکان رصد و همچنین انطباق آنها با اسناد بالادستی را مهیا خواهد ساخت.