گردهمایی رؤسای دانشگاه‌های استان یزد با حضور معاون نهاد رهبری در دانشگاه‌های کشور

۱۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۲ کد : ۱۳۳۹۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۷
نشست هم اندیشی و اطلاع رسانی و ارزیابی شرایط فرهنگی و سیاسی دانشگاه‌ها با حضور حجت الاسلام والمسلمین میرمجید سید قریشی معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها دردانشگاه ...
نشست هم اندیشی و اطلاع رسانی و ارزیابی شرایط فرهنگی و سیاسی دانشگاه‌ها  با حضور حجت الاسلام والمسلمین میرمجید سید قریشی معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها دردانشگاه یزد برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این نشست که با حضور معاونان فرهنگی دانشگاه‌های استان یزد و مسئولان دفاتر نهاد استان برگزار و طی آن به مسائل  فرهنگی دانشگاه‌ها، شرایط دانشجویان و زمینه‌سازی ارتباط بهتر بین دانشگاه‌های استان پرداخته شد.
دکترمحمدصالح اولیاء رئیس دانشگاه یزد دراین مراسم با اشاره به وجه تسمیه معاونت فرهنگی و سیاسی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: در مورد مسائل فرهنگی دغدغه مدیران دانشگاه مشترک است و جدا از گرایش‌های سیاسی که در کشور داریم باید بپذیریم که در بخش‌های مختلف جامعه دلسوزانی وجود دارند و درمسائل سیاسی یک جناحی وارد قدرت می‌شود و مدتی این قدرت را در دست می‌گیرد  ولی در مسائل فرهنگی نوع نگاه باید متفاوت باشد.
وی افزود: همه باید به کمک هم به همفکری و تعامل برسیم و سعی کنیم با کمک هم این مشکلات را حل کنیم و در حوزه‌های دانشگاه اگر بتوانیم به یک توافق برسیم درصد موفقیت بیشتر می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین سید قریشی معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: در ایامی هستیم که به ارتحال امام راحل نزدیک می‌شویم و امام خمینی (ره) خیلی حق بر گردن ما دارد و شاید بتوانیم بگوییم احیای مجدد ملت اسلامی از امام خمینی (ره) شروع شد و ایران اسلامی کم کم به عزت واقعی خودش رسید .
وی افزود: مسائل فرهنگی درجامعه بر همه مسائل مقدم است و یک جامعه فرهنگی و دانشگاهی علم پرور خواهد بود و فرهنگ نیاز به سازماندهی دارد و مسئولیت فرهنگی به دوش شما روسا و معاونان دانشگاه‌ها می‌افتد.
حجت الاسلام والمسلمین سید قریشی گفت: فرهنگ نیاز به برنامه‌ریزی دارد  و هر برنامه‌ای نیاز به راهبردهای پیشین دارد و سند بالادستی در دانشگاه نباید در بایگانی‌ها بماند و مهم ترین چیزی که در زمینه مسائل فرهنگی باید مدنظر قرار بگیرد "سند دانشگاه اسلامی " است و متاسفانه این سند به گفتمان تبدیل نشده است .
وی دربخشی دیگر از سخنان خود افزود: نظام ما براساس مردم‌سالاری دینی اداره می‌شود و اگر بخواهیم براساس  سلایق خودمان کشور را اداره کنیم قطعا موفق نخواهیم شد و ما از این نظام‌های مختلف به نظام امام و امت رسیده‌ایم و اگر به فرامین امام و رهبری عمل شود، هیچ آسیبی به ما نمی‌رسد.
حجت الاسلام والمسلمین سید قریشی گفت: الان ما در نظامی هستیم که عقلانیت و عزت و مردم سالاری و حقوق انسانی در آن رعایت می‌شود و همه کشورهای اسلامی نگاهشان به کشور ماست و این در تاریخ این کشور بی‌نظیر است.
وی افزود: قرائت اسلام ناب و گفتمان جمهوری اسلامی امروزه در اثر فجایعی که قرائت تکفیری از اسلام به بار آورده است، مورد اقبال و استقبال قرار گرفته است.
گفتنی است در پایان حاضران در جلسه به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.