کسب رتبه دوم وب‌گاه دانشگاه فردوسی مشهد در بین دانشگاه‌های کشور

۱۴ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۲ کد : ۱۳۳۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۹
وب‌گاه دانشگاه فردوسی مشهد دربین وب‌گاه‌های دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رتبه‌بندی جهانی وبومتریک دوم شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، با اعلام آخرین نتایج رتبه‌بندی جهانی وب‌گاه‌های...
وب‌گاه دانشگاه فردوسی مشهد دربین وب‌گاه‌های دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رتبه‌بندی جهانی وبومتریک دوم شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، با اعلام آخرین نتایج رتبه‌بندی جهانی وب‌گاه‌های دانشگاهی، که به «وبومتریک» مشهور است، وب‌گاه دانشگاه فردوسی مشهد با 85 رتبه صعود نسبت به دوره پیش به جایگاه 630 جهانی دست پیدا کرد و دربین دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رتبه دوم را، پس از دانشگاه تهران، و دربین همه دانشگاه‌های ایران شامل دانشگاه‌های وزارت علوم، وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکی، دانشگاه‌های آزاد و پیام نور نیز رتبه سوم را کسب کرد.
همچنین براساس این رتبه‌بندی دانشگاه فردوسی مشهد توانسته است رتبه 13 خاورمیانه را کسب کند و دربین دانشگاه‌های وزارت علوم،‌ پس از دانشگاه تهران و دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه‌های تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، شیراز، شهیدبهشتی و اصفهان قرار گرفته‌اند.
براساس این گزارش این رتبه‌بندی توسط آزمایشگاه سایبرمتریک اسپانیا دوبار درسال انجام می‌گیرد و درآخرین ارزیابی، که نتایج آن درمردادماه 1393 منتشر شده است، 22000 دانشگاه در دنیا و 577 دانشگاه از ایران نمایه شده‌اند.
همچنین شاخص‌های ارزیابی این نظام رتبه‌بندی شامل قابلیت مشاهده (مجموع تعداد لینک‌ها و دامنه‌های ارجاع شده مربوط به این لینک‌ها از یک وب‌گاه خارجی به وب‌گاه دانشگاه)، اندازه صفحات وب (تعداد صفحات وب موجود در وب‌گاه دانشگاه)، فایل‌های قابل دسترسی (مجموع فایل‌هایی با فرمت pdf, doc, docx, ppt)، و برتری (تعداد مقالات برتر دانشگاه که جزو 10 درصد مقالات با بیشترین ارجاعات هستند) می‌باشد.
گفتنی است مرکز اطلاعات، آمار و امور رایانه‌ای دانشگاه فردوسی مشهد برای ارتقای جایگاه حضور مجازی دانشگاه در گستره وب در این رتبه‌بندی و سایر رتبه‌بندی‌ها، راهکارهای مناسبی را اندیشیده است که مبتنی بر آن در 11 دوره گذشته رتبه‌بندی وبومتریک، از سال 1387، جایگاه جهانی دانشگاه 1750 رتبه بهبود داشته است.