گام های بلند دانشگاه شیراز در عرصه پژوهش

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۴ کد : ۱۳۳۶۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۹۰
نشست خبری دکتر احمد عریان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز و دکتر غلامرضا کریمی رئیس دانشکده مهندسی شیمی ، نفت و گاز دانشگاه شیراز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عریان در این نشست ...
نشست خبری دکتر احمد عریان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز و دکتر غلامرضا کریمی رئیس دانشکده مهندسی شیمی ، نفت و گاز دانشگاه شیراز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عریان در این نشست مطالبی را در خصوص کیفیت و سطح علمی دانشگاه شیراز بیان کرد و توضیحاتی را در خصوص دو قرارداد بزرگ بین دانشگاه شیراز و وزارت نفت که برای بهینه سازی و ارتقای فناوری تولید متانول و فرآورده های پایین دست و همچنین ایزومریزاسیون نفتای سبک منعقد شده ارائه کرد.
وی تصریح کرد: دانشگاه شیراز به عنوان مهم ترین دانشگاه جامع در منطقه جنوب کشور از توانایی بالایی برای تحلیل و بررسی معضلات و همکاری در زمینه های مختلف فنی و مهندسی، اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی و حقوقی فرآورده های نفتی برخوردار استو قادر است در قالب پروژه های پژوهشی معضلات مطرح شده را مرتفع کند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: تعاملات مشترک دانشگاه شیراز و شرکت فرآورده های نفتی برای دو طرف سرمایه گذاری مناسبی است و ما از این تعاملات استقبال می کنیم.
دکتر عریان تصریح کرد : دانشگاه شیراز در 2 مگاپروژه ایزومریزاسیون و متانول نقش محوری دارد و در پروژه گاز هم به عنوان همکار با پژوهشگاه نفت عمل می کند.
وی ادامه داد : در همین راستا دو انستیتوی تخصصی در دانشگاه شیراز راه اندازی می شود.
معاون پژوهشی دانشگاه شیراز از اجرایی شدن قرارداد ازدیاد برداشت هم خبر داد و گفت : حجم این قرارداد حدود 7 میلیارد تومان (4 میلیارد و 600 میلیون تومان به اضافه 500 هزار یورو) است.
وی اظهار داشت : بر اساس این قرارداد، باید حتما همکار خارجی برای طرح انتخاب می شد و به همین دلیلی سفرهای علمی به انگلیس ، آلمان و فرانسه صورت گرفت و نهایتا دانشگاه دولتی اسکاتلند Heriot-Watt ، مستقر در شهر ادینبرو و انستیو تحقیقاتی نفت فرانسه IFP به عنوان همکار خارجی این دو طرح انتخاب شد.
دکترعریان، در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دانشگاه شیراز در رتبه بندی مجله معتبر (Nature)، رتبه دوم را در میان دانشگاه های ایران کسب کرده است، اظهار داشت: در این نظام رتبه بندی، انتشار مقاله های علمی در 67 عنوان مجله با تراز علمی بالا در سطح جهان مدنظر قرار می گیرد که محققان دانشگاه شیراز با ارائه 9 مقاله در سال 2015 در این گونه مجله ها، عنوان دوم را در میان همه دانشگاه های کشور کسب کردند.
وی گفت: در صورت در نظرگرفتن مراکز تحقیقاتی ایران نیز این دانشگاه پس از دانشگاه تهران و مرکز تحقیقات فیزیک نظری در رتبه بندی نیچر قرار گرفته است که نشان دهنده انجام کار علمی اصیل و فاخر در این دانشگاه است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز گفت: به دنبال امضای تفاهم نامه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان پدافند غیرعامل، دانشگاه شیراز به همراه هشت دانشگاه کشور ایفای نقش می کند.
وی افزود: این قرارداد همکاری که ارزش کل آن 10 میلیارد تومان است، به پژوهش درباره بحران های انسان ساز مانند جنگ های میکروبی می پردازد.
دکتر عریان اظهار کرد: دانشگاه شیراز همچنین در تفاهم نامه ای با سازمان آب منطقه ای فارس، با این سازمان در این استان و استان های مجاور جلسه هایی برگزار می کند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: شورای آموزش و پژوهش استان فارس که حدود 10 سال تعطیل بود، با ابلاغ دولت بار دیگر فعالیت خود را از سر گرفت.
