عقد تفاهم نامه سه جانبه همکاری ما بین پارک علم و فناوری خراسان ، شهرداری و شورای شهر مشهد

۲۵ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۹ کد : ۱۲۹۵۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۶۴
تفاهم نامه همکاری بین پارک علم و فناوری خراسان، شهرداری و شورای شهر مشهد منعقد شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیدحسن علم‌الهدایی رئیس پارک علم‌وفناوری خراسان در این مراسم گفت: ما نیازمند مدی...
عقد تفاهم نامه سه جانبه همکاری ما بین پارک علم و فناوری خراسان ، شهرداری و شورای شهر مشهد
تفاهم نامه همکاری بین پارک علم و فناوری خراسان، شهرداری و شورای شهر مشهد منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیدحسن علم‌الهدایی رئیس پارک علم‌وفناوری خراسان در این مراسم گفت: ما نیازمند مدیریت یکپارچه شهری هستیم و شهرداری و شورای شهر هم باید در این حوزه به طور جد ورود پیدا کنند و این نوع مدیریت نقشه راه حرکتی مان باشد.
وی افزود: مقام معظم رهبری به دانش‌بنیان بودن حرکت‌ها و اقدامات مبتنی بر مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی و یادگیری تأکید بسیار داشتند و باید همگان به این مهم توجه کنیم.
دکتر علم الهدایی با بیان اینکه پارک علم و فناوری خراسان بیش از 600 مؤسسه فناور و دانش بنیان دارد و امروز بیش از 220 مؤسسه آن که جزو مؤسسه‌های نمونه هستند با ما در ارتباطند افزود: از دیرباز به همکاری با مدیریت شهری علاقه‌مند بودیم و هستیم چرا که درک بالایی از بستر خوب شهر مشهد در پارک علم و فناوری استان وجود دارد
رئیس پارک علم و فناوری خراسان تصریح کرد: باید در نظر داشت که شهرداری سازمانی گسترده بوده و پارک علم و فناوری استان می‌تواند به مدیریت آن کمک شایانی کند.
وی خاطر نشان کرد: هسته مرکزی مشهد باید مسئله زیارت باشد و شهرداری نیز در این مسیر حرکت کند که خوشبختانه همینطور است و نگاه شورای شهر هم توسعه شهری است که به محقق شدن این امر کمک شایانی خواهد کرد.
سید صولت مرتضوى شهردار مشهد در این جلسه هم‌اندیشی که در سالن اجتماعات پارک علم و فناورى برگزار شد با بیان اینکه امید و حرکت به سمت پیشرفت‌های نوین مهم‌ترین ارزیابی من از این بازدید بود اظهار داشت : با همکاری پارک علم و فناوری خراسان باید بتوانیم پایگاه علمی عالم آل محمد(ص) را ایجاد کنیم تا دانشمندان، اساتید و دانشجویان، این مرکز را در اولویت فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود بدانند و دغدغه مقام معظم رهبری را نیز رفع کنند.
شهردار مشهد خاطرنشان کرد: در تبصره 17 باید خروجی کار را دید و اگر این هزینه‌ها صرفاً در بحث ارائه توانمندی‌ها و ایده‌های خلاقانه جوانان باشد دارای ارزش است و ما به سهم خود آماده هرگونه حمایتی هستیم.
محمدمهدی برادران معاون برنامه ریزی و توسعه شهردار مشهد نیز در سخنانی اظهار داشت: باید همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر با پارک علم و فناوری خراسان قوت یابد و با پیگیری‌های تمامی عوامل بتوانیم این مهم را محقق کنیم.
وی افزود: سال گذشته تبصره اجرایی 15 میلیارد تومان بود که کمتر از یک میلیارد تومان آن اجرایی شد و امیدواریم با تدبیر حوزه پژوهشی کارگروهی تشکیل شود و نخبگان طرح‌های خود را ارائه کنند و کمیسیون‌های شورای شهر نیز همکاری کنند تا صندوق حمایتی‌ای که مورد تأکید مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری است را فعال کنیم.
برادران تصریح کرد: توانمندی‌‌های زیادی در نخبگان وجود دارد که می‌توانیم از این توانمندی‌ها به برترین شکل ممکن بهره‌مند شویم.
در ادامه محسن انتظاری هروی رئیس شورای شهر مشهد گفت: در اولین جلسه علنی شورای شهر در سال 94 به توسعه امر پژوهش در امور مختلف تأکید شد و این شعار باید به یک فرهنگ جدی و اجرایی تبدیل شود.
وی با اشاره به اینکه باید شور جوانی در مقوله علمی باشد و نگاه‌ها را فراتر ببینیم افزود: بودجه 9 هزار میلیارد تومانی شهرداری را به مباحث علمی، پژوهشی و دانش‌بنیان اختصاص دادیم و این مهم را عملیاتی خواهیم کرد، چیزی که در سرتاسر دنیا رایج بوده و هست.
رئیس شورای شهر مشهد بیان کرد: اعتبار بخش پژوهش سال گذشته 15 میلیارد تومان بود که در خود مرکز پژوهش‌های شورا این رقم به یک میلیارد تومان می‌رسید اما باید دید که بازده چه قدر بوده‌ است و باید توجه داشت که پژوهش‌ها باید طبق برنامه‌ای مشخص اجرایی شود.
انتظاری هروی تصریح کرد: همدلی و همزبانی تنها در موضوع اجرایی نبوده و نیست، بلکه در همه موضوعات باید باشد و نگاه اعضای شورای شهر این است که به شکلی عملیاتی گام برداریم و هرچه‌قدر که قدرت افزایش یابد ضعف‌ها کاهش می‌یابد و معتقدیم که این مهم با توانمندی بسیار بالای دانشمندان و نخبگان کشور شدنی است.
اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار مشهد با حضور در پارک علم و فناوری خراسان از نزدیک با فعالیت‌های این پارک آشنا شدند و در جلسه هم‌اندیشی مشترک شرکت کردند و تفاهم نامه ای سه جانبه مبنی بر همکاری های مشترک در زمینه عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت های تخصصی شرکت های دانش بنیان در تامین نیازهای شهر مشهد به امضای طرفین رسید.

( ۱ )