فصل جدید کاوش های باستان شناسی در دانشگاه سیستان و بلوچستان

۲۳ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۲ کد : ۱۳۱۳۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۴
فصل جدید کاوش های باستان شناسی در " تپه دشت" سیستان توسط دانشگاه سیستان و بلوچستان انجام شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر مهدی مرتضوی مسئول کاوش های باستان شناسی تپه دشت اعلام داشت: هم اکنون ...
فصل جدید کاوش های باستان شناسی در " تپه دشت" سیستان توسط دانشگاه سیستان و بلوچستان انجام شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر مهدی مرتضوی مسئول کاوش های باستان شناسی تپه دشت اعلام داشت: هم اکنون در فصل جدید کاوش مطالعات با حضور 16 نفر از اعضای هیئت علمی در حال انجام است که در اولین روز مطالعات با دهانه یک کوره و محلی که جهت دپوی خاکستر کوره می باشد برخورد کردیم.
دکتر مرتضوی در ادامه گفت: هدف از این مطالعات درک صنعت سفالگری در هزاره سوم قبل از میلاد در منطقه سیستان می باشد و در ادامه قصد داریم با این مطالعات تجربی که منجر به نگارش 2 پایان نامه کارشناسی ارشد نیز شده است روش ها و تکنیک های موجود سفالگری، فرم کوره ها و عناصر دخیل در عملکرد کوره ها از جمله باد جهت اشتعال و کود حیوانی جهت سوخت را شناسایی کنیم تا پس از شناسایی و درک مناسب عملکرد کوره ها نسبت به استاندارد سازی سفالگری دشت سیستان اقدام شود و با این حرکت، کارگاههای صنایع دستی در سیستان با صنعت جدیدی تحت عنوان سفالگری همانند لاله جین در همدان آشنا شود.
گفتنی است تپه دشت یکی از محوطه های عصر مفرغ ( 5هزار سال پیش) در منطقه سیستان می باشدو این محوطه در سه کیلومتری جنوب غرب شهر سوخته و در سمت چپ جاده زاهدان- زابل واقع شده است.
این محوطه پیش از انقلاب توسط پروفسور ماریتسیو توزی شناسایی شد و اولین بار توسط دکتر مهدی مرتضوی در سال 1386 مورد بررسی و کاوش باستان شناسی قرار گرفت و نتایج فصل اول بسیار جالب توجه بود و از یافته های این کاوش میتوان به تعداد زیادی پیکرک گلی گاو سیستانی و پیکرک انسانی از جمله یک مرد با اندام فوقانی برجسته همانند بدنسازان امروزی و یک زن باردار و پارچه اشاره کرد.
دومین فصل حفاری به سرپرستی دکتر مهدی مرتضوی در سال 93 به همراه تیم باستان شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان انجام پذیرفت و نتایج کار بسیار جالب توجه بود از جمله کشف یک کوره سفالگری بزرگ و سه خمره که در یکی از خمره ها مواد غذایی ذخیره شده بود که مورد انجام مطالعات آزمایشگاهی قرار گرفته است و مقادیر زیادی پارچه و طناب که عمدتا از جنس کنف و موی بز میباشد مشاهده شد.