قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل : نمایندگان 58 کشور و نهاد بین المللی و 31وزیر علوم به اجلاس تهران می آیند

۲۹ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۲ کد : ۱۳۲۰۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۷۲
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل اعلام کرد: اجلاس وزیران علوم، فناوری و نوآوری کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها از سوم تا پنجم اسفند ماه با حضور  نمایندگان  58 کشور و نهاد ...
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل : نمایندگان 58 کشور و نهاد بین المللی و 31وزیر علوم به اجلاس تهران می آیند
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل اعلام کرد: اجلاس وزیران علوم، فناوری و نوآوری کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها از سوم تا پنجم اسفند ماه با حضور  نمایندگان  58 کشور و نهاد بین المللی و 31وزیر علوم برگزار می‌شود. 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالار آملی افزود: همچنین روسا و نمایندگان برخی  نهادهای مهم بین المللی مانند آیسسکو، دی هشت، بانک توسعه اسلامی، کامستک ، اتحادیه آفریقا و روسای تعدادی از دانشگاههای کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در این اجلاس حضور خواهند داشت.  
وی اظهار داشت : هدف از برگزاری این اجلاس، سیاست گذاری کلان علم و فناوری در کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها، افزایش همکاری میان کشورهای جنوب، توسعه دیپلماسی علم و فناوری و همچنین تحکیم مرجعیت علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران است.
 رئیس مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم گفت : در حاشیه این اجلاس نمایشگاهی از دستاوردهای علمی و فناوری کشورمان با موضوعات مختلف شامل نانوتکنولوژی، هوافضا، پزشکی و هسته‌ای نیز به نمایش گذاشته می‌شود.
وی اظهار داشت :تمامی وزرای علوم شرکت کننده در اجلاس تهران به طور جداگانه با محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیدار خواهند کرد و  نمایندگان سایر کشورهایی که در سطح معاونین در اجلاس تهران حضور یافته اند نیز دیدارهایی با معاون پژوهشی، معاون آموزشی و معاون دانشجویی وزیر علوم درباره پروژه های مشترک علمی، اعطای بورس تحصیلی و تبادل استاد و دانشجو دیدار خواهند داشت. 
 دکتر سالار آملی گفت: علیرغم آن که در اجلاس های گذشته جنبش عدم تعهد اشاره هایی به موضوع علم و فناوری شده بود اما حرکت مستقلی در این زمینه صورت نگرفته بود  و این حرکت  به میزبانی ایران از هفته آتی آغاز خواهد شد.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : در این اجلاس بیانیه تهران کشورهای جنبش عدم تعهد  که شامل مواردی از قبیل  توسعه همکاری های جنوب ـ جنوب برای توسعه پایدار، توسعه دیپلماسی علم و فناوری، حضور و مشارکت زنان و جوانان در توسعه علم است مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت.
رئیس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم اظهارداشت: انتظار داریم که یکی از دستاوردهای اجلاس تهران بین المللی شدن آموزش عالی کشور باشد که در قالب روش های نظیر جذب دانشجویان خارجی، انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک و تبادل استاد و دانشجو با سایر کشورها عملیاتی خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه ایران  پیشرو  یک حرکت مستقل در زمینه علم و فناوری در کشورهای جنبش عدم تعهد است،اظهار کرد: اگر دست به دست هم دهیم تاریخ جدیدی را با همکاری کشورهای غیر متعهد شروع خواهیم کرد که با هدف بستر سازی  علم و فناوری برای توسعه پایدار صورت می گیرد.
قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل با بیان اینکه ایران دارای ظرفیت بی شماری در زمینه تولید علم و فناوری است،گفت: انتظار داریم زمینه انتقال ظرفیت علم و دانش و تجربیات ما به کشورهای عضو جنبش عدم تعهد ایجاد و آموزش عالی کشور ما  بین المللی شود.