قطعنامه پیشنهادی ایران در موضوع مقابله با افراط‌گرایی در فضای مجازی به تصویب یونسکو رسید

۲۳ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۵ کد : ۱۳۲۷۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۶۹
قطعنامه پیشنهادی ایران در موضوع مقابله با افراط‌گرایی در فضای مجازی، در کمیسیون ارتباطات و اطلاعات سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو به تصویب رسید. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، کمیسیون ارتباطات و اط...
قطعنامه پیشنهادی ایران در موضوع مقابله با افراط‌گرایی در فضای مجازی، در کمیسیون ارتباطات و اطلاعات سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو به تصویب رسید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، کمیسیون ارتباطات و اطلاعات سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو در پاریس تشکیل جلسه داد و قطعنامه پیشنهادی ایران در موضوع مقابله با افراط گرایی در فضای مجازی را تصویب کرد.
بر پایه این گزارش، در اولین جلسه این کمیسیون رأی گیری برای انتخاب رئیس و اعضای کمیسیون ارتباطات و اطلاعات انجام شد و سپس دستور کار به تصویب نمایندگان کشورها رسید و جانیس کارکلینس معاون مدیر کل یونسکو در بخش ارتباطات به معرفی برنامه های آینده یونسکو در حوزه ارتباطات و اطلاعات پرداخت.
تدوین پیش نویس برنامه و بودجه سال های 2021ـ2018 ، بررسی و تصویب پیش نویس بودجه سال های 2017ـ 2016 و بررسی قطعنامه های پیشنهادی کشورها و سند نهایی کنفرانس اتصال همگانی موضوعات مورد بحث در نخستین جلسه این کمیسیون را تشکیل می‌داد.
دکتر فرهاد اعتمادی نماینده ایران در این کمیسیون، در خصوص بررسی و تصویب بودجه های 2017ـ 2016 در بخش ارتباطات، ضمن قدردانی از دبیرخانه یونسکو در زمینه تدوین آن، ابراز امیدواری کرد که برنامه و بودجه دو ساله به تحقق اهداف استراتژیک یونسکو کمک کند.
وی در ادامه افزود: عدم واریز حق عضویت توسط بعضی از کشورها باعث کاهش منابع مالی یونسکو و وابستگی پیش از پیش به منابع فرا بودجه ای خواهد شدکه این امر باعث می شود یونسکو به ناچار نسبت به کاهش پست های خود در خارج از کشور و همچنین کاهش قابل ملاحظه بودجه عملیاتی اقدام کند.
رئیس گروه ارتباطات و اطلاعات کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: بودجه یونسکو برای پاسخ به نیازهای کشورهای عضو کافی نیست و در شرایطی که کشورها خواستار حمایت بیشتر یونسکو هستند، این امر به اعتبار یونسکو لطمه خواهد زد، لذا لازم است بودجه سازمان قابل پیش بینی و مستمر باشد و ایران در این خصوص از یونسکو حمایت می کند.
در روز اول، قطعنامه پیشنهادی ایران در موضوع مقابله با افراط گرایی در فضای مجازی در کمسیون به بحث گذاشته شد و با قاطعیت به تصویب رسید.
در روز دوم، یکی از موضوعات مهم بررسی توصیه نامه یونسکو در زمینه حفاظت و دسترسی به میراث مستند بود که دکتر اعتمادی نماینده ایران، ضمن حمایت از تصویب آن ابراز امیدواری کرد که در آینده یونسکو بتواند یک الزام عملی در قالب یک کنوانسیون به امضای کشورهای عضو یونسکو برساند.
در همین زمینه یک نشست ویژه با هدف " تعریف یک پروژه نرم افزاری برای حفظ اطلاعات میراث دیجیتال برای نسل بعد" و با مشارکت متخصصانی از دانشگاه‌ها، شرکت گوگل و مایکروسافت برگزار شد.
علاوه بر آن، پیشنهاد تعیین یک روز به عنوان روز جهانی دسترسی به اطلاعات مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا به تصویب رسید.
گفتنی است دکتر فرهاد اعتمادی از کمیسیون ملی یونسکو در ایران و دکتر علی اکبر جلالی از دانشگاه علم و صنعت ایران به نمایندگی از ایران در کمیسیون ارتباطات و اطلاعات سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو حضور داشتند.

( ۱ )