عملکرد رصدخانه علم وفناوری پژوهشگاه شاخص پژوه اعلام شد

۲۸ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۲:۰۵ کد : ۱۲۹۷۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۱۷
<span id="ms-rterangepaste-start"></span> <div style="margin: auto 11.35pt auto 25.5pt"><span lang="FA" style="line-height: 150%; font-family: "tahoma", "sans-serif"; font-size: 18pt">دکترخزایی مدیرگروه<span>  </span>آینده‌پژوهی پژوهشگاه شاخص‌پژوه با مروری کوتاه بر عملکرد رصدخانه علم وفناوری شاخص پژوه در سال گذشته،گفت: رصدخانه علم و فناوری شاخص‌پژوه براساس موضوعات نیازمحور بنا شده است.</span></div> ...
دکترخزایی مدیرگروه  آینده‌پژوهی پژوهشگاه شاخص‌پژوه با مروری کوتاه بر عملکرد رصدخانه علم وفناوری شاخص پژوه در سال گذشته،گفت: رصدخانه علم و فناوری شاخص‌پژوه براساس موضوعات نیازمحور بنا شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر خزایی ضمن تشریح فعالیت های آتی رصدخانه علم وفناوری شاخص پژوه درسال 93  با اشاره به ابعاد همه جانبه کاربری رصدخانه های علم و فناوری، گفت: ابتدا مفهوم رصدخانه در عرصه کسب و کار شکل گرفت، اما بعدها جایگاه خود را در مسائل اجتماعی، اقتصادی و موارد دیگر به منظور ایجاد  یک سامانه سریع راهبردی برای پیش‌بینی آینده  باز کرد.
وی درادامه افزود: بر همین اساس رصدخانه شاخص پژوه نیز در حوزه مسائل مختلفی چون تهیه وتدوین نقشه آتی هرم سنی جمعیت در سال 1404 و ترسیم ایران 1404 با تمرکز بر بحث سالخوردگی به عنوان یکی از مهم ترین کلان روند های درحال شکل گیری در ایران توسط پژوهشگران رصدخانه شاخص پژوه تهیه و ترسیم گردید.
دکترخزایی در ادامه افزود : تدوین سند راهبردی رصدخانه علم وفناوری ، راه اندازی سایت رصدخانه علم وفناوری ، تهیه ویژه نامه های علمی با محوریت آینده پژوهی ، تدوین کتب با موضوعات آینده پژوهی ، ترجمه ره نگاشت علم وفناوری کشور چین تا سال 2050 و برگزاری ده ها کارگاه آموزشی با محوریت آینده پژوهی و معرفی رصدخانه علم وفناوری برخی از فعالیت های صورت گرفته در رصد خانه علم وفناوری شاخص پژوه در سال گذشته بوده است.
وی افزود: رصدخانه علم و فناوری شاخص‌پژوه با طراحی و تدوین یک الگوی مفهومی در درجه نخست قصد بومی شدن را دارد و به دنبال آن ایجاد شبکه‌سازی و نهادینه کردن بوده و درحال حاضر نیز برنامه ای مدون برای  آموزش گسترده و مستمر دروازه‌بانان علم و فناوری خود را دارد، تا امور مربوط به رصدخانه را با پشتوانه های علمی آینده پژوهانه انجام دهد. 
مدیرگروه  آینده‌پژوهی پژوهشگاه  با بیان فعالیت‌هایی که در رصدخانه پژوهشگاه شاخص‌پژوه انجام می‌گیرد، ابراز کرد: بررسی کلان‌ روندهای عمومی شکل‌دهنده به موضوعاتی چون جمعیت ، بحران های طبیعی چون خشکسالی و زلزله و مباحث مربوط به انرژی  از جمله دیگر فعالیت‌های در حال انجام در  این رصدخانه است.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه شاخص‌پژوه در پایان تأکید کرد: رصدخانه دانشی نوپا و زمینه‌ساز ترویج آینده‌پژوهی است تا  آینده‌ را در زمینه‌های خوب و مساعد مورد بحث قرار دهد و تصمیم‌گیری‌ها براساس بررسی‌های هوشمندانه انجام شود.