گسترش ارتباط فناوری پارک علم و فناوری خراسان جنوبی با مراکز پژوهشی دانمارک بررسی شد

۰۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۰ کد : ۱۳۴۴۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۳۶
در نشست توسعه روابط فناوری استان خراسان جنوبی و کشور دانمارک که با حضور دانی انان سفبر این کشور در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی برگزار شد، طرفین توانمندی های فناورانه و راهکارهای موجود در حوزی فناور ...

در نشست توسعه روابط فناوری استان خراسان جنوبی و کشور دانمارک که با حضور دانی انان سفبر این کشور در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی برگزار شد، طرفین توانمندی های فناورانه و راهکارهای موجود در حوزی فناوری های نوین را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این نشست مهندس خالدی قائم مقام پارک علم و فناوری خراسان جنوبی در خصوص امکانات و توان مندی های استان خراسان جنوبی گفت : این منطقه دارای توانمندی های بسیاری در حوزه های گوناگون می باشد اما آنچه به عنوان بزرگ ترین پتانسیل این منطقه می توان از آن یاد کرد وجود نیروی انسانی تحصیل کرده و دانشگاهی است.
وی در ادامه وجود بیش از 150 شرکت دانش بنیان و هسته فناور و ثبت قریب به 250 گواهی ثبت اختراع در این استان را مبنای محکمی برای ایجاد روابط فناورانه مابین دو کشور دانست و افزود : وجود مواهب طبیعی از جمله معادن غنی، گیاهان دارویی مزیت دار و انرژی های نو خصوصا انرژی خورشیدی می تواند زمینه ساز ارتباط بین شرکت های دانش بنیان ایرانی و دانمارکی شود.
در این نشست دانی انان سفیر دانمارک در ایران نیز با استقبال از توان شرکت های دانش بنیان استان خراسان جنوبی افزود : کشور دانمارک در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین انرژی های نو حاضر به همکاری دو طرفه با شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی می باشد.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که همکاری دو جانبه در این دو حوزه می تواند ارزش افزوده زیادی را در برای دو طرف ایجاد کند.
سفیر دانمارک در ایران در ادامه گفت: سرمایه گذاری در حوزه استارتاپ ها و فناوری های نو در دانمارک با استقبال بیشتری از سوی مردم مواجه است و سرمایه گذاران ایرانی را باید به سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان،ترغیب کنند.
وی اظهار داشت: بنده طی سفر دوروزه ام در استان خراسان جنوبی اطلاعات بسیار زیادی را از این استان به دست آوردم و ملاقات های بسیاری نیز با مقامات استانی در این خصوص صورت گرفته است.
سفیر دانمارک در ایران با اشاره به این نکته که معدن،زمینه اصلی است که می تواند در بحث همکاری بین خراسان جنوبی و کشور دانمارک مهم باشد، تصریح کرد: با وجود معادن و بخش های مختلف معدنی در این استان، می توان همکاری زیادی در این زمینه به وجود آورد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: از زمینه های اصلی در مبادلات تجاری و همکاری با ایران،در فرآوری صنایع دارویی و مواد غذایی است.
انان ضمن اشاره به ظرفیت هایی موجود در خراسان جنوبی در زمینه فعالیت های شرکت های دانش بنیان، یادآور شد: این ظرفیت ها در این استان بسیار خوب بوده و نباید نادیده انگاشته شوند.
وی افزود: شرکت "نوونوردیسک"، یک شرکت معتبر و بسیار معروف دارویی است که از سال 1385،بعد از توافق هسته ای در حوزه تولید داروی نسل جدید انسولین در ایران،با سرمایه گذاری 80 میلیون دلاری توسط مدیران شرکت دانمارکی در تهران،شروع به کار کرده است.
سفیر دانمارک در ایران در ادامه سخنان خود از انعقاد قراردادی با دانشگاه شیراز در خصوص باستان شناسی خبر داد و متذکر شد: در روز گذشته نیز قراردادی در بحث دامپزشکی در پاریس،مابین ایران و دانمارک به امضا رسیده و بر این اساس،رئیس دامپزشکی پاریس،پاییز سال آینده به ایران سفر خواهند داشت.
انان با اشاره به این نکته که کشور دانمارک، در بحث انرژی های نو بسیار قوی است،اذعان داشت: با توجه به وجود سطح بالای دانش بین دو کشور ایران و دانمارک،زمینه همکاری در این خصوص نیز وجود دارد.
وی در ادامه صحبت هایش با اشاره به اعطای وام در ایران به شرکت های دانش بنیان، عنوان داشت: به نظر بنده بهتر آن است که به جای دادن وام ، مردم به سرمایه گذاری در شرکت های نوپا، ترغیب شوند.
سفیر دانمارک در ایران در پایان اظهار داشت: کشور دانمارک از سرمایه گذاران ایرانی که قصد سرمایه گذاری در بخش های مختلف این کشور را دارند،با آغوش باز استقبال می کند.