قائم مقام رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در امور بین الملل:3/1 تریلیون دلار سرمایه در گردش صنعت غذای حلال در دنیااست

۲۹ آذر ۱۳۹۳ | ۱۰:۴۷ کد : ۱۳۱۸۷ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۶۰
دکترمولانژاد قائم مقام رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در امور بین الملل ورئیس اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند و مرکز منطقه‌ای انتقال علوم و فناوری گفت: سرمایه در گردش صنعت غذای حلال در دنی...
دکترمولانژاد قائم مقام رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در امور بین الملل ورئیس اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند و مرکز منطقه‌ای انتقال علوم و فناوری گفت: سرمایه در گردش صنعت غذای حلال در دنیا 1.3 تریلیون دلار است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکترمولانژاد در نشست با معاون استاندار و فعالان صنعت داروهای گیاهی که با محوریت پارک علم و فناوری لرستان برگزار شد، افزود: لرستان از ظرفیت بالایی در راستای ورود به صنعت جهانی غذای حلال برخوردار است
وی اظهار کرد: لرستان یکی از استان‎های غنی از حیث صنعت گوشت و لبنیات است و با این حال این استان می‌تواند در صنعت جهانی غذای حلال که نه تنها مورد توجه مسلمانان بلکه غیرمسلمانان هم هست، ورود پیدا کند.
رئیس اتحادیه انتقال علوم و فناوری تصریح کرد: نکته قابل توجه این است که در حال حاضر ۲۰ شرکتی که صنعت غذای حلال را اداره می‌کنند، هیچ کدام مسلمان نیستند
دکترمولانژاد اضافه کرد: از لحاظ روان‌شناسی نیز ، غذای حلال نیز برای غیرمسلمانان از اهمیت بالایی برخوردار است. در غذای حلالی هم که ما استفاده می‌کنیم، ممکن است تا 8 درصد از محتویات آن حرام باشد
قائم مقام رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در امور بین الملل با اشاره به ظرفیت‌های استان لرستان در تولید گوشت و لبنیات، گفت: برای ورود لرستان به صنعت جهانی غذای حلال می‌توانیم حمایت‎های لازم را انجام دهیم.
رئیس اتحادیه انتقال علوم و فناوری با اشاره به سود بالای صنعت داروهای گیاهی، افزود: با وجود این ‎که در منطقه منابع عظیمی از گیاهان دارویی وجود دارد، اما به دلیل این‎که این گیاهان به صورت فراوری نشده در اختیار خارجی‌ها قرار می‌گیرد سود سرشار این صنعت پس از فراوری به جیب این کشور‌ها می‌رود.
دکترمولانژاد با بیان این‎که شیرین بیان ایران را ژاپنی‌ها به صورت خام خریداری می‌کنند و بعد افتخار می‌کنیم که شیرین بیان را صادر کرد‌ه‎ایم، اظهار کرد: صادرات سالانه شرکت‎های تولید کننده داروهای گیاهی در ایران سالانه بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون دلار است، اما صادرات یک شرکت در پاکستان که هم کیفیت محصول و هم تکنولوژی آن در مقایسه با یک شرکت داروهای گیاهی کشورمان بسیار پایین‌تر است، 7 میلیارد دلار در سال است.
وی با اشاره به موفقیت‌های کشورمان در صنعت داروهای گیاهی، تصریح کرد :ایران در این صنعت بسیار موفق بوده، به گونه‎ای که محصولات تولیدی در کشورمان قابل عرضه در بازارهای بین‎المللی هستند و این ‎جای تبریک دارد.
وی از لرستان به عنوان یکی از استان‎های دارای منابع غنی گیا‌هان دارویی نام برد و اضافه کرد: زعفرانی که در لرستان کشت می‌شود، از لحاظ کیفیت با زعفرانی که در خراسان کشت می‌شود قابل رقابت است، البته باید تولید عصاره زعفران در استان مورد توجه قرار بگیرد.
رئیس اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند و مرکز منطقه‎ای انتقال علوم و فناوری گفت: امروز خطرات ناشی از استفاده از داروهای شیمیایی برای مردم دنیا روشن شده به همین دلیل مصرف داروهای گیاهی رو به افزایش است.
دکترمولانژاد افزود: این آمادگی وجود دارد تا زمینه‎های لازم برای حضور شرکت‎های تولید کننده داروهای گیاهی لرستان در بازارهای بین‎المللی را فراهم کنیم.
وی اظهار کرد: با توجه به در پیش رو بودن برگزاری اجلاس شرکت‎های داروسازی گیاهی در هند، سریلانکا و مالزی این آمادگی وجود دارد که شرکت‎های داروهای گیاهی لرستان را برای تبادل تجربیات و آشنایی با آخرین تکنولوژی‌های این صنعت به این جلسات اعزام کنیم.
وی گفت: شرکت‎های داروهای گیاهی استان  لرستان برای ورود به بازارهای بین‎المللی نیازمند این هستند که هسته‎هایی را برای برقراری این رابطه به وجود آورند