قطعنامه پیشنهادی ایران در حوزه فرهنگ به تصویب یونسکو رسید

۲۳ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۴ کد : ۱۳۲۷۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۱۱
قطعنامه پیشنهادی ایران با موضوع جلوگیری از تولید بازی های رایانه ای ضد میراث جهانی و تنوع فرهنگی به تصویب یونسکو رسید. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در جریان سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو، قطعن ...
قطعنامه پیشنهادی ایران با موضوع جلوگیری از تولید بازی های رایانه ای ضد میراث جهانی و تنوع فرهنگی به تصویب یونسکو رسید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در جریان سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو، قطعنامه پیشنهادی ایران در خصوص تولید و اشاعه بازی های مجازی دوستدار میراث فرهنگی و جلوگیری از اشاعه بازی های رایانه ای مخرب و ضد میراث جهانی در کمیسیون فرهنگ یونسکو به تصویب رسید.
دکتر عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو و نماینده ایران در کمیسیون فرهنگ سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو اظهار داشت: یکی از دغدغه های جدی که طی سال های اخیر اثرات مخربی بر اذهان  نوجوانان، جوانان و خانواده ها در منطقه گذاشته است، اشاعه و ترویج بازی‌های مخرب و ضد میراث تاریخی و فرهنگی است.
وی گفت: این دست از بازی ها که به گونه ای هدفمند خشونت، تنفر قومی و تخریب بناهای تاریخی را با هدف هویت زدایی در اذهان نوجوانان و جوانان دامن می زند، خطری بسیار جدی برای آینده منطقه و جهان به شمار می رود.
دکتر مستکین افزود: قطعنامه پیشنهادی ایران در بخش فرهنگ با این رویکرد تدوین شد تا مروج و حامی بازی های مجازی دوستدار میراث فرهنگی جهانی باشد و همچنین سندی برجسته جهت ترغیب و تشویق کشورهای عضو  ملل متحد جهت جلو گیری از اشاعه بازی های ضد میراث جهانی باشد.
وی تصریح کرد: این قطعنامه که با حمایت جدی خانم ایرنا بوکوا مدیر کل یونسکو ، فرانچسکو بندرین نماینده مدیر کل یونسکو و بسیاری از  کشورها همراه بود، حدود یک ساعت از زمان کمیسیون فرهنگ را به بحث و ارائه نقطه نظرات کشورها به خود اختصاص داد .
مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو در ایران اظهار داشت: نکته قابل تامل مخالفت کشورهای فنلاند ،سوئد، نروژ، دانمارک و  هلند بود. این کشورها خاستگاه اصلی تولید این گونه بازی ها هستند.
وی گفت: در برابر موضع گیری این کشورها ، کشورهای موافق این قطعنامه مانند کوبا ، قزاقستان ، اکوادور ،نامیبیا و اتریش با حمایت از قطنامه به دفاع از آن پرداختند.
دکتر مستکین خاطرنشان کرد: پس از اوج گیری نظرات موافق و مخالف،  نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، دکتر نصیری قیداری ، دکتر مستکین و دکتر حاجی لاری به ابعاد و زوایای اهمیت این قطعنامه پرداختند و نهایتا پس از موضع گیری های فراوان نماینده نروژ با قبول اهمیت این قطعنامه موافقت خود را اعلام کرد.
گفتنی است تنها قطعنامه تصویب شده در بخش فرهنگ، قطعنامه ایران بود و قطعنامه چین در خصوص جاده ابریشم به تصویب نرسید.