وی ادامه داد: دبیرخانه این شورا در دانشگاه شیراز آغاز به کار کرده است و ریاست آن را استاندار یا یکی از معاونان استانداری و دبیری آن را این دانشگاه برعهده دارد.
دکترعریان افزود: این شورا در نظر دارد که اعتبارهای پژوهشی سازمان های مختلف در استان فارس را با هدف حل چند مشکل کلیدی این استان متمرکز و ساماندهی کند.
راه اندازی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز و ارائه خدمات به دانشگاه ها و مراکز صنعتی فارس و استان های همجوار، خرید بالغ بر 2 و نیم میلیارد ریال کتاب برای کتابخانه های دانشگاه شیراز، مدیریت پژوهش در دانشگاه های منطقه 7 کشور، اتصال به شبکه آزمایشگاهی،ایجاد کنسرسیوم آزمایشگاهی میان دانشگاه شیراز ، دانشگاه صنعتی شیراز و پارک علم و فناوری فارس، دسترسی به پایگاه های اطلاع رسانی و علم سنجی Scopus و Elsevier و ایجاد مراکز مشاوره متعدد برای ارائه خدمات به جامعه ، از دیگر موضوعاتی بود که دکتر عریان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز در نشست خبری به تشریح آنها پرداخت.
در ادامه دکتر غلامرضا کریمی رئیس دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز گفت: بیش از یک‌صد سال از کشف نفت در ایران می گذرد ،اما متاسفانه هنوز جزو واردکنندگان تکنولوژی هستیم.
وی افزود : با شروع دولت جدید و هوشمندی وزیر نفت، خوشبختانه توجه به دانشگاه ها در دستور کار این وزارت خانه قرار گرفت و اکنون بستر مناسبی برای دانشگاه های برتر فراهم گردیده که به توسعه فناوری بپردازند.
دکتر کریمی با اشاره به واگذاری ماموریت اجرای طرح ازدیاد برداشت از این میدان نفتی به دانشگاه شیراز در دو سال گذشته افزود: در این مدت دانشگاه ها و موسسه های پژوهشی برتر بین المللی فعال در صنعت نفت شناسایی شدند.
وی اظهار داشت: این دانشگاه ها متاثر از فضای بین المللی حتی به ایمیل های ما پاسخ ندادند و در نهایت، بعد از برجام بود که موفق شدیم با بهترین دانشگاه ها و مراکز بین المللی صنعت نفت برای همکاری مشترک مذاکره کنیم.
مدیر طرح تحقیقاتی ازدیاد برداشت از میدان نفتی منصوری در دانشگاه شیراز گفت: دانشگاه هریوت وات بریتانیا ارتباطات خوبی با شرکت نفتی بریتیش پترولیوم دارد و به همراه موسسه فرانسوی آی . اف. پی در اجرای این طرح، به عنوان مشاور خارجی با دانشگاه شیراز همکاری می کنند.
وی افزود: قرارداد پژوهشی ازدیاد برداشت از میدان نفتی منصوری به ارزش 70 میلیارد ریال با دانشگاه شیراز منعقد شده است و باید توجه داشت که با هر یک درصد ارتقای میزان برداشت از این ذخایر، ده ها میلیارد دلار به نفع کشور خواهد بود.
دکتر کریمی توضیح داد: میدان نفتی منصوری دو مخزن نفتی دارد که ضریب ازدیاد برداشت از آن حدود 50 درصد است و این به آن معنا است که نیمی از ظرفیت آن قابلیت برداشت دارد.
وی ادامه داد: مخزن نفتی دیگر میدان منصوری که بسیار بزرگ است، ضریب ازدیاد برداشت 10 درصد دارد و این به آن معنا است که از هر یک‌صد بشکه نفت واقع در منابع زیرزمینی، تنها 10 درصد آن در شرایط برداشت فعلی قابل دستیابی است و از این رو، ازدیاد برداشت از این دو مخزن نفتی در دستور کار محققان دانشگاه شیراز قرار دارد.