کاهش تصادف اتوبوس‌ها با استفاده ازفناوری شبیه سازدانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

۲۱ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۳ کد : ۱۳۳۱۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۲
طرح مشترک شبیه ساز رانندگی میان دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه از سه سال پیش اجرایی شده که نتیجه آن کاهش 25 درصدی تصافات بوده است.به گزارش روابط عمومی وزارت...
طرح مشترک شبیه ساز رانندگی میان دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه از سه سال پیش اجرایی شده که نتیجه آن کاهش 25 درصدی تصافات بوده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، علی نحوی  مجری طرح شبیه ساز رانندگی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی گفت: طرح ویژه شبیه ساز رانندگی به مجموعه فعالیت های ما در زمینه واقعیت مجازی افزوده است که جنبه های مختلف آموزشی و پژوهشی دارد.
وی با بیان اینکه از سال 1390 طرح شبیه ساز رانندگی بر روی رانندگان درون شهری تهران پیاده شده است، اظهار داشت: شبیه ساز رانندگی با مطابقت 90 درصد می تواند با رصد وضعیت چشم راننده، حرکات فرمان خودرو، زمان سنجی فشار دادن پدال ها و سایر رفتارهای راننده را در هر وضعیتی کنترل کند و از این طریق به راننده آمادگی مقابله با خطرات احتمالی را به هنگام رانندگی واقعی بدهد.
نحوی تاکید داشت: علاوه بر شبیه ساز رانندگی، دروس روانشناسی مانند مدیریت استرس،مدیریت خشم، آرامش روحی و نیز ارتباط موثر با مسافران و سایر رانندگان به رانندگان آموزش داده می شود.
وی خاطر نشان کرد: طبق ارزیابی های پلیس راهور، پس از یک سال از اجرای آموزشی فقط یک پنجم رانندگان، 25 درصد کل تصادفات رانندگان اتوبوس های درون شهری کاهش پیدا کرده است و این دلیل خوبی بر موثر بودن آموزش از طریق شبیه ساز به رانندگان است.
نحوی همچنین در خصوص مزیت های استفاده از شبیه ساز رانندگی توضیح داد و گفت: شبیهساز رانندگی علاوه بر آنکه میتواند کیفیت رانندگی رانندگان پرخطر را ارتقا دهد، نحوۀ صحیح رانندگی را به سایر رانندگان کمخطر نیز آموزش میدهدو اکثر اهداف آموزشی نظیر آموزش مهارت رانندگی تدافعی، صرفهجویی مصرف سوخت، راحتی سرنشینان و غیره با این برنامه جامع و مدون آموزشی میسر شده است.