گام جدید محقق دانشگاه شهید چمران اهواز در افزایش بازده تصفیه‌ آب

۲۱ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۸ کد : ۱۳۳۵۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۴
محقق دانشگاه شهید چمران اهواز با همکاری محققان کشور سوئد برای بهبود فرایند حذف آلاینده‌های صنعتی از آب، به بررسی استفاده از نانوساختارهای مختلف اکسید مس و تفاوت بازده آن‌ها پرداخته است.به گز...
محقق دانشگاه شهید چمران اهواز  با همکاری محققان کشور سوئد برای بهبود فرایند حذف آلاینده‌های صنعتی از آب، به بررسی استفاده از نانوساختارهای مختلف اکسید مس و تفاوت بازده آن‌ها پرداخته است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،  یکی از مسائل مهم پیش روی جوامع امروزی، مشکل آلودگی آب است ومحققان بسیاری در این حوزه مشغول تحقیق و بررسی برای رفع این مشکل هستند. یکی از راهکارهایی که مورد توجه بسیاری از پژوهشگران قرار گرفته، استفاده از نانوساختارها برای حذف انواع آلاینده‌ها است. این تحقیق نیز با هدف بررسی و معرفی نانوساختارهای مختلف اکسید مس با بازده فتوکاتالیستی بالا در حذف آلاینده‌ها به ویژه رنگ آلی قرمز کنگو(Red Congo) انجام شده است. این رنگ، ماده‌ای سمی است که به دلیل تغییر رنگ، با تغییر pH از محیط بازی به اسیدی، مورد استفاده محققان است.
همه‌ نانوساختارهای استفاده شده در این تحقیقات به روش آبی- حرارتی در دمای پایین تولید شده است. این روش نیازمند استفاده از تجهیزات پیچیده نیست و هزینه پایینی دارد. از طرفی با توجه به نتایج آزمون‌هایی XRD و FTIR نانوساختارهای تولید شده کاملاً خالص بوده و هیچگونه فاز اضافی در آن‌ها وجود ندارد.
آذر سعدالله خانی، دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه شهید چمران اهواز و محقق طرح در این باره اظهار کرد: از جمله دلایل استفاده از نانوساختارها در این حوزه می‌توان به سرعت بالای فرایند تصفیه و عدم تولید ماده آلاینده پس از تجزیه آلاینده اولیه اشاره کرد.
وی در ادامه افزود: این نتایج بخشی از پروژه‌ای جامع‌تر است که به سرپرستی پروفسور مگنس ویلاندر در دانشگاه لینشوپینگ کشور سوئد در حال انجام است ودر واقع در این پژوهش خواص مختلف نانوساختارهای اکسید فلزی در کاربردهایی همانند حسگر زیستی و فرایندهای فتوکاتالیستی مورد بررسی قرار گرفته است.