قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل: دانشگاه های قفقاز می توانند ازتمام امکانات علمی و پژوهشی دانشگاه های ایران استفاده کنند

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۷ کد : ۱۳۲۱۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۵۷
دکترحسین سالارآملی قائم مقام وزیرعلوم درامور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های قفقاز می توانند ازتمام امکانات علمی و پژوهشی دانشگاه های ا...
دکترحسین سالارآملی قائم مقام وزیرعلوم درامور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های قفقاز می توانند ازتمام امکانات علمی و پژوهشی دانشگاه های ایران استفاده کنند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسالارآملی درپنجمین همایش اتحادیه دانشگاه های قفقاز در تبریز، گفت: توسعه همکاری های دو و چند جانبه با دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشورهای این منطقه جزو اولویت های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است و دراین زمینه هرآنچه لازم باشد ازسوی طرف های ایرانی قابل انجام است.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای تبادل استاد و دانشجو و همچنین همکاری های مختلف علمی و دانشگاهی با کشورهای حوزه قفقاز هیچ محدودیتی ندارد و دراین خصوص برای انتقال تجربیات خود به کشورهای حوزه قفقاز از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.
دکترسالارآملی با بیان اینکه ما به دنبال فراگیرکردن دوستی، صمیمت و گسترش همکاری ها با کشورهای جهان ازجمله کشورهای منطقه قفقاز هستیم، یادآوری کرد: با توجه به اشتراکات فرهنگی بین کشورهای این منطقه می توان با استرتژی مناسب و برنامه ریزی شده نسبت به آینده ای بهتر گام های محکم تری برداشت.
وی با اشاره به گستردگی تحصیلات تکمیلی درایران و وسیع ترشدن جمعیت دانشگاهی، گفت: هم اکنون چهارمیلیون و 400 هزار دانشجو در مقاطع مختلف دانشگاهی درایران مشغول تحصیل هستند که از این رقم یکصدهزارنفر درمقطع دکترا ادامه تحصیل می دهند.
قائم مقام وزیر علوم درامور بین الملل و رئیس مرکزهمکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد درایران را بالغ بر 600 هزار نفر اعلام کرد.
وی ادامه داد: علاوه بر ظرفیت های مربوط به نیروی انسانی دانشگاهی درایران، درحال حاضر تعداد 36 پارک علم و فناوری دراقصی نقاط این کشور فعال بوده و تعداد مراکز رشد نیز به 146 مرکز رسیده است.
رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، یادآور شد: با توجه به وجود چنین ظرفیت های علمی درایران ، تقویت و توسعه همکاری های فی مابین با کشورهای حوزه قفقاز می تواند در ترسیم آینده ای بهتر و توسعه یافته تر منطقه کمک کند.
درادامه این همایش محمدصفا کاپیجی اوغلو معاون سازمان آموزش عالی ترکیه نیز با تاکید برجایگاه علمی و فناوری ایران درمنطقه، گفت: کشورهای قفقاز می توانند با توسعه همکاری های خود با ایران و ترکیه زمینه های رشد و بالندگی کل منطقه را سرعت ببخشند که دراین میان آنکارا و تهران ازهیچ تلاشی فروگذاری نخواهند کرد.
وی افزود: تقویت همکاری های علمی و تبادلات استاد و دانشجو بین کشورهای منطقه و نیز برگزاری همایش های مشترک می تواند موجب رونق گیری و توسعه اتحادیه دانشگاه های قفقاز باشد.
پنجمین همایش اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز به میزبانی دانشگاه تبریز برگزارشد.
همچنین اتحادیه دانشگاه های قفقاز 82 عضو از 14 کشور منطقه دارد که فعالیت خود را از سال 2009 میلادی در ترکیه آغاز کرده است.
گفتنی است تبادل استاد و دانشجو، انجام طرح های پژوهشی و آموزشی مشترک، برگزاری دوره های آموزشی از راه دور به صورت مشترک و برپایی همایش های علمی مشترک و تسهیل شرکت اساتید درهمایش های علمی همدیگر از اهداف اصلی اتحادیه دانشگاه های قفقاز است.