کمیسیون ملی یونسکو همایش بین المللی میرسیدعلی همدانی را برگزار می کند

۲۸ مهر ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۱ کد : ۱۳۳۴۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۸۸
به مناسبت ثبت جهانی میرسیدعلی همدانی عارف و عالم بزرگ ایرانی در برنامه مشاهیر و رویدادهای فرهنگی یونسکو، همایش بین المللی بزرگداشت این شخصیت نامی با مشارکت و همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کمی...
به مناسبت ثبت جهانی میرسیدعلی همدانی عارف و عالم بزرگ ایرانی در برنامه مشاهیر و رویدادهای فرهنگی یونسکو، همایش بین المللی بزرگداشت این شخصیت نامی با مشارکت و همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کمیسیون ملی یونسکو- ایران، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، موسسه فرهنگی اکو، جامعه المصطفی، موزه ملی ملک، سفارت تاجیکستان و موسسه فرهنگی نقش جاوید در تاریخ سوم آبان 1393 با حضور دکترمحمدرضا سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو درمحل موزه ملی ایران برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پیرو ثبت 3 تن از شخصیت‌ها و مشاهیر برجسته ایران نجم‌الدین کبری (هشتصدمین سال زندگی فعال عارف بزرگ اخلاق و عرفان ایران‌زمین)، فخرالدین عراقی (هشتصدمین سال تولد شاعر و ادیب پرآوازه ایرانی)، عبدالقادر مراغه‌ای (ششصدمین سال زندگی فعال اولین ردیف‌نویس موسیقی اصیل ایرانی) درسال 1391 درفهرست جهانی یونسکو برای دوره دوساله 2015-2014 میلادی، چهارمین شخصیت ایرانی به نام میر سیدعلی همدانی (هفتصدمین سال تولد شاعر، ادیب و عارف بزرگ ایرانی) نیز در سال 1392 در برنامه مشاهیر و رویدادهای فرهنگی یونسکو برای دوره دوساله فوق ثبت شد.
میرسید علی همدانی درسال 714 هجری قمری (اوایل قرن چهاردهم میلادی) درشهر همدان به دنیا آمد و پس از فراگرفتن علوم مختلف، به منظور توسعه آموزش و ریشه‌کن کردن بیسوادی به مناطق مختلف شبه قاره هند، پاکستان و منطقه قفقاز به همراه 700 نفر از شاگردان برجسته اش مهاجرت کرد.
همچنین جایگاه میرسیدعلی همدانی نزد مردم منطقه کشمیر به اندازه‌ای است که وی را به نام "شاه همدان" می خواندند. در تاجیکستان نیز به سبب خدمات گسترده و فروان علمی و معرفتی، همواره نزد مردم و اصحاب هنر و فرهنگ از جایگاه ممتازی برخوردار بود تا جایی که روی اسکناس‌های آن کشور اشعار زیبای وی با مضمون دعوت انسان‌ها به مهربانی و پرهیز از خشونت و اشاعه صلح نگاشته شده است.
میرسیدعلی همدانی درکتاب ارزشمند خود با نام "ذخیره‌الملوک" نوعی دستورالعمل صلح و توسعه، نیکی و ریشه‌کن کردن خشونت را به حاکمان و پادشاهان توصیه می کند، هدفی که سازمان جهانی یونسکو همواره بر آن تاکید دارد.
گفتنی است این مراسم در تاریخ شنبه سوم آبان 1393 درمحل موزه ملی ایران (خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر) ازساعت 15 تا 17 برگزار می شود.