گردهمایی معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه‌های منطقه 8 کشور دردانشگاه شهیدباهنرکرمان

۲۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۴ کد : ۱۳۴۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۲
معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه‌های منطقه 8 کشور، با تجدید میثاق شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس و قرائت فاتحه بر مزارشان حرکت خود را به سمت محل برگزاری دومین گردهمایی مدیران اداری، مالی و مد...
معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه‌های منطقه 8 کشور، با تجدید میثاق شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس و قرائت فاتحه بر مزارشان حرکت خود را به سمت محل برگزاری دومین گردهمایی مدیران اداری، مالی و مدیریت منابع منطقه 8 کشور باحضور دکتر طاهر رئیس دانشگاه شهیدباهنر، دکتراسلامی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه شهیدباهنر و معاونان دانشگاه‌های هرمزگان، زابل، سیستان و بلوچستان، ولایت ایرانشهر، ولی عصر رفسنجان(عج)، جیرفت، حضرت نرجس(س)، تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته و مجتمع های آموزش عالی بم، زرند و پارک زیست فناوری خلیج فارس آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه شهیدباهنرکرمان، ضمن خوش‌آمدگویی، گزارشی از اولین گردهمایی مدیران در دانشگاه سیستان و بلوچستان ارائه داد.
 دکترطاهر رئیس دانشگاه شهید باهنر، ضمن خیر مقدم به مدعوین  ابتدا به ارائه گزارشی از دانشگاه پرداخت و گفت: دانشگاه شهیدباهنر در بیش از400 رشته و گرایش درمقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد (حدود4000نفر) و دکتری تخصصی (حدود1000نفر) دانشجو دارد، همچنین حدود 650عضو هیئت علمی، که قریب به 100نفر استاد تمام و قریب به 150نفربه عنوان دانشیار مشغول به کار هستند، و به بیان این نکته پرداخت که نسبت دانشجو به استاد 14 به 1 هست یعنی به ازای هر14 دانشجو،1عضو هیئت علمی دارد که دانشگاه شهیدباهنر در بین دانشگاه‌های بزرگ کشور از این نظر حائز رتبه اول است.
 وی افزود: بیش از95درصد بودجه دانشگاه، به حقوق و دستمزد اختصاص می یابد و این موضوع بخش عظیمی از بودجه سالانه دانشگاه را در برمی گیرد و از جمع حاضر خواست تا راه کارهایی درجهت افزایش بهره‌وری از نیروی انسانی ارائه دهند.
 از دیگر مسائلی که رئیس دانشگاه شهیدباهنر به آن اشاره کرد،نظارت و ارزیابی  دانشگاه های شهید باهنرکرمان به عنوان دانشگاه مادر استان، بر دیگر دانشگاه‌ها ازجمله دانشگاه پیام نور استان، دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های غیر انتفاعی است.
رئیس دانشگاه شهیدباهنر گفت: فرآیند بازگشایی رشته های جدید، بررسی گواهی های تأییدیه تحصیلی و صدور دانشنامه دانش آموختگان دانشگاه‌های غیرانتفاعی استان، بر عهده دانشگاه شهید باهنر است.
وی افزود: دانشگاه های تحت نظارت باید امکاناتی را فراهم کنند تا این نظارت و ارزیابی به صورت صحیح صورت گیرد.
رئیس دانشگاه شهیدباهنر گفت: اعضای هیئت علمی، نیروی بالقوه‌ای هستند که می‌توان درجهت رساندن دانشگاه به سطح مطلوب، حل مسائل و مشکلات دانشگاه‌ها، از این پتانسیل استفاده کرد.
وی به همکاران جنوب شرق کشور توصیه کرد: لازم است قبل از جذب سرمایه انسانی، به مسائلی مانند بودجه و تعداد نیرو دقت کنند زیرا رسالت این سازمان برنامه ریزی و افزایش بهره وری مناسب از نیروی بالقوه کارکنان است.
دکتراویسی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه سیستان و بلوچستان و دبیر منطقه 8 گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جهت پوشش بهتر نیازهای دانشگاه‌ها و کم کردن حجم کاری وزارت متبوع، اقدام به تقسیم بندی دانشگاه‌های کشور به مناطق 9گانه کرد.
 دبیرمنطقه 8 بیان کرد: از بزرگ ترین مسائلی که بیشتر دانشگاه های منطقه 8 کشور با آن روبرو هستند چابک سازی نیروی اداری است که باید در طراحی سند راهبردی مورد توجه قرارگیرد، تا هم سیستم چابک شود و هم نیروهای غیرکاربردی حذف و نیروهای کارآمد جدید، راهگشا شوند. معاون، اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: از مهم ترین مسائل پیش روی معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه‌ها، چگونگی هزینه کرد اوراق مشارکت دولتی، در جهت تأمین و تجهیز دانشگاه‌ها و کارهای عمرانی است و لازم است این موضوع، بررسی و  راهکارهایی به وزارت متبوع ارائه شود.
وی افزود: از مسائل دیگری که می توان مطرح کرد نحوه‌ احتساب مدارک تحصیلی کارکنان اداری دانشگاه ها است، که معضلاتی ازجمله عدم هماهنگی مدارک تحصیلی با شرایط احراز شغل و کارآیی مدارک در پست اجرایی را به وجود می آورد.
دراین گردهمایی، افتتاح ناوگان حمل و نقل نوسازی شده دانشگاه انجام پذیرفت و مراسم با اهدای گلدان های گل(از طرف شرکت طلوع ماندگار هزار، متولی بهسازی فضای سبز دانشگاه) آغاز شد.