گردهمایی جمعی از رؤسای دانشگاه های کشور دردانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

۲۰ دی ۱۳۹۳ | ۱۰:۵۶ کد : ۱۳۳۹۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۰۷
گردهمائی جمعی از رؤسا و مسئولان دانشگاه های کشور با حضور مسئولان 10 دانشگاه بزرگ کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم که با حضور سرپرست دانشگاه تهرا...
گردهمائی جمعی از رؤسا و مسئولان دانشگاه های  کشور با حضور مسئولان 10 دانشگاه بزرگ کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم که با حضور سرپرست دانشگاه تهران، رؤسای دانشگاه های صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، شهید بهشتی ، فردوسی مشهد، اصفهان، تبریز و نیز معاونان دانشگاه های صنعتی خواجه نصیر، علم و صنعت ایران و تربیت مدرس برگزار شد، شرکت کنندگان به بحث و بررسی پیرامون مسائل مهم و مبتلابه دانشگاه های بزرگ کشور پرداختند.
در این نشست دکتر سید محمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به ضرورت های برگزاری این گردهمایی گفت: رسالت سنگین نظام آموزش عالی کشور به منظور تحقق اهداف نظام، موفقیت های آموزش عالی کشور طی دودهه گذشته و درکنار وجود چالش ها و مشکلات فراوان، نقش ویژه دانشگاه های برتر، بزرگ و باسابقه در تحقق این موفقیت ها و نیز حل چالش های پیش رو، از ضرورت های برگزاری این نشست می باشد.
وی افزود: استفاده از تجربیات پیرامون مسائل، مشکلات و نقاط ضعف و قوت و ایجاد شرایطی به منظور ارائه پیشنهادات و راهکارها درخصوص مشکلات و مسائل موجود به وزارت علوم و دیگر دستگاه های متولی کشور از نتایج مورد انتظار در برگزاری این گردهمایی است.
دکتر هاشمی عدم توجه دقیق به رسالت دانشگاه ها را از جمله مشکلات موجود دانست و اظهار کرد: تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد، خلاق و کارآفرین، ایفای نقش بعنوان مغز متفکر جامعه، انجام تحقیقات بنیادین در جهت پیشگیری از آسیب ها، انجام تحقیقات کاربردی، حل مسائل جامعه وصنعت درکوتاه مدت و تبدیل ایده به محصول، از جمله این رسالت هاست که در صورت توجه به هریک و بر مبنای میزان اهمیت آن ها، از مشکلات کاسته خواهد شد.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به مشکلات پیش روی دانشگاه های کشور گفت: تنزّل جایگاه، افت کیفیت آموزشی، وجود ابهام و افت کیفی در حوزه پژوهش وفناوری، تمرکزگرایی بیش ازحد در آموزش عالی، کاهش مقدار مطلق و نیز سهم دانشگاه های بزرگ وبرترکشور از بودجه کلی آموزش عالی، مشکلات فرهنگی و نیز مشکلات مربوط به امور پشتیبانی و رفاهی از جمله آن ها می باشد.
در ادامه این نشست دکتر محمود نیلی احمدآبادی سرپرست دانشگاه تهران با اشاره به مشکلات پیش روی دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های برتر کشور گفت: توجه بیش از حد به ارتقای کمی دانشگاه ها در حوزه های مختلف، از جمله مشکلات سال های اخیر نظام آموزش عالی کشور به شمار می رود.