پانل تخصصی" مدیریت شهری در مسیر توسعه پایدار از منظر یونسکو" در اجلاس جهانی شهرداران 2016 برگزارشد

۰۴ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۲ کد : ۱۳۳۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۷۷
پانل تخصصی یونسکو با عنوان " مدیریت شهری در مسیر توسعه پایدار از منظر یونسکو" در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران  در تهران برگزار شد .به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، کمیسیون ملی یونسکو – ای...
 پانل تخصصی" مدیریت شهری در مسیر توسعه پایدار از منظر یونسکو" در اجلاس جهانی شهرداران 2016 برگزارشد
پانل تخصصی یونسکو با عنوان " مدیریت شهری در مسیر توسعه پایدار از منظر یونسکو" در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران  در تهران برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، کمیسیون ملی یونسکو – ایران با همکاری شهرداری رشت و شهرداری قزوین پانل تخصصی یونسکو با عنوان " مدیریت شهری در مسیر توسعه پایدار از منظر یونسکو" را در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران در برج میلاد برگزار کرد.
در ابتدای این پانل تخصصی که با حضور جمعی از اعضای شوراهای شهر و شهرداران، پژوهشگران و متخصصین حوزه مدیریت شهری و دانشجویان این رشته برگزار شد  دکتر نصیری قیداری ضمن معرفی کمیسیون ملی یونسکو – ایران به اهداف هفده گانه توسعه پایدار 2030 سازمان ملل اشاره کرد و بر هدف شماره 11 با عنوان شهرهای پایدار و جوامع تاب آور تاکید کرد. 
سپس دکتر نصرتی شهردار قزوین ضمن اشاره به مفهوم شهر خلاق، انواع شهر خلاق، ارتباط مدیریت شهری و همکاری با شبکه بین المللی شهر خلاق یونسکو را  تبین کرده  و با اشاره به مفاهیم، چالش ها و فرصتهای همکاری با این شبکه، آمادگی قزوین را برای ورود به این شبکه در حوزه طراحی اعلام کرد.   
در ادامه این بحث، دکتر ثابت قدم شهردار رشت به تاریخچه ای از شهر رشت و ظرفیت های این شهر اشاره کرده و مراتب انجام پذیرفته در خصوص باز آفرینی شهر رشت را در راستای دستورالعمل های بین المللی یازآفرینی شهری دانست.
 وی بازآفرینی در رشت را با تاکید بر رویکردهای سه گانه، جلب مشارکت اجتماعی مبتنی بر اعتماد سازی محلی، برند سازی شهری(انسانی،کالبدی و جشنواره محور) و جذب سرمایه و سرمایه گذاری اعلام کرد.
شهردار رشت ضمن اشاره به مفاهیم اولیه توسعه روابط بین الملل (پارادیپلماسی) و عضویت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو، گزارشی از روند عضویت این شهر در شبکه بین المللی شهر خلاق یونسکو در حوزه خوراک پذیری و فرصت های پیش رو پرداخت.
 سپس دکتر رضوانی عضو هیئت علمی دانشگاه، به نقش و اهمیت همکاری با سازمان های بین المللی بویژه یونسکو در بهبود مدیریت شهری اشاره کرده و به ارائه کارکرد ها و گستره فعالیت برخی از مهم ترین سازمان ها و جوامع بین المللی در حوزه مدیریت شهری پرداخت.
 وی ضمن اشاره به  برنامه اسکان بشر سازمان ملل، برنامه توسعه سازمان ملل، سازمان شهرها و حکومت های محلی متحد، سازمان بین المللی شهرها و پایتخت های اسلامی، صندوق جهانی توسعه شهرها، سازمان متروپلیس، بانک جهانی، مجمع شهرداران آسیایی، مجمع شهرداران برای صلح، صندوق بین المللی پول به بیان سابقه فعالیت های یونسکو مرتبط با مدیریت شهری پرداخته و شبکه جهانی شهرهای یادگیرنده یونسکو، برنامه مدیریت دگرگونی های اجتماعی، برنامه حفاظت میراث جهانی ، گردشگری پایدار و ایجاد شهرهای بهتر با کودکان و جوانان  را معرفی کرد.
سپس دکتر مهنام ضمن اشاره به چگونگی عملیات احراز شرایط عضویت در شبکه شهر خلاق یونسکو و شرایط تداوم پویای این عضویت ( با استناد به دو تجربه عملی در خصوص شهرهای رشت و اصفهان) بر بررسی بازخوردهای اجتماعی عضویت شهرها در شبکه های بین المللی، چالش ها و فرصت های آن با توجه به اهداف مرتبط به موضوع اهداف هفده گانه توسعه پایدار تاکید کرد.
 وی با فراخواندن پژوهشگران و مسئولان ، سازمان های دولتی و غیر دولتی به ملاحظه و در نظر داشتن أهداف ١٧ گانه توسعه پایدار سازمان ملل ٢٠٣٠ با تاکید بر هدف شماره ١١ که تاکید بر شهرهای پایدار و جامعه تاب آور دارد، بر سرفصل ها و رهیافت های بین المللی مدیریت شهری که باید این مسئله را در اولویت برنامه ریزی های خود قرار دهند تاکید کرد.
دکتر مهنام در ادامه افزود: توجه به إبعاد نرم افزاری مدیریت شهری باید به موازات و هم عرض ابعاد سخت افزاری مدیریت شهری صورت پذیرد و این یعنی توجه به ارتباط مدیریت شهری مطلوب با ارتقای سلامت اجتماعی ، ارتقای مشارکت اجتماعی با تاکید بر پتانسیل و خلاقیت و شکوفایی جوانان ، تلاش برای افزایش امید به زندگی شهروندان و در نظر داشتن سیاست های ترغیب و تشویق برای مسئولیت های اجتماعی ، ارتقای کار آفرینی و اشتغال زایی در کنار ابعاد سخت افزاری گذشته همچون أصول شهرسازی و راه سازی و بحران ترافیک و آلودگی های زیست محیطی متعاقب که از گذشته مورد بحث بوده است .
در پایان این  پانل ، پرسش و پاسخ با حاضران صورت پذیرفت . 
گفتنی است دکترسعدالله نصیری قیداری، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو –ایران به عنوان رییس پانل، دکترشیدا مهنام، مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو –ایران به عنوان دبیر علمی پانل، دکتر ثابت قدم، شهردار رشت، دکتر نصرتی شهردار قزوین و دکتر سعیدی رضوانی استادیار دانشگاه قزوین به عنوان سخنرانان این پانل علمی و تخصصی حضور داشتند.