گرامیداشت هفته دفاع مقدس در دانشگاه خوارزمی

۰۵ مهر ۱۳۹۳ | ۱۰:۵۳ کد : ۱۳۳۶۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۹۲
مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور سردار دکترمولایی فرمانده لشگر 10 سیدالشهدا و مسئولان دانشگاه خوارزمی در این دانشگاه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمیرهادی حسینی معاون پشتیبانی و...
مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور سردار دکترمولایی فرمانده لشگر 10 سیدالشهدا و مسئولان دانشگاه خوارزمی در این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمیرهادی حسینی معاون پشتیبانی و برنامه ریزی دانشگاه خوارزمی تحلیل آکادمیک و فرهنگی و منطبق با ارزش های اسلامی از ریشه های جنگ ایران و عراق را مطرح کرد.
وی درادامه افزود:  انقلاب ایران به دلیل ماهیت اش، با منابع غرب و شرق در تضاد بود، درنتیجه حذف  انقلاب و حکومت اسلامی، نقطه اشتراک خواسته قدرت های شرق و غرب بود پس می توان این گونه نتیجه گرفت که صدام و حکومت بعثی عراق، انگیزه های لازم را برای حمله به ایران داشت، این انگیزه ها شامل: سرخوردگی ناشی از قدرت طلبی شاه درمنطقه خلیج فارس - تحقیر ناشی از قرارداد 1975 الجزایر- حس ناسیونالیستی عربی - روحیه تجاوز کارانه صدام -اختلافات مرزی، اما همه عوامل فوق انگیزه  های لازم بود، نه انگیزه های کافی. دوعامل  انگیزه کافی را برای صدام فراهم کرد اولاً وقوع انقلاب اسلامی ثانیاً چراغ سبز قدرت های غربی به صدام .
دکترحسینی تحلیل دوم ازانقلاب را مبتنی بر ارزش های فرهنگی و دینی دانست و گفت: دفاع مقدس درتاریخ کشور ما جایگاه منحصر به فردی دارد و معتقدم این انقلاب ادامه نهضت عاشورا است.
درادامه سردار دکتر مولایی به تحلیل مختصری از جنگ پرداخت و گفت: جنگی که اتفاق افتاد جنگ اراده ها بود 4 اراده درمقابل یک اراده که آن 4 اراده به شرح ذیل می باشند:- دنیای غرب ورژیم صهیونیستی (با هدف نازله و هدف کامله) - کشورهای شرق (کل ساختار ارتش عراق روسی بود) - اعراب و کشورهای مرتجع (ایران هراسی از موقع بود) - حزب بعث به رهبری صدام با هدف سرنگونی رژیم ایران و ابطال قرارداد الجزایر، این چهار اراده در مقابل اراده آهنین ملت ایران
سردار مولایی سپس از نقش های اساسی دانشجویان و دانشگاهیان درجنگ و نقش رزمندگی، نقش فرمانده، نقش مدیریتی، نقش متخصص، نقش انگیزاننده، نقش معلمی، و نقش مشاوره سخن گفت.
وی انجام چهار وظیفه تبیین، تشریح، تدوین، تولید را در خصوص وقایع انقلاب و جنگ تحمیلی را به شکل بهتر و کامل تر  یادآور شد.