عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه: ورزش قاعده مند باید درجامعه ترویج شود

۲۰ دی ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۴ کد : ۱۲۸۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۸۹
محمد ذوالفقاری عضوهیئت علمی دانشگاه ارومیه گفت: ورزش قاعده مند و با شیوه مناسب، از راهکارهای موثر درافزایش سلامتی انسان هاست ولی امروزه توجه بسیار کمی به این امر ازسوی مردم می شود و همین امر یکی از دل...
محمد ذوالفقاری عضوهیئت علمی دانشگاه ارومیه گفت: ورزش قاعده مند و با شیوه مناسب، از راهکارهای موثر درافزایش سلامتی انسان هاست ولی امروزه توجه بسیار کمی به این امر ازسوی مردم می شود و همین امر یکی از دلایل افزایش بیماری های غیرواگیر شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، ذوالفقاری گفت: با وجود اینکه ورزش، به صورت کلی برای بدن مفید است ولی باید شیوه ورزش کردن درست درجامعه عرضه شود تا با انجام حرکات ورزشی غلط بدن دچار آسیب و التهابات نشود.
وی افزود: طبق آمار، 48 درصد مردم کشور اضافه وزن دارند و از چاقی رنج می برند که ورزش های طولانی و سنگین برای رفع این مشکل مناسب نیست بلکه ورزش برحسب برنامه ریزی ها باید انجام شود.
ذوالفقاری درادامه گفت: ورزش غیرکارشناسی التهاب مفاصلی را نیز به دنبال دارد که تمامی افراد را دچار مشکلات بسیار زیادی به ویژه در فعالیت های روزمره می کند.
عضوهیئت علمی دانشگاه ارومیه با اشاره به رواج ورزش های آبی از جمله شنا در استخر، گفت: استفاده از استخر و راه روی درآب نقش به سزایی در چربی سوزی و کاهش وزن دارد که باید براین امر توجه بیشتری داشته باشیم.
ذوالفقاری گفت: پیاده روی دراستخر، برای بیماران دارای مشکل و درد اسکلتی و اضافه وزن نیز بسیار مناسب است.
وی افزود: فرهنگ ورزش کردن و تحرک بدنی هر چقدر در کشور افزایش پیدا کند به همان میزان ابتلا به بیماری های اسکلتی و قلبی و عروقی کاهش می یابد.
عضوهیئت علمی دانشگاه ارومیه درادامه گفت: ورزش با فعال کردن سلول ها می تواند اثرات شبه انسولینی داشته و در رفع دیابت نوع 2 تأثیر بسزایی بگذارد.
وی درپایان افزود: در صورتی که هفته ای حداقل سه جلسه 20 دقیقه ای ورزش توسط هر فرد انجام شود، در کاهش ابتلا به بیماری ها موثر است.