گزارشی از حرکت شتابان علم ، پژوهش و فناوری به سوی مرجعیت علمی کشور

۲۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۴۸ کد : ۱۳۴۴۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۳۷
روابط عمومی وزارت علوم ، آخرین گزارش وضعیت علم، پژوهش و فناوری درکشور را منتشر کرد. این گزارش ، خلاصه گزارشی است که به همت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم منتشر شده و در آن ، وضعیت تولیدات علمی ...
گزارشی از حرکت شتابان علم ، پژوهش و فناوری به سوی مرجعیت علمی کشور
روابط عمومی وزارت علوم ، آخرین گزارش وضعیت علم، پژوهش و فناوری درکشور را منتشر کرد. 
این گزارش ، خلاصه گزارشی است که به همت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم منتشر شده و در آن ، وضعیت تولیدات علمی کشور به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است. 
نگاهی گذرا به آمار منتشر شده نشان می دهد که: 
- در سال گذشته، حدود 800 محصول فناورانه در پارک ها و مراکز رشد تولید شده اند و بیش از 750 ایده دانشگاهی تبدیل به محصول شده اند که از این تعداد، 600 محصول تجاری سازی و  روانه بازار شده است. 
- در حوزه ارتباط دانشگاه با صنعت، 15 تفاهم نامه بین وزارت علوم با سایر وزارتخانه ها و دستگاهها منعقد شده  و برای اولین بار مدیریت پژوهش و فناوری 20 میدان نفتی بزرگ کشور با اعتبار بالغ بر 1000میلیارد تومان به 9 دانشگاه و پژوهشگاه واگذار شده است.
- بیش از 200 دانشمند ایرانی مقیم داخل در فهرست دانشمندان تاثیرگذار و یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.
- دانشمندان و محققان کشور در سال 2016، 1/9درصد مقالات علمی دنیا را تولید کرده اند ( در حالی که جمعیت ایران، یک درصد جمعیت دنیاست) این رقم در سال 2000، تنها چهارده صدم درصد و در فاصله سالهای 2011 تا 2015 حدود 1/5 درصد بوده است. 
- نام 14 دانشگاه ایران در پایگاه لایدن و نام 8 دانشگاه ایران در پایگاه « یواس نیوز » در زمره دانشگاههای برتر و تاثیر گذار دنیا قرار گرفته است.  در حالی که تا سال 2013، هیچ دانشگاهی از ایران در این لیست قرار نداشت.
- نام 8 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی تایمز که کار رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان را انجام می دهد 
می درخشد. درحالی که تا سال  2012 فقط نام یک دانشگاه ایرانی در این رتبه بندی دیده می شد.
- از بعد کیفی، سهم مقالات پر استناد ایران ( یا مقالات یک درصد برتر دنیا) رشدی چشمگیر و حدود 2 برابری داشته است به این ترتیب که تعداد مقالات پر استناد ایران در پایان سال 2012 تعداد 111 مقاله داغ بوده که در پایان سال 2013 به 229 مقاله رسیده است.
- در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، 120 آزمایشگاه مرکزی در دولت تدبیر و امید ایجاد شده است که تا قبل از دولت یازدهم، تعداد آن کمتر از 20 آزمایشگاه بوده است. تعداد آزمایشگاههای دارای نظام استاندارد ایمنی هم افزایش چشمگیری داشته است.
- براساس اطلاعات پایگاه استنادی اسکوپوس، در سال 2000 رتبه اثرگذاری تولیدات علم ایران 46 بوده، این رتبه در سال 2010 به 28 رسیده است و طبق آخرین محاسبات انجام شده، در سال 2014، رتبه اثر گذاری علم ایران 22 بوده است.
- براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس سهم دیپلماسی علمی از کل تولید علم کشور از 19درصد در سال 2001 به 21درصد در سال 2014 افزایش یافته است .
درسال 2015 سهم دیپلماسی علمی از کل تولید علم دنیا 22درصد است . این بدان معنی است  که 22درصد تولید علم دنیا با مشارکت حداقل دو کشور صورت پذیرفته است. این رقم برای ایران در همین سال 23درصد و برای ترکیه 20درصد است.